Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • george.sce
    replied
    Mai preteni, voi nu va-ti dat seama, toti e sa dea teapa, ne ia banii si dupa aia la revedere, .... cumperi dai ban muncit asta e.

    Data viitoare o luam de la capat, cumparam de la alta firma, alti tepari, ne-au luat banii, noi tot asa muncim sa platim ... stiti voi ca cine, noi sa fim sanatosi.

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    pe internet tot injectie directa arata la acest motor cu gpl mild hibrid 1.2 tce. E greu sa mai concep masina fara gpl, iar motorizarile mpi de la toti producatorii sunt foarte putine. Nici peugeot citroen nu au scos ceva, se chinuie cu acel puretech 1.2, acum au trecut pe lant de la curea imersata in ulei, dar tot injectie directa.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Tangential la asta, glumind putin, cineva intreba : "Salutare, a montat cineva GPL pe ..... Hybrid? Sunteți mulțumiți și care sunt costurime/beneficiile?

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Motoarele GPL și evident MPi au devenit esențiale pentru trecerea la Euro7..., tocmai pentru că îndeplinesc mai ieftin și mai simplu normele mai dure ale lui Euro7...

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    Ar fi perfect sa ramana si cu injectie multipunct. Nu am retinut detaliile la acest motor. Tot timpul am avut impresia ca fac trecerea la injectie directa, pentru a respecta viitoarele norme de poluare euro 7.

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Renault-Dacia are în continuare și pe noile motoare HORSE de 1.2 variante MPi cu injecție indirectă - vezi cazul Bigster cu al său 1.2 mild hybrid-G 140 care e bi-fuel benzină+GPL - și care va ajunge într-o variantă de putere mai mică și pe Logan/Sandero III și Jogger.

    Bașca 1.2 MPi ar trebui să fie net superior la fiabilitate față de 1.2 GDi care s-a dovedit încă de la lansarea din 2023 pe Renault Austral o catastrofă (suferind de o formă accentuată a sindromului creșterii nivelului de ulei)...

    Deci nu e totul pierdut...

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    Nu am zis ca nu e o platforma reușită. Din contra. Faptul că încă mai țin în oferta motoare mpi, ele par să dispară și de la Renault+/Dacia, odată cu combinația 1.2tce plus gpl și injecție directa.
    Nici pana acum nu reușesc sa înțeleg de ce grupul vag nu a făcut pe drq în 4 sa scoată un mpi turbo cu gpl din fabrica? Pai rupea vânzările. Iar acel 1.o mpi de la vag tot mi se pare mai slab decât acest sce.

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Pai asa se poate face o "lista" cu lucruri "ce lisesc cu desavarsire", totusi eu raman la parerea ca X52 a fost /este o platforma reusita de cei de la Dacia-Renault cu motorizari destul de OK si fara foarte multe probleme tehnice (comparativ cu alte modele si marci) daca sunt exploatate si intretinute in mod corespunzator, dar desigur ca fiecare poate sa vada lucrurile diferit.
    Sa auzim /citim numai de bine.

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    Ce lipsește cu desăvârșire cred ca la toate modelele Dacia, senzor nivel vas expansiune.
    Am un prieten cu același motor, care a rămas fără lichid de răcire, nu s-a aprins nimic în bord, dar și-a dat seama ca e o problema, când a văzut ca nu baga căldura

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    , era vorba doar despre “Conducta clima AC 924009442R” si in vederea explodata a circuitului de racire am subliniat-o pe aceasta insa se poate observa destul de clar si pozitia 18 schimbatorul de caldura apa-ulei dar si pozitia 3 conducta dintre schimbator si cutia iesire apa (pozitia 15), plus ca in prima captura coduri OE in dreapta am subliniat conducta 924009442R care era in discutie dar in stanga am pus si un cod OE pentru conducta de intrare in schimbator 213557014R, iar ca sa fie complet mai atasez si celelalte coduri, poate vor fi de folos cuiva /candva (cu mentiunea ca unele lucruri mai depind si de codul motor si nr. fabricatie, daca s-au facut sau nu modificari, etc.) :
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    Și tot mai e una. Din termostat în racitorul de ulei

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Da, asa este, chiar NU are “treaba” cu “Conducta clima AC 924009442R”, atunci este vorba despre circuitul de racire si conducta asta (poate sunt de folos si altor colegi):
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    Suna ciudat denumirea. Normal vine din termostat in radiatorul de incalzire, dar la mine e facuta deviere spre mixerul gpl.
    Achizitioneaza conducta AC Dacia Logan II Sanero II 924009442R. Piese auto originale pentru Dacia Logan II la preturi avantajoase. Gaseste piese auto de calitate la pieseautoarges.ro

    Leave a comment:


  • Gil26
    replied
    Originally posted by Cristi822 View Post
    ...
    Azi imi fac curaj sa schimb si ultimul furtun sper, care ii spune Conducta clima AC 924009442R la doar 200 si ceva de lei 30cm de furtun. Imi lacrimeaza la un capat, topit, crapat fix acolo unde e colierul elastic.
    Salut Cristi, daca doresti poti preciza care este conducta clima fisurata, pentru masina ta fabricata in 01/2019 cu nr. fabricatie AA95xxx si aer conditionat No. 1 (sau CA01) si evident fluid refrigerant 1234YF eu am gasit codurile OE acestea (nu stiu care este 924009442R) :
    Attached Files

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Originally posted by DFA View Post

    EXACT!!!!

    Nu posibil, ci garantat contează bujiile și schimbarea lor conform calendarului.

    Aviz celor care trag de ele - lasă mă că merge și așa - și le schimbă MULT peste termenul recomandat..., că știu ei mai bine și că au văzut ei că nu are nici pe dr@cu...

    Îhî..., și în fundal catalizatorul gâfâie..., apoi se miră că de ce a cedat CAT și de ce costă o gălăgie de bani..., dar el a făcut economii importante neschimbând bujiile la timp sau folosind ALTE bujii "mai bune", echivalente sau mai ieftine....
    Hmmm... doar bujii OE de cand e masina. la fiecare 30000 km schimbate.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google