Albă Ca Zăpada!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Perfecta! Stii ce ii mai lipseste (dupa parerea si gustul meu ) ?autocolantul acela de pe stalpii usilor, dar asta mai la toamna, sa nu dormi pe pres ;)

    Trimis de pe al meu HUAWEI Y625-U51 folosind Tapatalk

    Comment


    • Originally posted by gabrieln1960 View Post
      Felicitari, arata excelent masina!
      Mulțumesc!
      Așa spun și ai mei... u

      Originally posted by micutzu666 View Post
      Cuum,nu ti.ai pus omologata si pe fatza?
      Așa au vrut inițial, dar m-am luptat în săbii, puști, pistoale să-i opresc... și am reușit până la urmă.

      Originally posted by Gabi GL View Post
      Perfecta! Stii ce ii mai lipseste (dupa parerea si gustul meu ) ?autocolantul acela de pe stalpii usilor, dar asta mai la toamna, sa nu dormi pe pres ;)
      Taci, tu, că i-am pus gând ră preșului... Va ajunge la ghenă.

      Lăsând gluma la o parte, m-am gândit și la autocolante, dar cred că aș inchide-o (înegri-o) cam mult... aș da-o în Cruela sau Morticia, iar apoi s-ar supăra pe mine. Dar mai vedem, mă gândesc.
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • ce firma e folia si cati ani de garantie ai la ea?
        Semințele acelaș gust are.

        Comment


        • SunTek, 3 ani.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • Recapitulare pentru cei care au deschis mai târziu televizorul, pentru a le da idei de fardare mașină... și pentru a nu-i obliga să parcurgă tot threadul.

            Menționez că cele de mai jos sunt atât dotări cât și figuri personale sau chestii necesare mai mult sau mai puțin. Nu doresc să mă pronunț care sunt unele și care sunt altele, pentru a nu fi acuzat de subiectivism.

            Prin urmare, Albă ca Zăpada a primit în aproape 3 luni următoarele:

            - tăviță portbagaj
            - jante aliaj (de origine)
            - căpăcele jante Dacia
            - bandouri uși (de origine)
            - mânere viraj pasageri spate + pasager față (de origine)
            - obturatoare praf (de origine)
            - husă din piele pentru volan.
            - scrumieră cu capac, dar cu led
            - capac (buzunar) roata întoarsă de rezervă (de origine de la un Renault Symbol)
            - praguri uși dreapta / stânga (de origine)
            - huse scaune și banchetă
            - căpăcele ventil din metal (roșii)
            - protecții usi spate
            - deflectoare față / spate
            - cheder compartiment motor
            - folie (5%) geamuri spate și lunetă

            *******************************

            Prezentarea a fost una succintă, unde sper că nu am omis nimic, iar pentru detalii produse și poze, vedeți paginile anterioare. Prețurile au variat între "pomană curată" - "prețuri decente" - "P.C.R. (pile, cunoștințe, relații)" și "noroc chior".

            Încă una și gata... Aveți mai jos poza din semnătură dar la dimensiune mai mare, cu mențiunea că știu... se putea și mai bine. Este făcută cu telefonul.
            Sper la vară să scot balaurul cu 4 capete (obiective) de la naftalină. Chiar mi-e dor de o ședință foto mai profi așa.

            Enjoy!
            Attached Files
            Last edited by Catalin S.; 5 May 2018, 23:13.
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • Este pacat sa nu pui si pe stalpi colant

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

              Comment


              • Mihai, cred că ești al 3-lea sau al 4-lea care îmi spune asta în ultimile 48 de ore.

                Ok, ok... Deja mă gândesc și eu din ce în ce mai mult să pun autocolant pe stâlpi, mai ales că aș avea acces aproape gratis la role "negre" de pe la companiile cu care (sau în care) am lucrat în ultimii 20 de ani până să schimb brusc macazul d.p.d.v. profesional. Să vedem acum dacă se va întâmpla săptămâna vitoare sau nu, funcție și de amabilitatea prietenilor.

                Mulțumesc pentru sugestie!
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • Frumoasa masina!
                  Toata stima pentru eforturi!
                  O mica observatie, daca-mi este permis... legata de o poveste adevarata!
                  Tocmai ce-mi montasem si eu un set de capacele de ventil smechere, de metal...
                  Aflu de la o cunostinta ca a avut o pana si ca n-a reusit sa mai desfaca minunatele capacele... Le avea de vreo jumate de an montate... Efectiv pareau sudate! S-a rupt valva cu totul!
                  A fost nevoit sa schimbe toate valvele!
                  Am dat fuga la ale ele si am reusit sa le desfac cu chiu cu vai... Oxidasera ca naiba...
                  Le-am aruncat si mi le-am pus la loc pe cele de plastic...
                  Asa am aflat ce "cadou" as putea sa-i fac unui "prieten" daca vreau sa ma injure...
                  In fine...
                  Ale tale, poate sunt de o calitate mai buna... Totusi n-ar fi rau sa le verifici dupa ce ai luat cateva balti...
                  Logan 1.2 16v 2012

                  Comment


                  • Poti sa-mi spui ce marca sunt husele pt scaune si pretul cu care le-ai luat? Husa pt bancheta spate e prevăzută cu fermoar pt bancheta rentabilă? Ms

                    Comment


                    • Originally posted by unicu View Post
                      Frumoasa masina!
                      Toata stima pentru eforturi!
                      (...)
                      Aflu de la o cunostinta ca a avut o pana si ca n-a reusit sa mai desfaca minunatele capacele... Le avea de vreo jumate de an montate... Efectiv pareau sudate! S-a rupt valva cu totul!
                      Mulțumesc pentru aprecieri!

                      Cât despre căcăcelele de la ventil, o să verific mâine, dar sper să fie ok. Nu au fost tocmai ieftine (de pildă cele de pe Aliexpress costă sub 1 $, iar eu am dat mult mai mult la Norauto), așa că sper să nu se fi sudat. Dacă observ cele mai mici urme, le pun pe cele de origine înapoi... sau caut unele tot roșii, dar idn plastic.

                      Mulțumesc oricum pentru sfaturi.


                      Originally posted by crisalex View Post
                      Poti sa-mi spui ce marca sunt husele pt scaune si pretul cu care le-ai luat? Husa pt bancheta spate e prevăzută cu fermoar pt bancheta rentabilă? Ms
                      Husele sunt turcești, marca Stil. Au costat 150 lei... dar nu sunt prevăzute cu fermoar pentru bancheta rabatabilă și nici cu vreun alt sistem similar. Dealtfel la Logan SL Plus nu există așa ceva, deci nu m-a interesat acest aspect.

                      *****************

                      În altă ordine de idei, azi dimineață am constatat că cineva a încercat az'noaptesă mă "ușureze" de paravânturi. Cel puțin ăla de pe dreapta față se bălăngăne cam tare în partea de sus, lângă stâlp. Știu că aveam prin casă ceva dubluadeziv de firmă de pe vremea când lucram în producția publicitară, așa că mâine, cum prind o "fereastră" la muncă o să cobor la parcare să întăresc sistemul de fixare, deși are și cleme acolo, în fine...

                      Chiar mă miram că în zona în care locuiesc nu am pățit nimic până acum, dar uite că m-au "fotografiat" în sfârșit și pe mine băieții.
                      Last edited by Catalin S.; 6 May 2018, 19:07.
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • Originally posted by unicu View Post
                        ..........
                        Tocmai ce-mi montasem si eu un set de capacele de ventil smechere, de metal...
                        ....de vreo jumate de an montate... Efectiv pareau sudate!
                        .....si am reusit sa le desfac cu chiu cu vai... Oxidasera ca naiba...
                        Le-am aruncat si mi le-am pus la loc pe cele de plastic...
                        si eu era sa o patesc cu un astfel de set
                        Am reusit sa desfac tinand contra de valva cu un cleste papagal si cu un patent sau o tubulara 10 sau 11 parca, pe capul capacelului.
                        ex Dacia Logan Preferance 1,5dci E3/03-2006-->08-2012(76.100km) BV 29 --H

                        Comment


                        • Nu sunt interesat sa pun asa ceva pe masina, dar daca se foloseste ceva vaselina nu este ok ?

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Am capacele din metal de 11 ani (aceleasi). La mine nu au cum sa se sudeze pentru ca verific presiunea saptamanal.
                            Daca umbli la ele o data pe an, ai toate sansele sa se sudeze.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • La "cererea" publicului dar și speriat un pic de bombe, aseară am deșurubat un căpăcel de ventil... și când colo ce să vezi? SURPRIZĂ! Acesta s-a desprins ca și când l-am montat ieri. Deci e ok.

                              Mulțumesc oricum!
                              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                              Comment


                              • La sfatul și ideea unui coleg, posesor tot de Logan 2, și pentru că am avut ceva timp, am umblat un pic la portbagaj. Unii poate o să spună că e țigănie, alții că cârpeală, but I don't care!

                                Explicații poza cu arcurile. Pentru că nu-mi plăcea cum capota se ridica singură după un anumit nivel de deschidere, le-am slăbit un pic, profitând de faptul că cei de la Dacia au prevăzut asta din construcție. Acum aceasta poate sta și la jumătate, iar acel "recul" când este deschisă la maxim nu se mai simte atât de puternic.

                                Explicații poza cu tampoanele. Că tot veni vorba de recul și bălăngăneală, de fiecare dată îmi stătea inima-n loc atunci când capota portbagajului se ducea spre lunetă deschisă la maxim, astfel că am răsucit tampoanele, înâlțându-se un pic astfel și le-am prins cu șoricei / coliere din plastic (am pus două inițial, apoi am mai adăugat unul). Am câștigat undeva la +3 mm distanță de la capotă la geam.

                                *mizeria aia galbenă de lângă tampoane este de fapt lipiciul (scuipiciul?) pe care l-au pus din fabrică și care le ținea mai deloc, căutându-le deseori prin portbagaj

                                Sper ca "explicația grafică" să fie pe înțelesul tuturor. Mai bine de atât nu am știut cum să "povestesc" d.p.d.v. vizual.

                                Enjoy!
                                Attached Files
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google