Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X

• Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• pistritu
    replied
    Originally posted by planetara View Post
    Nu exista discuri ventilate pe logan pe 1.0 sce .
    Care doriti ,puteti face un up-grade , inclusiv cu placute mai mari si sunt plug&play
    Posibil pe mcv sa existe ventilate.
    Taranii din taraniada, numai in RO au pus discuri pline pe logan 1 primele versiuni. (Au folosit piese vechi de la stocurile Renault ramase). Dar bani mulți au știut sa ia pe mașinile noi de la oamenii de pe dacia 1300, Aro, TV si Oltcit .

Cu mulțumirile de rigoare colegului de mai sus, se cauta in acel site pentru logan1 sandero1
    Cine vrea aici linkul http://www.catcar.info/renault/?lang...VuYXVsdA%3D%3D
    Atentie la tipul vehiculului dvs.

Ps:scuze de offtopic, am incercat sa ajut pentru logan1. Sunt multi care inca mai au.
    Last edited by pistritu; 19 July 2020, 19:38.

Leave a comment:

• Gil26
    replied
    @ mirceammd , s-a mai discutat si pe: https://www.loganclub.ro/forum/forum...logan-2/page43 si celelalte pagini.
    Tot de pe acolo cred ca am obtinut si eu link-ul acum aproape un an (deh, timpul, scuze) cu multumirile de rigoare respectatului coleg.
    Plus: http://www.catcar.info/renault/?lang...PVJlbmF1bHQ%3D
    Si sunt mult mai multe.

PS: scuze de oftopic, am incercat doar sa ajut.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    informatiile despre masina le gaseam, dar coduri nu. de ex pt placute nu gasesc codul pe sait-ul https://partsouq.com/en/catalog/genuine/filter?c=Renault&ssd=%24*KwF-JFsxdQAAAACIz6Ql%24&model=Logan+Sandero+II+%28PR+1 452%29&f_vehicle-type=&f_engine-type=&f_engine-type-and-suffix=&f_gearbox-type=

ori nu ma pricep eu...

Am gasit!!!
    Last edited by mirceammd; 19 July 2020, 19:00.

Leave a comment:

• Gil26
    replied
    Asa e, simplu si usor. Totusi de ce se mai intreaba pe forumuri despre coduri de piese?

Iar aici cred ca ar trebui sa multumim celor cativa colegi (se stiu prea bine cine sunt acestia) care rapesc din timpul lor si raspund la aceste intrebari. Toata stima pentru altruismul lor!

Leave a comment:

• pistritu
    replied
    Mai gasesti pe alpadrino, Augsburg, unixauto, informatii dupa vin-ul masinii

Leave a comment:

• Gil26
    replied
    Corect, am scris ca mai sunt astfel de site-uri.
    Pe mine datele obtinute insa m-au ajutat si in Dialogys, TecDocCatalogue, chiar si programe de diagnoza,....
    Acum fiecare dupa preferinte,...
    Last edited by Gil26; 19 July 2020, 13:34.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    multumim Gil26 , eu informatiile astea le-am gasit dupa VIN si in contul autokarma, piese auto

Leave a comment:

• Gil26
    replied
    Anul 2017 a fost unul "bogat" in repere montate atunci pe masinile fabricate la Dacia. De aceea la unele trebuie verificat efectiv pe masina.

Pentru ca este un topic de revizii\reparatii, pentru cine doreste se poate obtine detaliile despre masina pe baza seriei VIN de pe: https://carinfo.kiev.ua/cars/vin/renault
    Eu l-am folosit si e OK, se introduce VIN-ul apoi apar toate datele, este bine sa se dea copy-paste la textul respectiv apoi sa se salveze fisierul (ex Notepad) si\sau print-save as pdf. Ele pot fi de folos ulterior.
    Un site de unde se pot obtine codurile de piese (si cele OEM): https://partsouq.com/en/catalog/genu..._gearbox-type=
    Se introduce platforma (ex B8AJ la mine) si celelalte date: anul fabricatiei, tipul transmisiei obtinute din primul link (tin minte ca prima data am cautat direct dupa VIN), si se cauta reperele dorite dupa categorii, utile pot fi si vederile explodate. Mai erau vreo doua dar acum in graba nu le gasesc.

PS: (sau qed) postul #404 confirma ca 1.0 Sce "tine cu casa" (sau ma rog direct cu buzunarul), felicitari si multumim mirceammd .
    Last edited by Gil26; 17 July 2020, 22:58.

Leave a comment:

• alex1ioan
    replied
    Pot fi si alte discuri pe 1.0 sce?

Leave a comment:

• meganel
    replied
    Daca ai discuri pline, este bun codul pentru placute. Cel de bujii este bun.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    stie cineva codul pt placute frana Sandero/Logan 1.0 sce 2017

si un cod pt bujii?

410602581R si 224018760R ?

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    Pachet revizie schimb ulei, Dacia 1.0 SCE

Filtru ulei 8200768927 RENAULT

Filtru aer 165467674R RENAULT

Saiba buson golire baie ulei 110265505R

Filtru Polen 272773277R RENAULT

Ulei ELF 5w40 SXR 4L

Pret 170 lei
    Last edited by mirceammd; 17 July 2020, 13:38.

Leave a comment:

• Gil26
    replied
    Originally posted by Urs View Post
    Nu faceti ca mine, eu am de gand sa-l tin 15 ani si apoi sa-l duc la Remat. Cine vrea sa-l vanda dupa cativa ani, lipsa carnetului cu reviziile stampilate, ii va aduce gaura in portofel.
    Se confirma zicala: Dacia nu o vinzi, o duci la Remat, ar ma fi si: dai o rabla veche si iei alta rabla noua (cu ceva timp in urma sotia pusese ochii pe alta mult mai scumpa si cocheta, cu chiu cu vai am convins-o ca de fapt nu e ceea ce avem nevoie si mai ales e cu "bube").
    Si eu il voi duce pe Sanderica cu lumanarea pe ultimul drum la cimitirul de masini cand ii va veni sorocul (sau poate pana atunci voi pune carnetul in rama).
    Am luat masina de la masa Dacia si de la tacsu' Renault cu de toate, bine inzestrata, dotata, mai ales tine la tavaleala si sunt foarte multumit, am ales-o bine. Ieri am parcat langa un Peugeot 2008 (a fost ultima in carti inaintea de a intra in curtea Dacia, evident robotizata cu de toate). Pana si consoarta a "decretat" (dar stiti voi, eu sunt "cucuriguuu"): bine ca nu ne-am luat una din asta.

Sunt invidios pe cei care isi fac singuri reviziile (si nu numai), cand citesc cat a dat alex1ioan pe piese (un sfert din revizia mea, si le-am facut cam de ori pe an, doar cu covidu' asta s-a mai lungit). Desi mi-a placut sa surubaresc, sunt destul de usor de facut, am devenit insa cam lenes, si nici "in fata blocului" nu am chef. Ar fi si varianta mai ieftina la "Ion&Sun". Dar le-am facut in reprezentanta si nu regret, au meseriasi "batrani" (media 45-50 de ani) si buni, pana cum au lucrat bine si cu atentie (dar adevarat ca nu e ca atunci cand iti faci tu singur, si din nou toata stima pentru colegii de forum care fac asta), inginerii sunt super OK,... Iar "costurile" le pun pe seama diferentei daca imi luam o masina "mai cu mot".

De garantie, stampile sau sistem nu mi-a pasat; dupa primul an am realizat ca nu are ce (major) sa pice. Mai carcotim noi pe forumuri, dar Dacia a facut (si cred ca face inca) masini fiabile (poate exceptie cateva maruntisuri la unele loturi). Pana acum (3 ani de cand il am pe Sanderica) in afara de revizii au "cedat" doar becurile de faza scurta.
    Plus ca am avut tot felul de pitici ca trebuie nu stiu ce biz-biz sau modificare facuta, bine ca nu am avut timp, am amanat si apoi realizat ca pana la urma nu aveam nevoie de asa ceva. Dar daca doream neaparat ceva o faceam si imi asumam asta (ca tot se arata pe aici "bau-baul" cu garantia).
    Am schimbat pe garantie doar un senzor parcare spate (poate a fost un alt pitic, dar le-am spus celor din reprezentanta, l-au schimbat imediat desi poate nu era nevoie). Oricum garantia a expirat, nu am luat cei 5 ani "fara griji" tocmai pentru a face reviziile unde\cum\cand doresc (insa tot in reprezentanta le voi face, mai ales ca urmeaza si una mai importanta).

Hai ca m-am lungit, am luat-o pe aratura, dar nu i-am facut un jurnal lui Sanderica, si daca tot a venit "vorba"....
    Nu aruncati cu pietre (sau nu dati prea tare), stiti si voi treaba cu gusturile, cealalalta cu "obiceiele",....
    Last edited by Gil26; 17 July 2020, 01:21.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    Originally posted by george.sce View Post
    Fara spantile de la diler e degeaba ce ai scris tu acolo
    eu am terminat garantia. consider ca nu am completat degeaba.

Leave a comment:

• mirceammd
    replied
    Originally posted by Urs View Post

Deci nu sunt singurul cu revizii "la iarba verde". Felicitari mirceammd
    Am completat si eu carnetul cu reviziile

Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google