Albă Ca Zăpada!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Stai linistit, aici toti ne obisnuim unii cu ceilalti.

    Comment


    • #92
      Originally posted by Kojak View Post
      Ai gasit loc de parcare in zona Cazinoului? Eu m-am fatait juma de ora pana am gasit. Si nu era decat o zi de sambata normala, in martie a.c.
      Cu greu, dar am găsit, asta după ce un nene de la Serviciul Parcări m-a "certat" văzând fotoliul rulant scos din portbagaj (căruciorul cu rotile), că ce de ce nu i-am spus că am pe cineva cu handicap, pentru că ar fi avut câteva locuri dedicate.

      Singura părere de rău, exceptând faptul că a trebuit să împing mai mult la cărucior, a fost că nu am reușit să fac poze cu mașina având ca backround Marea Neagră. Dar asta este. Voi face la vară în turul Europei, poze cu Canalul Mânecii sau la întoarcere cu Mediterana.
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • #93
        Originally posted by Catalin S. View Post
        Voi face la vară în turul Europei, poze cu Canalul Mânecii sau la întoarcere cu Mediterana.
        Bun asa! Ce buget estimezi, 3000-5000eur?
        O sa ti se spuna, cum mi s-a spus si inca mi se spune (de catre posesori de masini germane mai mult sau mai putin sh), ca am inebunit sa merg cu dacia la drumuri lungi prin Europa, insemnand chiar si Bg si Gr.
        Si de fiecare data se intristeaza putin cand le-am zis ca masina a mers ceas.

        Comment


        • #94
          Pentru că nu suntem la prima tentativă, în urmă cu 11-12 ani antrenându-ne cu mici deplasări gen cum zici tu Bulgaria / Grecia până jos de tot la Atena, pentru că știu din tecutul recent ce înseamnă niște mii de km ca turist, nu șofer ca profesionist (de pildă 2016 până în vestul Germaniei, în 2017 până la Napoli sau diverse plecări ad hoc gen city break, dar de unde am închiriat mașină de la aeroport), pentru că de regulă ajungem la un maxim de 7000 km cu tot cu devieri de la traseu sau suceli de moment, pentru că îmi voi lua undeva la 20 zile de concediu...

          ...estimez un minim de 2500 euro, la fel ca anul trecut și un maxim de 6000 euro 2015-2016 când am exagerat cu ceva cheltuieli), funcție de, repet, ce pată ni se pune pe moment. Desigur, nici să-mi mănânc de sub unghie nu vreau, dar nici să arunc banii la cârciumi de fițe nu are rost.

          Iar cu cazarea o rezolvăm cam de pe o zi pe altă de pe Booking.com unde după un nr. de închirieri am ajuns la cont "Genius" ce implică unele reduceri, spun ei, asta în cazul în care în zona în care dorim să ajungem nu există campinguri.

          La cazare de-a lungul timpului am dat între 14 euro (hosteluri, unele infecte, deși pe site arătau beton), 20-25 euro (hoteluri de una-două stele gen Balaton) și maxim 70 euro când ne-a ars buza și nu am găsit altceva la ora aia. O sumă de mijloc ar fi undeva la 40-45 euro / noapte, cum am găsit la Viena la Hotel Klimt sau și 30-35 euro / noapte adică închirierea unei case întregi undeva între Florența și Pisa la Massa e Cozile. Ieftin, nu?

          Și că tot am ajuns aici, unii poate că o să spună că nu rentează camparea, dar uită că pe afară campingurile nu sunt ca la noi gen "la boscheți" sau cu dușurile gen "butoi" (Herculane, Neptun, etc), deci condițiile fiind net superioare chiar și multor hosteluri ungurești de pildă care în ciuda prețurilor / noapte (mici spre foarte mici), își bat la maxim joc de clienți. Aș pune poze, dar aș polua topicul. Oricum, i-am bălăcărit destul pe Booking.com!

          Desigur, este mai comod să înoptezi la hotel, unde să găsesști patul făcut și să nu stai să întinzi cortul (de regulă nu stăm mai mult de 3 zile într-un loc, deci pun'te cort, scoal'te cort, din acest motiv având două tipuri, unul care se montează mai greu, altul aproape instant), dar dacă repet, în zona unde dorim să ajungem nu există campinguri, deși pe afară sunt gârlă, atunci optăm pentru varianta hotel / hostel.

          Prin urmare, cu ceva autogospodărire pe alocuri la camping, cu mâncare mai easy așa de pe la fast food, de pe drum și ocazional de la restaurant, preferăm să vizităm locuri încărcate de istorie, monumente, muzee, orașe pe care le-am văzut doar în manualele de istorie sau pe Discovery / National Geographic.

          Ca fapt divers și din câte îmi amintesc, am ajuns la 13 țări europene pe care le-am vizitat. Anul acesta mai adăugăm două. Olanda și Anglia. Cu ultima recunosc, ne grăbim un pic, până dau ăia interdicție la intrarea cu buletinul iar pașaport mai are doar juniorul.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • #95
            Wow, ce tare! Si nu e obositor sa conduci atat de mult? Faceti cu schimbul la volan? Abia astept sa plec si eu prin vecini cu masina dar preconizez ca abia la anul sa ma aventurez mai departe de Bulgaria... Imi trebuie ceva experienta totusi, pe care eu nu o am

            Comment


            • #96
              Originally posted by sadicu View Post
              Are anticorpi de la mr.Kk

              Cătălin, ți-ai pus mâner deasupra ușii pe partea la șofer? Mâner de viraj
              Cataline, vad ca tolerezi personaje de soi pe topicul tau. Glumele de clasa I imi plac cel mai mult, a avut o revelatie cand am mdescoperit litera " k". Dupa aia am evoluat, am trecut in clasa a 2 a.
              Incepusem sa cred ca esti baiat ok. Mai gresesc si io.

              marchizul de sade are report.
              Last edited by mr.K; 2 May 2018, 08:34.

              Comment


              • #97
                @Catalin
                Data viitoare cand te duci la mare si vrei poze cu masina avand fundal marea, incearca pe plaja de la Tuzla.
                Cat despre bandouri sunt curios daca pozitionate acolo jos protejeaza si portierele pe partea mai bombata. Mie mi-ar trebui unele pe undeva spre jumatatea usilor (acolo unde sunt lovite frecvent de portierele altora) pentru ca pragurile sunt deja acoperite. Am gasit ceva la rimi. Tot acolo am vazut si bandouri pentru colturi.
                Sambata am drum la Bucuresti. Oare in targ la Vitan se gasesc si daca da, sunt de calitate sau stifturi?

                Comment


                • #98
                  Originally posted by iatagan View Post
                  Wow, ce tare! Si nu e obositor sa conduci atat de mult? Faceti cu schimbul la volan? Abia astept sa plec si eu prin vecini cu masina dar preconizez ca abia la anul sa ma aventurez mai departe de Bulgaria... Imi trebuie ceva experienta totusi, pe care eu nu o am
                  Crede-mă că pe "traseul Europa" - nu Bulgaria / Grecia deroarece la bulgari șoselele sunt cam goale iar la greci ai autostrăzi - cel mai greu și obositor este drumul până la Arad, vama Nădlac. Mă refer la cazul meu, cu plecare din București. De acolo totul devine simplu deoarece 90% din timp îl petreci pe autostradă. Apoi Austria, Germania și pe unde mai vrei s-o iei.

                  Din Bruxelles de pildă până la Charleroi ai de la 60 la 100 km, funcție de locul pe unde ieși din capitala Belgiei și de cum setezi GPS-ul. La un moment dat mi-a arătat ~100 km la modul la care din zona Atomium m-a băgat printr-un tunel fix din centrul orașului care practic era începutul autostrăzii. Că m-a ocolit, asta este, doar că nu am simțit. Acolo de pildă TOATE, dar toate autostrăzile sunt iluminate. Deh, țară mică și bogată și e o plăcere să șofezi.

                  Tot legat de drum vs oboseală, uite... prin 2006 am plecat din vestul Germaniei, am traversat 3 țări și am înoptat la Arad. De acolo, a doua zi, mi-au trebuit aproximativ același număr de ore ca să ajung la București. Căruțe, devieri, drumuri în lucru, pe alocuri bară la bară, etc. Așa că, fă și tu un calcul cât de "obositor" este dincolo...

                  Cât despre condus cu schimbul, hmmm, da și nu... Soția se urcă la volan doar dacă beau eu ceva, altfel c[ prefer să conduc eu, deși, fără să fiu misogin ori s-o laud în exces, conduce mai bine decât mulți bărbați, dar nah, așa s-a obișnuit în familie, să conduc eu. Plus că juniorul a declarat la un moment dat, mai în glumă, mai în serios, că el se simte mai în siguranță cu taică-său la volan, asta spre disperarea ei, care din fericire nu s-a supărat pe el.

                  Referitor la ce a întrebat Kojak, trebuie să recunosc faptul că până acum nu am ieșit din țară cu Loganul.

                  În trecut am mers prin vecinii mai apropiați sau mai îndepărtați cu Renault Symbol (1,5 DCI) din 2004, Opel Astra Clasic (1,4 benzină / GPL) și Hyundai i10 (1,1 benzină), utimile două din 2008 (pe cea din urmă încă o avem). Acum sper că n-o fi dracul atât de negru, nici eu ghiniositul de serviciu și că mă va ține.

                  Când am luat mașina de la semnătură, am optat pentru benzină și nu diesel sau GPL din motive de consum / întreținere / situația geopolitică actuală.

                  Ce-are sula cu prefectura? Simplu! Cu riscul de a mă repeta, se pare că în ultima vreme s-au tot dat interdicții mașinilor pe motorină și vor continua. Mă refer la unele orașe din Europa (bulevardele mari / străzile principale / centrul... sau chiar tot orașul). Chiar dacă în afara orașelor sunt permise mașinile cu moatoare diesel, nu cred că ar fi fost comod pentru noi s-o lăsăm la marginea orașului, să tragem de bagaje ca să ne cazăm ori să ne suim în transportul comun pe care nu l-am cunoaște ca să vizităm obiective turistice.

                  Cât despre GPL, simplu și aici... Multe parcări pe afară sunt subterane unde, ca să vezi, nu ai voie cu mașina pe gaz. Poți păcăli paznicul scoțând stickerul de la lunetă, dar și dacă te prinde, riști o amendă soră cu "terminarea timpurie a concediului" sau în cel mai rău caz confiscarea mașinii. La ei nu e de joacă. Iar dacă facem un calcul rapid, gazul costă de două ori mai puțin decât benzina, iar consumul se duce în 10-12%. Benzina costa de două ori mai mult decât gazul, dar la drum lung și cu viteză moderată consumă 5-6%.

                  Acesta a fost motivul principal pentru care am optat pentru benzină. Că puteam lua de 0,9 tce în loc de 1,0 sce, este și aici altă poveste. Pe scurt, cu o parte din banii economisiți (rămași în cont) preferăm să plecăm să vizităm țări străine. Poate că singura opțiune de care îmi pare rău că nu o am este cruise control. În rest mă declar mulțumit cel puțin momentan.


                  Originally posted by mr.K View Post
                  Cataline, vad ca tolerezi personaje de soi pe topicul tau. Glumele de clasa I imi plac cel mai mult, a avut o revelatie cand am mdescoperit litera " k". Dupa aia am evoluat, am trecut in clasa a 2 a.
                  Incepusem sa cred ca esti baiat ok. Mai gresesc si io.

                  marchizul de sade are report.
                  Ok suntem cu toții. Depinde doar de sistemul de valori al fiecăruia când face diverse clasificări.

                  Originally posted by gabrieln1960 View Post
                  @Catalin
                  Data viitoare cand te duci la mare si vrei poze cu masina avand fundal marea, incearca pe plaja de la Tuzla.
                  Crede-mă că în urmă cu mai pțin o zi nici prin cap nu ne trecea că vom ajunge la Constanța. Totul ne-a venit aproape instant, aflați fiind la niște prieteni care și-au cumpărat o casă în Letca Veche - aproape de Ghimpați și unde am fost duminică la un grătar. Am "setat" în gând Cazinoul, toată lumea a fost de acord... și cam atât.

                  Oricum, trebuie să recunosc faptul că o dată ajunși acolo am vrut să plecăm la Eforii unde speram că va fi mai liniște dar nah, data viitoare voi ține cont de sfatul tău. Mulțumesc!

                  Originally posted by gabrieln1960 View Post
                  Cat despre bandouri sunt curios daca pozitionate acolo jos protejeaza si portierele pe partea mai bombata. Mie mi-ar trebui unele pe undeva spre jumatatea usilor (acolo unde sunt lovite frecvent de portierele altora) pentru ca pragurile sunt deja acoperite. Am gasit ceva la rimi. Tot acolo am vazut si bandouri pentru colturi.
                  Sambata am drum la Bucuresti. Oare in targ la Vitan se gasesc si daca da, sunt de calitate sau stifturi?
                  Da, găsești în târg la Vitan toate nebuniile și chinezăriile.

                  Eu am optat pentru bandourile de jos și din fericire încă nu a fost nevoie să "testez" impactul cu ceva în partea de sus, acolo unde se "bombează" ușa. Totuși, pentru a evita asta, am optat pentru o protecție suplimentară, dar numai la ușile din spate.

                  Caută pe paginile anterioare ca să înțelegi despre ce e vorba. Posibil să pun și pe ușile din față.
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • #99
                    Dar cu tunelele cum e cu gpl-ul? Ai voie sa mergi? Auzisem ca nu ar fi voie in toate, ma refer la Austria, Elvetia...

                    Comment


                    • Și cu tunelele e la fel, doar că vezi rar spre foarte poliție pe autostrăzi care să te verifice la sânge.

                      Numai la noi și la bulgari mai sunt echipaje puse pe contoare de rutină, eventual pe luat șpagă etc. Dincolo sunt păduri de camere video. Dacă se observă ceva ciudat pe monitoare, au ei grijă să te oprească. Dacă îți vezi de treaba ta, mergi liniștit.

                      Deci teoretic nici prin tunele nu ai voie. Practic, este mai greu de dovedit că mașina care e în tranzit este pe GPL. Asta doar dacă ești oprit și controlat, acțiune de care nu am văzut și nici nu am auzit până acum să se întâmple.

                      Cu parcările subterane în schimb este o reală problemă. Acolo mașina staționează, e filmată, fotografiată, urmărită. Nu mai știu în ce oraș, parcă Budapesta, în una din parcări, până să se ridice bariera, mi s-a făcut automat poză, altfel nu-mi explic de ce pe tichetul eliberat era trecut numărul meu de înmatriculare.

                      Deci e ca în reclama aia la Adidas Torsion de după revoluție... Dacă vor, "pot".
                      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                      Comment


                      • B R E A K I N G... N E W S!

                        Folie (5%) geamuri spate și lunetă!

                        Am montat-o din mai multe motive și nu regret deloc:
                        • antiefracție (să nu mai tenteze pe nimeni ce uităm pe bancheta spate / lunetă)
                        • răcoare vara (copil, familie, chestii socoteli)
                        • design (black & white a dat întotdeauna bine indiferent de aplicație / domeniu)

                        Și cam gata până la toamnă, că altfel mă pune nevasta să dorm pe preș, la ușă.
                        Tot din același motiv să nu mă întrebați pe public cât a costat, unde le-am montat etc...

                        Mulțumesc lui Mihai (Dl_Dr25) colegul de forum care mi i-a recomandat pe băieți.
                        Mare om, mare caracter!

                        Altfel... garanție lucrare, certificat (atorizație) RAR, sticker în geam și tot tacâmul.
                        Fețele de uși nu au fost date jos, iar timpul de lucru (manopera) a durat undeva la 40 min.

                        Sper să vă placă!
                        Nouă DA!

                        *scuze pentru calitatea pozelor (sunt făcute cu telefonul)
                        Attached Files
                        Last edited by Catalin S.; 4 May 2018, 19:57.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Sa fie folositoare, dar eu sunt dl_dr25 [emoji39]

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Gata, am editat.
                            Scuze!

                            Și încă o dată... MULȚUMESC!
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • Felicitari, arata excelent masina!

                              Comment


                              • Cuum,nu ti.ai pus omologata si pe fatza?
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google