Ce Nu Vă Place La Dacia Logan II?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alinn28 View Post
    Mi-am adus aminte ce nu-mi mai place la masina:

    - proiectoarele, practic nu au nicio functionalitate
    Le-ai probat pe ceata sau ai obiceiul mioritic sa le aprinzi de fiecare data la lasarea serii?

    Proiectoarele trebuie sa lumineze cat mai jos si cat mai lateral, astfel incat sa poti vedea marginea din dreapta si marcajul de pe mijlocul drumului in conditii de ceata! Asadar daca trebuie sa lumineze jos si lateral nu au cum sa bata prea departe, pentru ca daca ar face-o, picaturile de ceata ti-ar reflecta lumina direct in ochi!
    Last edited by tipicarul; 11 May 2018, 11:51.
    „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

    Comment


    • Ce nu-mi place mie cel mai mult la Logan 2 (prin comparatie cu Logan 1) este butonul de deschis portbagajul: daca ii lasau si la L2 masca aia de plastic de care sa poti manevra usa portbagajului era muuult mai bine (si mai frumos un pic, asa arata de parca are un "cos"). Apropos, stie cineva daca se poate schimba cu buton de L1?
      Alte nemultumiri ale mele de pana acum:
      - Medianav-ul nu are si optiunea de radio DAB
      - lipseste multiplexorul (ar fi putut pune pe Prestige...) - in cazul asta ce rol mai au recomandarile de schimbat viteza din bord?
      - in bord mi-ar fi placut sa pot sa am concomitent si kilometrajul si temp exterioara si ceas
      - nu se poate dezactiva HSA
      - bratele portbagajului (la fel ca la L1) - ar fi putut fi inlocuite cu telescoape, ca la capota
      - sistemul de reglare a inaltimii scaunului

      Lista cu ce imi place mai mult la L2 decat la L1 e muuult mai mare

      Comment


      • Pentru mine, cel mai mare neajuns momentan, din punct de vedere functional, este S&S. Mi-ar fi placut ca atunci cand il am dezactivat, m-am oprit la semafor si il activez, daca toate conditiile unei opriri sunt indeplinite, sa se opreasca motorul. Momentan gandesc putin in avans si inainte de a opri cu cativa metri il activez (asta in caz ca semaforul mai tine pe rosu destul de mult timp)

        Comment


        • Originally posted by tipicarul View Post
          Proiectoarele trebuie sa lumineze cat mai jos si cat mai lateral, astfel incat sa poti vedea marginea din dreapta si marcajul de pe mijlocul drumului in conditii de ceata! Asadar daca trebuie sa lumineze jos si lateral nu au cum sa bata prea departe, pentru ca daca ar face-o, picaturile de ceata ti-ar reflecta lumina direct in ochi!
          Asta am incercat si eu sa explic mai demult. Eu le-am testat pe ceata si asta fac: lumineaza marginea, chiar mult mai bine decat cele de L1. Intr-adevar noaptea fara ceata par ca nu au niciun efect dar daca te uiti in lateral se vede ca lumineaza destul de bine marginea.
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by t0rquemada View Post
            E logic c pentru senzorii spate sunetul trebuie s vin din spate i pentru senzorii din fa sunetul vine din fa sau mai simplu sunetul trebuie s vin din direcia în care mergi
            No, atunci cel putin in stalpul central era bine, lasa ca imi iau eu medianav, si vin sa il aranjam sa chitaie prin sistemul audio. ;-)

            Comment


            • Azi am venit la job cu masina parintilor (L1 p2 ambiance 1.4 mpi).
              Eu o sa zic ce imi place la L2 in acest caz:
              - motorul...clar peste 1.4 mpi
              - geamurile electrice (da, ca sa sara CatalinS)
              - clima
              - servodirectia
              - control radio pe volan
              - claxon pe volan
              - reglaj volan
              - inchidere centralizata pe cheie
              - culoare alba a indicatoarelor de bord
              - scaunul
              - ambreiajul
              Ce nu imi place:
              - lipsa indicator temperature apa

              Deci...uau...e drept ca e si diferenta de echipare insa sincer, am tras de volan de am crezut ca e ceva defect.

              Comment


              • Câteva întrebări...

                1. De ce să sar, bro? Stau bine merci pe scaun.
                Altfel cum e? Este sau nu este ok opțiunea cu butoanele pe fețele uși?
                Sau te refereai la macarelele spate pentru nivelele mai slab echipate care la varianta alor tăi presupun că nu există?

                2. Care e treaba cu volanul de ai zis că părea ceva defect? Dincolo tragi mai ușor de el?
                Dacă la asta te refereai, și eu am avut impresia că e o problemă la servodireție...
                Dacă nu, atunci povestește!
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • Mie la inceput mi s-a parut destul de ciudat cum lumineaza faza de intalnire! Pentru ca exact zona care este acoperita de proiectoare, este neluminata de catre faza de intalnire... asa ceva eu nu am mai intalnit pe masinile conduse inainte.
                  De aceea, cu Loganul acesta, eram tentat si eu sa aprind mereu proiectoarele, ca sa am iluminare completa... parca imi dadea senzatia unui plus de confort si siguranta. Absolut fals!... am renuntat la aceasta idee tocmai pentru ca proiectoarele sunt gandite sa fie utile doar cand este ceata si pentru ca mi se pare o dovada de nesimtire fata de partenerii de trafic ce vin din sens opus! Cand este vizibilitate, faza de intalnire este suficienta. Iar proiectoarele de pe Logan 2 imi par ca lumineaza foarte bine, avand in vedere experienta indelungata avuta cu conducerea masinii atunci cand pe ceata nu vedeai mai mult de 1/2 m in fata masinii si trebuia sa te ghidezi dupa bordura si/sau marcajele de pe carosabil, mai mult sau mai putin vizibile.
                  Last edited by tipicarul; 11 May 2018, 14:37.
                  „Viaţa e prea importantă ca să fie luată în serios.” Oscar Wilde

                  Comment


                  • @Catalin S.
                    Originally posted by sebibv View Post
                    Azi am venit la job cu masina parintilor (L1 p2 ambiance 1.4 mpi).
                    Eu o sa zic ce imi place la L2 in acest caz:
                    - motorul...clar peste 1.4 mpi
                    - geamurile electrice (da, ca sa sara CatalinS)
                    - clima
                    - servodirectia
                    Etc
                    La aia veche nu era servodirectie... cred. Am condus si eu recent un Matiz fara servo, urata senzatie...
                    Last edited by C.Mike; 11 May 2018, 14:39.

                    Comment


                    • @sebibv
                      Jumatate din ce enumeri tu acolo sunt clar din cauza diferentei de echipare - si L1 avea geamuri electrice, servodirectie, ambreiaj hidraulic (sau cum se numea, d-ala de mergea mai usor ), aer conditionat s.a.

                      Comment


                      • Iccs_ro, păi și la L2 există așa ceva...

                        Dar mai bine să-l lăsăm pe Sebibv să ne detalieze fiecare punct, deoarece pe unii dintre noi ne-a cam băgat în ceață.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Cataline, nu e bine in ceata, nu auzi ca nu bat proiectoarele cum trebuie?
                          sebibv a fost destul de clar, ce ii place la L2 lui actual fata de L1 al parintilor, evident cu echiparea pe care o au ei. Nu a zis ca nu a avut servo L1 ci doar cel cu care a mers el. Apropo cred ca pe L2 nu mai gasesti versiune fara servo, deci un pas inainte.

                          Comment


                          • Mai gasim vreo masina fabricatie 2018 fara servo ? Stiti voi vreo una ?

                            Comment


                            • Da, Tata Nano, dar nu e pentru Europa, deși indienii se lăudau cândva că ar vrea să deschidă fabrică in România.

                              De mașinile astea spuneam că aveau cândva (sau mai au și acum) semnalizarea ca opțională.
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • Tata motors India, astia sint cei care au cumparat Jaguar Land Rover Automotive, nu ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google