Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cristi822
    replied
    https://www.expertpieseauto.ro/mecan...201741144.html Ai in acest kit si acele 2 repere de la pionoanele defazoare.

    Leave a comment:


  • vali2008
    replied
    Salutare!
    Revizie de 5 ani, motor 1.0 SCE, aprox 30.000 km, am mers tot in reprezentanta, cu programare, am schimbat doar uleiul si filtrul de ulei (filtru de origine si 3 litri de ulei ulei Elf 900SXR 5w40), cel de habitaclu si cel de aer le schimb eu.
    Pretul a fost unul super, mai ieftin ca la un service multimarca, mentionez ca am mers cu piesele mele.Mi s-a recomandat sa am in vedere antigelul, care e in parametri si nu a scazut deloc.
    Am uitat sa cumpar saiba de la busonul de ulei..si am cumparat-o de la ei cu 7 ron..
    PS: am primit si cadou un bidon de antigel..

    Leave a comment:


  • pecobd
    replied
    Ok. E fabricata in iulie 2017. Stii cumva codurile de la lan si defazoare. Multumesc oricum pentru indicatii.

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    Sunt doua tipuri de lanturi montate pe acest motor, unul intre 2017 si 2018, al doilea tip il gasesti in magazine acum. Iar daca ai acel prim tip de lant, acum trebuie sa schimbi si cele doua role/pinioane defazoare pentru a putea acomoda acest nou lant de se gaseste in stocuri.
    Last edited by Cristi822; 29 September 2022, 13:36.

    Leave a comment:


  • pecobd
    replied
    Buna ziua
    Am un Logan 1,0 din 2018 si fac cu le taximetrie,
    in momentul de fata am 219000 km, mentionez ca i-am pus GPL de la inceput,
    la 197000 km am scimbat supapeletoate 12, am gasit pe un piston 1,4 presiune, pe unul 0,8 si pe al treilea 0,2
    am schimbat si simeringurile. Totul e ok acum doar ca am momente cand se aude un zornait, cred ca de la lant, cand meg mai subturat.
    As dori sa schimb si lantul de distributie, m-a poate ajuta cineva cu un cod de produs, am gasit la pagina 45 un cod dar nu se gaseste nicaieri
    Multumesc mult.

    Leave a comment:


  • cbota
    replied
    Da scuze de întărziere. Revizia (schimbul de ulei și filtre) am facut-o tot la Cluj-Napoca. Ca si anul trecut am dus eu consumabilele (239 lei) dar am avut surpriza că, dacă foloseau consumabilele mele si manopera lor era mai scump decăt dacă luam consumabilele de la ei (practic manopera se dubleaza cu consumabilele clientului). Așa că am preferat să păstrez consumabilele mele (pentru un schimb intermediar la 10.000km pe care îl fac eu personal) si sa iau consumabilele de la ei. Total pretul a fost (consumabile + 1 litru de antigel concentrat si manopera) 980 lei. Știu e enorm, dar am preferat asta pentru că mai am garanția anticoroziune care expiră pe 24 iulie 2024 care aș fi pierdut-o dacă nu făceam revizia la ei. Am avut experienta cu vopseaua de pe usa stanga fata si capota motor la 2 ani jumate si am preferat asta.

    Încă o dată scuze de întârziere....

    Leave a comment:


  • mariso1980
    replied
    cbota nu ne-ai mai scris despre revizia din iulie. Tot la Cluj-N ai făcut-o și cu piese aduse de tine ? Suma achitată ?

    Leave a comment:


  • oBED
    replied
    Originally posted by t0rquemada View Post
    Dacă scriu că reviziile efectuate in reprezentanță, pe perioada celor 3 ani, îți dau dreptul la încă 3 ani de garanție anticoroziune (conform carnetului de garanție, necitit de nimeni ) sunt rău și țin cu Dacia...
    Eu am facut 2 revizii la Dacia, (masina luata in 2017 nov.). in 2021 decembrie (dupa ce mai facusem 3 revizii singur), am fost si am rezolvat pe garantie rugina aparuta sub chedere. (pe langa faptul ca am GPL de la 2000 de km si rezolvata problema pierderii de ulei, la 30k km, tot pe garantie. Nu ii ridic in slavi, chiar deloc, cu mine p partea asta au fost ok. Daca vrei, pot lasa seria de sasiu, unde apar toate interventiile specificate mai sus.

    Leave a comment:


  • cbota
    replied
    Foarte corectă observația și binevenită....Cel puțin eu am avut probleme cu ușa față stânga și capota motor (se sfolia vopseaua). Rezolvată pe garanție, ce-i drept cam greu. Ăsta e și motivul pentru care acum, la 4 ani, mă duc în reprezentanță să-mi schimbe uleiul și filtrele, binențeles consumabilele le duc eu. Pe partea de motor, electrică mașina a ieșit din garanție la 3 ani.
    Last edited by 77sky; 26 June 2022, 11:04.

    Leave a comment:


  • t0rquemada
    replied
    Dacă scriu că reviziile efectuate in reprezentanță, pe perioada celor 3 ani, îți dau dreptul la încă 3 ani de garanție anticoroziune (conform carnetului de garanție, necitit de nimeni ) sunt rău și țin cu Dacia...

    Leave a comment:


  • cbota
    replied
    Să înțeleg că reprezentanța nu acceptă piese aduse de client? Eu anul trecut am fost în Cluj Napoca la reprezentața DACIA și au acceptat....piese cumpărate de pe piese auto argeș. Le-am arătat factura, cu tot ce am luat, m-au pus să semnez că piesele au fost aduse de mine....și a fost ok. Acum cred că reprezentața din Cluj e destul de mare, celelalte mai mici să nu accepte piese aduse de client e posibil....

    Și acum în iulie am programare și tot așa voi face.....
    Last edited by 77sky; 25 June 2022, 22:13.

    Leave a comment:


  • unicu
    replied
    Am uitat sa mentionez:
    Reprezentanta lucreaza doar cu piesele (si preturile) proprii...

    Leave a comment:


  • unicu
    replied
    Distinsi colegi,

    Aveti perfecta dreptate!
    Am cumparat zilele trecute de pe Net (piese auto arges - sper sa nu se considere ca le fac reclama):
    - 2 filtre de aer
    - 2 filtre de habitaclu cu carbon activ
    - 2 filtre de ulei
    - un set placute de frana
    - obturatoare praf (4 bucati)
    - 2 inelele de etansare nici nu mai conteaza ( 2,5 lei bucata)
    TOTAL - 402 lei (cu tot cu taxa de livrare de 24 lei)

    Din pacate n-am gasit sa mai "cumpar"... un an de garanție. Si n-am avut curajul sa renunt la el...
    (Am garantia de 3 ani, desi nu prea am inteles ce acopera aceasta garantie...)
    Un filtru de habitaclu l-am montat deja. (Cel de la reprezentanta era simplu, de hartie).
    Restul pieselor sunt pentru viitor.
    Mi-au pus cam 3,2 l de ulei! Deci au ramas cam 800 ml in bidon si mi-au spus sa-l pastrez pentru anul viitor...
    Am verificat nivelul si e OK.
    Oricum... sper ca ati remarcat "generoasa" reducere de 15% din pretul filtrelor! (LOL)
    In rest ... ce sa zic... Ma bucur ca a trecut!
    Si ma mai bucur ca am fost inspirat si n-am prelungit la cinci ani garantia.
    Mi-au scazut 200 euro din pretul final, dar si i-au recuperat din reviziile de pana acum...
    (Anul trecut, la Casa Auto Iasi - fostul Caremil - am dat 419,43 lei. A fost schimbat doar uleiul si filtrul de ulei...
    Si inelul de etansare care a costat conform facturii... 12,79 lei!)
    Asta e...
    Numai bine tuturor!
    Last edited by unicu; 25 June 2022, 13:51.

    Leave a comment:


  • Catalin12345
    replied
    In fisa de intretinere primita de la reprezentanta, scrie ca curelele se schimba la 4 ani sau 60k km. Eu le-am schimbat ca sa fiu linistit, nu pentru ca prezentau uzura. In ceea ce priveste piesele si manopera, am economisit aproximativ 400 lei pentru ca am venit cu consumabilele mele- si am fost la o reprezentanta cu preturi mai mici. Daca ma duceam in reprezentantele mai de fite, care nu accepta piese din afara reprezentantei, plateam dublu. Acum fiecare face cum considera. Drumuri bune!

    Leave a comment:


  • alex1ioan
    replied
    Fiecare procedează cum considera, exemple au fost date cu duium și lux de amănunte . Unii chiar vor, din comoditate , neștiință sau cu totul altceva...sa dea triplu , chiar cvadruplu, pe piese , în reprezentanta, în "detrimentul " celor din magazine de profil, identice și originale. Inclusiv manopera e tripla.
    Last edited by alex1ioan; 24 June 2022, 23:30.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google