Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • vali2008
    replied
    ktgcristi, este DOT 4, dar mai in fisa de intretinere este DOT4+ clasa 6, diferenta de pret e infima.
    Teoretic ai nevoie cam de 500-600 ml, dar te apropii de 800 ml, in functie de cat se aeriseste.
    Deci e bine sa iei 1 litru, DOT4+ clasa 6.
    Bafta!

    Leave a comment:


  • ktgcristi
    replied
    Pentru schimbarea lichidului de frana am inteles ca trebuie DOT4, ce cantitate ar trebui, am vazut ca sunt la 0,5 litri?
    Ajunge un bidon de 0,5 sau trebuiesc doua?

    Leave a comment:


  • bubuleanu
    replied
    Salutare!
    Astazi am făcut revizia de 4 ani la Dacia Logan 1.0 sce, motor B4D-E4, an 2019, echipat cu A/C și s-au inlocuit urmatoarele:
    - ulei Elf Evolution 900SXR 5w40,
    - filtru ulei origine 8200768927,
    - filtru aer 165467674R
    - filtru habitaclu origine 165467674R
    - garnitura buson golire ulei 110265505R
    - curea accesorii acționare compresor A/C cod 8201712791 sau 3PK775 (775 mm lungime cu 3 nervuri)
    - curea accesorii acționare alternator și pompa de apă cod 8201712784 sau 4PK798 (798 mm lungime cu 4 nervuri)

    Pret total manopera revizie 320 ron
    Pret reprezentanță pentru ambele curele 221 Ron

    Leave a comment:


  • timarian
    replied
    Originally posted by robertdorin View Post
    Salutare! Detin un logan 1.0 sce,am facut 4 revizii in reprezentanta si in afara de ulei si filtre,mi-au cerut sa schimb si bujiile si o curea de accesorii la a 4a revizie.Am aproape 40 000km si ma gandesc sa renunt sa fac reviziile la ei. in 2019 am platit 600lei, 2020-700, 2021-750, 2022-1300 (curea si bujii).
    Intrebarea mea e: cum fac sau cine ma ajuta sa scap de cheita de service cand se va aprinde la an?
    Multumesc anticipat!
    La mine merge resetarea intervalului din butonul de la stergator, trebuie tinut apasat mai multe secunde cand afiseaza mesajul de service, dar din ce am inteles, nu merge la toti. Am tot 1.0 SCE din decembrie 2018.
    In ce priveste reviziile, doar pe prima am facut-o la reprezentanta, iar curelele nu le-am schimbat nici acum, la 190000 km. Bujiile le-am schimbat la 100000 si la 185000 km

    Leave a comment:


  • alex1ioan
    replied
    Originally posted by robertdorin View Post
    Salutare! Detin un logan 1.0 sce,am facut 4 revizii in reprezentanta si in afara de ulei si filtre,mi-au cerut sa schimb si bujiile si o curea de accesorii la a 4a revizie.Am aproape 40 000km si ma gandesc sa renunt sa fac reviziile la ei. in 2019 am platit 600lei, 2020-700, 2021-750, 2022-1300 (curea si bujii).
    Intrebarea mea e: cum fac sau cine ma ajuta sa scap de cheita de service cand se va aprinde la an?
    Multumesc anticipat!
    Și mie, la programarea reviziei, la telefon, mi-au comunicat pretul-1050 ron, numai ca le.am transmis ca vin cu piesele mele și astfel m-a costat , cu totul, 400 ron.
    ........fiecare...cum considera.

    Last edited by alex1ioan; 27 March 2023, 18:04.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Salut,
    vezi si topicul acesta: https://www.loganclub.ro/forum/forum...ei#post3635565
    iar daca cauti mai gasesti cateva discutii pe forum despre resetarea intervalului de revizie ...

    Leave a comment:


  • robertdorin
    replied
    Salutare! Detin un logan 1.0 sce,am facut 4 revizii in reprezentanta si in afara de ulei si filtre,mi-au cerut sa schimb si bujiile si o curea de accesorii la a 4a revizie.Am aproape 40 000km si ma gandesc sa renunt sa fac reviziile la ei. in 2019 am platit 600lei, 2020-700, 2021-750, 2022-1300 (curea si bujii).
    Intrebarea mea e: cum fac sau cine ma ajuta sa scap de cheita de service cand se va aprinde la an?
    Multumesc anticipat!

    Leave a comment:


  • alex1ioan
    replied
    Data viitoare au spus ca fac aceasta operațiune, la 60k .

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Salut,

    Au efectuat desprafuirea tamburilor? La mine dupa operatiunea asta se aude un scartait. Sa-i pun sa foloseasca ceva spray de degresare?

    Merci
    Last edited by 77sky; 27 March 2023, 18:53.

    Leave a comment:


  • alex1ioan
    replied
    Efectuat astăzi, revizia de 5 ani, piese aduse de "client", achiziționate de la un magazin de încredere din Mioveni la prețul de 216 ron; ulei elf 5w40, filtru ulei origine, filtru aer și habitaclu origine + saiba buson golire. Pret manopera revizie 180 ron, număr ore facturate =1.70, deci este corect, nu tarifat dublu, nu triplu, ca nu sunt piesele lor. Oamenii se numesc Amat Pitesti și cred cu tărie, ca își doresc sa își păstreze clienții și sa rămână pe piața.
    PS. la 5 ani și 50k km nu au gasit nimic nok, masina e in perfecta stare .

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Da, CanClip cu sonda aferenta, PyRen\PyClip cu diferite interfete, DDT2000 derivate, ... functie de ceea ce doresc sa fac\vad.

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    poti spune si combinatia de odb si soft folosit?

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    LE: atasat si cateva valori inainte de ultima revizie (log din 20.08.2022):
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Buna observatia , ultima revizie (schimb ulei, etc. + distributie) am facut-o anul trecut in septembrie la cam 72k km, rulajul actual aprox 78k km, urmeaza urmatoarea la cca 80-82k km, iar procent de diluare ulei motor mai mare de 3.x% nu am avut\vazut pana acum la Sanderica (imi place sa am grija de masinile mele, uleiul motor e chiar un "pitic" al meu, la alte gioarse il faceam si la 7-8k km, probabil si la actuala il voi face la fel de acum, deh .. are o varsta, si cred ca tot pe\cu Dacia Oil voi merge)

    Leave a comment:


  • 77sky
    replied
    Ce rulaj are de la ultima revizie (schimb de ulei)? Factor dilutie ulei...2.92% Ce rulaj total are? Merci!

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google