"Secrete" - Logan SL Plus

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "Secrete" - Logan SL Plus

    După ce am ridicat mașina de la dealer am constatat că avea mai multe pe ea, deși în broșura scoasă la imprimantă cu dotări, acestea nu existau.

    Iar aici nu mă refer musai la opționalele splimentare pentru care am fi plătit în plus în măsura în care Dacia a ales să configureze mașinile, ci și la tot felul de "manțocării", cabluri, mufe etc. care pregătesc utilizatorul pentru un viitor "upgrade hardware".

    Din ce îmi amintesc acum...

    1. Cele două difuzoare din ușile spate.
    2. Jumătățile de carene spate (atenție, nu sferturi)
    3. Cabluri trase cu mufele aferente pentru:
    - geamuri electrice
    - cruise control
    - ECO
    - oglinzi electrice (și cam tot ce ține de falsele butoane din bord)
    4. Priza spate pasageri.

    Repet, cele de mai sus sunt cele de care îmi aduc aminte acum, la cald.
    Dacă mai sunt și altele descoperite de voi, lăsați mesaj aici, luminați-ne!
    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

  • #2
    Se poate activa CB-ul. SL Plus nu vine cu CB-ul activat iar cel mai probabil cei din reprezentanta (inclusiv din service) ar putea spune ca nu se poate activa.

    Comment


    • #3
      Bun! Foarte corectă observația!
      S-a întâmplat atât de demult (la câteva zile după ce am luat-o) încă am și uitat de activare CB.

      Și că tot veni vorba de asta, ca să intru în detalii, se mai pot activa:
      - lumină în bord când se pune contactul (util pe timp noros, zi întunecată)
      - afișare temperatură motor

      *via T0rquemada

      Mai adaug, deoarece existau deja date găurile în caroserie / plafon:
      - mânere viraj pasager (pe care le-am montat deja)

      *via AXSCU

      Pentru că... mufe și cabluri trase:
      - oglinzi electrice
      - buton ECO unde există modul deja preactivat din fabrică
      - restul de butoane (unde urmează să achiziționez și cele necesare funcționării acestora)

      *via AXSCU
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • #4
        Oglinzile electrice le-ai cumparat?sau doar motorasele?

        Comment


        • #5
          Am păstrat cochiliile și am cumpărat sticlele (cu încălzire), motorașele plus joysticul, la modul la care repet, cablurile și mufele sunt trase deja.

          Caută-l pe AXSCU pe forum. De la el am luat totul și tot el le-a montat!
          Are topic la Bursa. Sigur dai de el!
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • #6
            Foarte interesant! Mașina are cablajul și pentru ferestrele spate?

            Comment


            • #7
              Încă nu am verificat fizic, însă deja am montat în bord toate butoanele.

              *vezi aici, penultima postare

              Totuși, așa cum spuneam și la topicul dedicat șaretei, în momentul în care am introdus mufele pentru o probă imaginară și pentru a-mi satisface orgoliul masculin, atunci când apăsam butonul de blocare geamuri spate, se auzea un click, gen... că se întâmpla ceva.

              Așadar, fără să bag mâna în foc pentru că m-am mai ars prin 2015 rău de tot (la propriu, nu vrei să știi), tot ce este posibil să existe cabluri trase și pentru geamurile spate, deoarece, nu-i așa?, atâta vreme cât există pentru restul de opționale, de ce nu ar exista și pentru geamuri spate?

              ...dar rămâne de văzut!
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • #8
                Da, ai dreptate. Am citit toate paginile despre ”Albă ca Zăpada”. Felicitări. Eu nu aveam cablajul pentru spate, l-a făcut t0rquemada. Dar a ieșit ”ca din fabrică”, inclusiv blocarea ferestrelor. Nu știu dacă se aude ceva când blochezi ferestrele. Tu ai cu butoanele pe uși, nu? Știu cum este senzația, și eu le montasem înainte de a le putea utiliza.

                Comment


                • #9
                  Scuze, dacă nu m-am făcut înțeles din prima...

                  Mă refeream la faptul că așa cum sunt ele acum, geamurile spate, mă rog... după ce am cuplat mufa existentă la butonul pentru blocarea acestora, deși, repet, nu am încă nimic pe spate gen macarale sau cabluri (pe ultimile nu le-am controlat, dar de primele sunt sigur), se auzea un click sub bord semn că lucra ceva acolo.

                  Cât despre butoane pe uși, cel mai probabil urmează și alea.
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • #10
                    Am înțeles.

                    Comment


                    • #11
                      Cum se poate activa computerul de bord la SL plus?

                      Comment


                      • #12
                        Foarte simplu,cu ajutorul unui laptop si cineva priceput.

                        Comment


                        • #13
                          Am și eu un prestige din noiembrie 2015. Pot activa și eu indicator de temperatura a apei? Pot dezactiva senzorii de presiune la roti?

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by alex1ioan View Post
                            Foarte simplu,cu ajutorul unui laptop si cineva priceput.
                            Eu am intrebat la SERVICE DACIA CLUJ daca i-mi poate activa si mie computerul de bord cand o sa ma duc la prima revizie (de 1 an sau 20.000 KM). Raspunsul a fost ca se poate daca citez "schimbam computerul de bord, dar asta duce la pierderea garantiei pe partea electrica"! (Sic!!!) Sincer ma interesa mai mult cea cu temperatura lichidului de racire, stiu pe cineva care si-a "rezolvat" motorul pentru ca nu s-a aprins becul in bord! Si la garantie au dat vina pe proprietar....Sa faci totul in service si sa pierzi garantia.....asta e tipic romanesc!

                            Comment


                            • #15
                              E legenda aia cu "rezolvatul motorului ca nu s-a aprins becul in bord". Si aia cu garantia neacordata fara motiv. Becul se aprinde din timp, ai posibilitatea sa il observi.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google