Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• george.sce
    replied
    tu sa fi linistit, sint si in vestul europei suficient de multi romani sa manareasca kilometri la masini, mai ales daca te vede samsar de duci in romania jafurile vestului

cumparati nou cine doreste oricum baga astia niste taxe de la euro 4 in jos ne linisteste urgent ! spring scrie pe noi

Leave a comment:

• abc
    replied
    Pana de curand in Romania cele mai vandute masini noi au fost cele cu caroserie in 3 volume (sedan), din acest motiv pe piata second hand nu prea gasesti Dacia cu caroserie in doua volume (hatchbach), adica Sandero.
    Atentie: achizitia unei masini second hand in Romania implica mai multe riscuri decat o achizitie similara facuta in tarile din vestul Europei.
    Last edited by abc; 17 May 2021, 10:06.

Leave a comment:

• abc
    replied
    Ce rost are sa schimbi o masina buna (chiar daca este veche, ma refer la Logan 2006 cu celebrul motor de 1.4 si 60.000 Km) tot cu masina folosita (dar mai noua, ma refer la Sandero 2017 cu motorul de 1.0 si 20.000 Km)?! Din punct de vedere al fiabilitatii si al costurilor de intretinere masina actuala este clar superioara. Argumentul ca se doreste o masina mai mica il consider un moft. Daca este real de ce nu se cauta un Matiz sau ceva similar (adica chiar sa fie mai mica masina, nu doar portbagajul!). Schimbul in sine al masinii (cumparare, vanzare) implica costuri. Dezavantajul la masina actuala este ca se face ITP-ul in fiecare an. Daca chiar se doreste o schimbare mai bine se asteapta pana se poate cumpara o masina nou (tot Dacia, eventual Sandero) care sa ramana mostenire copiilor/nepotilor avand in vedere rulajul redus.

Leave a comment:

• Florin1983
    replied
    Mulțumesc frumos tuturor pentru răspunsuri! Întradevăr și el înclină mai mult spre marca autohtonă având deja o experiență mai mult decât satisfăcătoare cu actualul Logan. Problema este că sunt atât de puține Sandero la vânzare mai ales cu motorul de 1l Sce....eu locuind în străinătate le vad la tot pasul Sandero și Sandero Stepway și mă așteptam la o ofertă mai bogată pe piata SH...
    Last edited by Florin1983; 17 May 2021, 01:03.

Leave a comment:

• oBED
    replied
    eu am luat o masina gata fabricata, pentru a nu astepta, in lista erau doua SL Prestige+, una cu si una fara camera. Am ales-o pe cea cu camera si a fost mai scumpa cu 100 euro.

Leave a comment:

• crisalex
    replied
    SL Prestige + a aparut in 2017. Detin un asemenea model. Intr-adevar, are Medianav si senzori, fara camera.

Leave a comment:

• t0rquemada
    replied
    În 2017, că discuția aplecat de la mașina din link( 2017), aveai Pack securite, ulterior (2018) au venit cu găselnița SL Prestige+ care avea Medianav și senzori parcare dar nu și cameră, restul configurațiilor (Laureate, Prestige) erau condiționate cameră+senzori de parcare (obligatoriu împreună).

P.S. Logan II ph2 10/2016 - 10/2020

Leave a comment:

• Silviu
    replied
    In 2016 senzorii de parcare erau introdusi in `Pack securite`.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    La mine masina a venit cu Pack Look (jante aliaj+geamuri electrice spate), avea si medianav + camera si cred ca de aici au venit si senzorii, insa ei nu erau nicaieri in configurator...Daca adaugai camera, "apareau" si senzorii. Nu stiu de unde zici ca Pack Securite avea senzori, pt ca in optiunile Dacia nu erau.
    PS: brosura Dacia din 2017.
    Attached Files

Leave a comment:

• t0rquemada
    replied
    Completari la:
    5. Priză cu capac = fără pachet fumător
    6. Tu vorbești de Pack Look (jante aliaj+geamuri electrice spate) eu vorbesc de Pack Securite (senzori de parcare spate, cruise control, volan și maciulie îmbrăcat în piele*)

*cu niște excepții pe SL Prestige+ trebuia să primești volan de piele

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    Originally posted by t0rquemada View Post

Asta din link :

1. nu există 0,9 (898cm3) cu 75CP în gama Dacia, doar la Renault (are și ECO și S&S)
    2. 1,0Sce 999cm3 nu are ECO (se vede că lipsește butonul) și nici Stop&Start, Stop&Start-ul fiind introdus după 10/2019
    ,3. nicio mașină livrată în România nu vine cu suport de stingător în dreapta - nu e făcută pentru RO (se vede imdiat din VIN)
    4. are senzori de parcare dar nu și CruiseControl - combinație care nu a fost posibilă în RO deci nu e făcută pentru RO
    5. N-am vazut priza din aia la sofer cu capac cel putin la varianta aia de Sandero 2, doar "aduse"
    6. Eu am cumparat cu senzori din fabrica fara cruise control (varianta cu Pack Look ce includea si geamuri electrice spate si jante aliaj - nu stiu daca nu se putea fara astea). Cruise control am pus ulterior masina fiind deja fabricata cand am comandat-o la dealer.

"0,9" e pus intentionat...Are si "autohold". Suna a anunt "samsaresc"
    Last edited by mirceammd; 13 May 2021, 00:18.

Leave a comment:

• t0rquemada
    replied
    Asta din link :

1. nu există 0,9 (898cm3) cu 75CP în gama Dacia, doar la Renault (are și ECO și S&S)
    2. 1,0Sce 999cm3 nu are ECO (se vede că lipsește butonul) și nici Stop&Start, Stop&Start-ul fiind introdus după 10/2019
    3. nicio mașină livrată în România nu vine cu suport de stingător în dreapta - nu e făcută pentru RO (se vede imdiat din VIN)
    4. are senzori de parcare dar nu și CruiseControl - combinație care nu a fost posibilă în RO deci nu e făcută pentru RO

Leave a comment:

• george.sce
    replied
    opel km manariti dublu real fata de afisat, dacia superok ca si masina,

logan 2 sce face sute mii km fara probleme dai mostenire la nepoti opel la anu dai direct decit doar la gunoi.

doar parere decit de taximetrist voi faceti decit doar cum doriti.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    Mie imi place Sandero, am 1.0 sce din 2017, insa din poze/anunt nu pot sa zic ca recomand masina. Sa nu aiba scurgeri de ulei la motor, desi se rezolva relativ usor, si grija la tamponul motor. In rest, Dacia
    Opelul e intr-un parc auto? ....nu stiu ce sa zic...
    Last edited by mirceammd; 12 May 2021, 19:16.

Leave a comment:

• Florin1983
    replied
    Salutare grup! Fiind primul meu post îmi cer scuze in avans întrucât subiectul este off-topic însă credeți-ma că nu găsesc nicăieri informații suficiente despre aceasta motorizare pe Sandero iar Sanderoclub este "mort"
    Se dă următoare situație tatăl meu unic proprietar al unui Loganel din 2006 1.4Mpi cu vreo 65k dorește să schimbe mașina. Întrucât Loganul este prea "mare" pentru necesitățile lui dorește să treacă acum la Sandero. Motorul de 1.0Sce este mai mult decât suficient pentru stilul lui de condus și cerințele lui legate de performanțe. Cam ce sfaturi îmi puteți da pentru eventuala achiziție a unui autoturism. Bugetul lui este destul de limitat iar că și zonă de achiziție nu vrea să se deplaseze mai departe de București-Ilfov.
    Găsisem așa ceva pentru el ce credeți este o achiziție decentă?
    Va mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri și încă o dată mii de scuze pentru off-topic
    —-Revizie completa Dacia - Bucuresti 690 lei 23-10-2020 —-Aer conditionat —-full led fata spate —-0,9 75 cp —-Geamuri electrice —-Airbaguri frontal si lateral —Autohold —-Inchidere centralizata 2 chei cu telecomanda —-Comenzi volan —-Scaun reglabil pe inaltime —-Proiectoare ceata —-Start stop —-Servo electric —-Control atiderapaj —-Control stabilitati —-Multi media cu port USB ,bluetooth,tel , preia muzica de pe telefon —- Cotiera fata —-ștergător luneta —-senzori parcare spate de fabrica ETC Mașina are 22000 km și este ca una noua Preț fff usor negociabil

Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google