Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• mirceammd
    replied
    Care e cantitatea de ulei pentru a avea nivelul maxim pe joja 1.0 sce?
    Attached Files

Leave a comment:

• Bogbil
    replied
    Vă salut dragi colegi, a schimbat vre-un posesor de 1.0 kit-ul de transmisie(rola/curea accesorii)? Tot 1.0 sce 2017, 30000km, ulei+ filtre până acum. La fix un an schimbat bujii in garantie.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    PyClip...il aveam la indemana

Leave a comment:

• RaduWra
    replied
    Salut cu ce ai resetat intervalul de service?

Leave a comment:

• alex1ioan
    replied
    Ma bucur ca, de 3 ani și ceva, discutam numai de 《revizii》, nu și de 《reparatii》, cum se anunța , la inceput, dovedindu-se fiabilitatea și acestui motor de 1.0 sce.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    Un nou schimb de ulei si filtre la 1.0 SCE 2017 / dupa 10.000 km

Filtru ulei 8200768927 RENAULT (filtrul vechi l-am desfacut usor de data asta, l-am strans cat e recomandat pe el)

Filtru aer 165467674R RENAULT

Saiba buson golire baie ulei 110265505R

Filtru Polen 272773277R RENAULT

Ulei ELF 5w40 SXR 3L
    Attached Files
    Last edited by mirceammd; 1 April 2021, 18:21.

Leave a comment:

• Gil26
    replied
    52000 km cu placutele originale, dupa cum erau la ultima revizie cred ca "mai tin" pana la cel putin 60k km. Incet-incet (deh, si cu pandemia asta nenorocita) Sanderica implineste patru ani, iar in afara de reviziile obisnuite am schimbat doar becurile de faza scurta, restul componentelor sunt cele de prim montaj, si fara vreo problema tehnica.
    Multi km fara probleme tuturor!

Leave a comment:

• cbota
    replied
    Originally posted by danLaza View Post
    31000 km încă rezistă plăcuțele (de fabrică) , folosesc foarte mult frâna de motor..
    Eu am 42.500 si tot cu cele originale sunt. Cand am fost la revizia de 2 ani (29.000 Km la acea data) am intrebat special de ele, au zis sa stau linistit ca citez ”sunt la jumatate”...acum vad cand ma voi duce in iunie la revizia de 3 ani....

Leave a comment:

• meganel
    replied
    Cunosc un coleg care a schimbat bujiile la 1.0 sce la 105000 km. Are si gpl.
    Concluzie:bujii originale schimbate la 60000 km este suficient.

Leave a comment:

• alex1ioan
    replied
    Va felicit , dar trebuie să recunoaștem că nu mai sunt ce au fost, am sesizat asta din primele zile de la achiziție, erau capacele negre. Incerc ,pe cat posibil, sa le menajez, în ciuda calitatii lor e destul de slabe , dar în același timp, atât de "prietenoase" cu mediul înconjurător .
    În ceea ce privește, bujiile, cred(parere personala), ca, ar trebui schimbate la nr de km(60k , parca) si nu ar avea nici o legatura cu varsta(3 ani) cum scrie în my Dacia, la intretinere vehicul, dar daca mi se va cere, ma conformez, sunt în garanție. In rest, la fel de multumit , de masinuta, după 3 ani de exploatare, chiar dacă nu am putut s-o solicit la maxim.
    Last edited by alex1ioan; 6 March 2021, 20:06.

Leave a comment:

• danLaza
    replied
    31000 km încă rezistă plăcuțele (de fabrică) , folosesc foarte mult frâna de motor..

Leave a comment:

• apy
    replied
    Eu am 1.0 sce 2019, 64000 km și încă nu am schimbat bujiile, la reprezentanta au zis sa nu le schimb până nu se strica ceva... le-aș schimba preventiv, dar în reprezentanta din zona nu mă bagă în seamă pentru atât.

Leave a comment:

• alex1ioan
    replied
    Mai duc si ale mele , le-am observat cand am schimbat rotile de iarnă, erau pe la jumate, chiar trecute putin, de.... mai mult oraș, concedii...ciuciu.

Leave a comment:

• Catalin12345
    replied
    Eu am verificat placutele si mai tin minim 10-15k. Merg 75% autostrada si DN, si pun frana numai cand e cazul sa ma opresc si la nevoie desigur.

Leave a comment:

• Catalin12345
    replied
    26000. Pana la revizie cred ca ajung la 30000 km.

Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google