Revizii/reparatii 1.0 SCe

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Gil26
    replied
    ... cu explicatia din postul # 696 data de t0rquemada ...

    Leave a comment:


  • Leo0608
    replied
    Originally posted by Gil26 View Post
    emilian_rks, de obicei in manualele de reparatii se dau cantitatile de ulei cu si fara schimbarea cutiei, diferenta fiind uleiul ce ramane in cutie prin golire, iar despre acestea sunt destule discutii pe forumuri (legat si de cum\cand se face schimbul)....
    @emilian_rks, baga uleiul recomandat elf, in cantitatea care este mentionata in documentatia atasata de colegul Gil26

    Leave a comment:


  • CostiC
    replied
    Salutare Loganisti,

    Doar o parere. Cred ca ar fi bine sa nu mai credeti tot ce spun mecanici scoliti in spatele blocului. Daca stie sa desfaca 2 piulite si 4 sau 5 prezoane asta nu il califica automat si pe functia de mecanic de Logan. Dacia Logan nu e Dacia 1300 - 1310 / Nova etc. Sunt destui oameni pe acest forum care incearca sa va explice si sa va raspunda la intrebari. Vrobim de oameni cu experienta...

    O zi buna!

    Leave a comment:


  • DFA
    replied
    Originally posted by pecobd View Post
    Multumesc mult pentru indicatii, ramane sa m-a hotarasc intre Motul Motylgear 75W80 1L si ELF TRANSELF NFX

    Au fost mulți viteji care au schimbat uleiul din CV cu altceva decât specifică fabricantul și apoi și-au blestemat zilele...

    Vă jucați cu timpul și cu banii voștrii...

    Leave a comment:


  • Leo0608
    replied
    NFX e ce trebuie. Zicea camionagiul Neohori ca a bagat la a lui acu Elf Nfx 75w si la taximetristi si are feedback bun

    Leave a comment:


  • pecobd
    replied
    Ramane de vazut de unde am zornaitul care se aude cand sunt temperaturi de peste 25* afara.

    Leave a comment:


  • pecobd
    replied
    A08155E5-0BC2-4864-99AC-D243BD477E26.jpg Multumesc pentru sfaturi, argumente si CRITICI.
    Am convins si mecanicul. Inca odata mltumesc.

    Leave a comment:


  • prometheus
    replied
    ELP NFP a disparut din oferta, de fapt NFJ si NFP au fost inlocuite de catre NFX(scrie si pe flacon acest lucru si in specificatiile date de ELF).
    Attached Files

    Leave a comment:


  • Leo0608
    replied
    elf nfp a pus colegul de la cluj cu camionul la avatar. Zicea ca auzise el ca e ulei de echipare de fabrica la primele logane 1,4-1,6 omu e tot asa mecanic de logane si taxi in timpu liber,in rest e sofer la armata
    Originally posted by ;n36691
    Neohori e camionagiu pe camionul de la avatar de mare tonaj de la Unitatea Militara din Cluj Napoca. Mai face drumuri prin tara cu el cara armament, este insotit de 2 echipaje fata si spate, transport agabaritic
    Last edited by Leo0608; 29 October 2022, 02:09.

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    dar transelful nfp chiar arata bine de tot la specificatii, punct de curgere la -51 e peste toate uleiurile verificate acum de mine de la branduri cunoscute. Chiar e cel mai bun la cum arata pe hartie.

    polytronul meu are punct de curgere la rece -40, deci e mai slab, acum stiu ce bag data viitoare ))) nfp.

    Leave a comment:


  • Cristi822
    replied
    eu am bagat polytron ca tot am vazut pe youtube cineva bagand acest ulei de cutie pe 1.0 sce. Am deja doua schimburi cu el, la 100k il schimb eu. Nu recomand nimic la cutie, fiecare baga ce vrea atat timp cat e norma de ulei care trebuie. As incerca data viitoare un liqui moly daca au asa ceva pentru cutii.

    Leave a comment:


  • Leo0608
    replied
    cand am fost eu la mecanic de mi-a pus Valvoline, omu era cu basina Hexol 75w80 GL5 din benzinarie cumparat de el.Avea de vanzare la el in garaj ,e mecanic de logane in timpul liber
    https://ewomarket.com/products/ulei-...SABEgJ2svD_BwE
    La magazin de piese auto un nebun imi recomanda liqui moly GL5 75w80
    https://www.autoeco.ro/ulei-cutie-vi...SABEgJQMvD_BwE

    Leave a comment:


  • prometheus
    replied

    pecobd , eu iti recomand sa schimbi mecanicul ! unu care nu vrea sa auda de ELF in cutii de Renault/Dacia, nu este pentru el !

    Leave a comment:


  • prometheus
    replied
    Nu va jucati cu uleiul de cutie !!! puneti fix ce recomanda producatorul, adica ELF NFX iar daca este JH3, obligat API GL4. Iti scrie unu care a schimbat uleiul in cutie de cel putin 4 ori pana acum, de fiecare data am pus doar ELF NFJ si acum cu ultimul schimb NFX. Cutia merge ca-n prima zi si am 170k.

    Leave a comment:


  • Leo0608
    replied
    Esti prost ti-a mai zis si altii inainte,asa ca nu mai insist !
    Am avut si eu altceva Valvoline Gear Oil 75w80 GL4 1L , dupa 1 an l-am dat afara si am pus Elf NFP. Nu mai am probleme
    Last edited by Leo0608; 28 October 2022, 21:11.

    Leave a comment:

Working...
X
Anulare DPF
Politica de Securitate Google