Albă Ca Zăpada!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • hai ma pe bune la logan 2 tot sistemu ala cretin cu arcuri a ramas? bag picioarele in ei. mi-am dat filme ca avand sandero si hayonul avea 2 pistonase, poate poate la logan sedan au pus tot pistonase de alea, da vad ca tot cu arcuri au ramas.
    cauta modulul de deschidere portbagaj pe internet..nu mai stiu cum se monteaza pentru butoanele care deschid portbagajul prin apasare dar pentru l1 unde iti trebuie cheie tot timpu e foarte util. il am cumparat de aproape un an si abia peste o sapt 2 o sa-l montez ) scap de arcuri si pun pistonase si se si deschide portbagajul frumos, elegant cat de cat.

    bafta in continuare la cat mai multe "tiganii" ) faza cu soriceii pentru 3mm mi se pare cam...in plus..mai bine mai gaseai ceva cauciuc de ala tare si-l lipeai cumva si castigai mai mult si mai arata cat de cat "oem"
    Semințele acelaș gust are.

    Comment


    • sa nu o lasi in panta si sa umbli la portbagaj ca poate te baga sub ea

      Comment


      • @Grigu32

        La pistoane (nu vreau modul) mă tot gândesc și eu de ceva vreme, mai ales că principala mea nemulțumire postată pe topicul dedicat, este sistemul de închidere / deschidere portbagaj, mai exact acele balamale hidoase și uriașe însoțite de arcuri la fel de oligofrene din cauza cărora îmi dă peste cap adesea aranjamentul obiectelor pe care vreau să le transport.

        Cât despre ceva care să înalțe acele tampoane din cauciuc aplicate pe balamale, te dezamăgesc profund. M-am gândit și la asta, dar ar fi însemnat să merg tot pe varianta scos tampon, adăugat ceva care să îl ridice, lipit apoi cu adeziv care, după câteva ridicări de capotă, aș fi ajuns din nou să îl caut prin portbagaj. Dar așa, cu acele coliere, am mers, dacă vrei, la sigur.... pe ideea că nu au moarte. Arată aiurea, așa este (cu două parcă arăta ceva mai profi), dar știu doar eu, nu se vede din exterior.

        @Sorin1983

        Păi depinde și de pantă, nu-i așa?
        Dacă e la vale sau la deal...
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Originally posted by Catalin S. View Post

          Pi depinde i de pant, nu-i aa?
          Dac e la vale sau la deal...
          Mare greseala ai facut. Sper sa nu te traga si pe tine de urechi unii ca la vale e panta si la deal e rampa. Am patit-o si crede-ma ca orice explicatie logica ca ambele sunt pante e de prisos :-))
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Păi dacă recitești, vei vedea că m-am rezumat la câteva cuvinte fără să intru în amănunte tocmai pentru a nu lăsa loc de interpretări...

            Oricum, dacă vor, am și eu d-astea.
            Să-mi spună de pildă, de ce sunt blocurile afară?
            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

            Comment


            • tu stii.. mie mi se pare mult mai util sa am si pistonase si sa mi se si deschida "automat" portbagajul..asa nu trebuie sa scot cheia, (in cazul tau) nu trebuie sa apas un buton murdar, sa imi frec degetele de alte cele pline de mizerie si praf pe cand pot foarte bine sa il las deschis si sa il inchid folosindu-ma de un maner (nu stiu la logan cum e plasticu ala de pe portbagaj da la stepway am loc unde sa prind cu mana de plastic si sa inchid portbagajul fara sa ma murdaresc) sau la ph1 sa bag un deget intr-o gaura d-aia si sa trag de el putin cat sa se inchida )
              Semințele acelaș gust are.

              Comment


              • Repet, la pistoane mă gândeam și eu, dar nu știu dacă voi pune și deschidere automată.

                Oricum, până la varianta "telescop / piston", cred că foarte curând voi renunța la arcuri pentru (și) mai mult spațiu în portbagaj și desigur pentru... bălăngăneala aia cretină.

                Ideea este că vreau să exploatez portbagajul la maxim și să nu mă mai încurce "sârmele" alea. Deși sunt convins că vor exista păreri contra, nu e problemă, pentru că deh, fiecare le știe pe ale lui.
                Last edited by Catalin S.; 13 May 2018, 07:43. Reason: Automerged Doublepost
                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                Comment


                • Si ce pui in loc de arcuri?
                  I have no special talent. I am only passionately curious.

                  Comment


                  • Am două variante...

                    Ori nu pun nimic și țin de capotă când o ridic (oricum țineam de ea pentru "antibălăngăneală") ori... dacă le las, le fac ceva mai scurte cum probabil ar fi trebuit să fie. Așa cum sunt acum, mi se par greșit proiectate, deci cam lungi și moi.

                    Cum ți se pare varianta a doua?
                    http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                    Comment


                    • Mai sus ziceai ca arcurile sunt prea tari si le-ai slabit putin.

                      Daca tai arcul sa-l faci mai mic il vei face din nou tare.

                      Fara arc nu vad cum o sa ridici usor capota aia.

                      Cel mai ok ar fi un telescop (am postat pe un thread cum aveam pe L1; e un tutorial al lui Cristi Streulea/Tutoriale Logan). Acela iti ridica singur capota dar nici nu ii da voie sa mearga foarte repede. Eventual daca gasesti unul cu "frana" la final de cursa e si mai bine.
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • problema de spatiu nu sunt numai arcurile, ci si acele "balamale"/bari. incearca sa pui ceva rosii sau oua in zona aia )))

                        Comment


                        • Originally posted by Silviu View Post
                          Cel mai ok ar fi un telescop (am postat pe un thread cum aveam pe L1; e un tutorial al lui Cristi Streulea/Tutoriale Logan). Acela iti ridica singur capota dar nici nu ii da voie sa mearga foarte repede. Eventual daca gasesti unul cu "frana" la final de cursa e si mai bine.
                          Cunosc tutorialele lui Streulea și am mai văzut și alte diverse explempificări pe aici la L1, doar că există o mare diferență între L1 și L2. Cel puțin așa mi s-a părut (dacă mă înșel, accept o palmă peste ceafă).

                          Mai exact distanța de la balama la banchetă (sau ceva de care să se prindă telescopul) este mult mai mare. Interesant era de văzut unde s-a găsit loc pentru prinderea acesteia la L2, însă eu am găsit doar la L1, repet. Mai mult de atât, cu cât este telescopul mai lung, cu atât mai nefolositor devine, deoarece va încurca bagajele sau mai rău, va fi încurcat de bagaje, ajungând într-un final relativ scurt, să se rupă / îndoaie.

                          Originally posted by adrianmm View Post
                          problema de spatiu nu sunt numai arcurile, ci si acele "balamale"/bari. incearca sa pui ceva rosii sau oua in zona aia )))
                          Știu, știu, că doar d-aia "mor" eu pe aici...

                          De curând am fost naș de botez la C-lung Muscel. Nevasta a dorit să ducem și ceva cadouri comestibile, dar să fi văzut nebunia dracului cu potrivitul in portbagaj a diverse platouri cu de toate, platouri cu minunății, prăjituri, bunătăți, toate "home-made" la care săraca a muncit niște zeci de ore, de care i-ar fi fost foarte ciudă să se facă praf. Nu mă întreba cum le-am aranjat și distribuit pe la lunetă, deasupra bagajelor, puse în echilibru, "ranforsate" și alte "blindaje", totul numai să nu se strice.
                          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                          Comment


                          • Mâine este ultima zi de circulat cu numerele roșii, astfel că azi am fost la Pipera să-mi iau numerele definitive.

                            Fraților, durează 24 de ore?
                            Cum așa? Las-o dreaq de treabă!

                            Până să se scoată taxa de primă înmatriculare și să dea drumul înmatriculărilor "ieftine" a mașinilor din alte țări, luai numerele după câteva ore, 3-4 dacă-mi aduc bine aminte, dar acum este jale și prăpăd, fraâilor! Ba mai mult, nenea de la ghișeu zicea zâmbind că totuși să zic "merci," pentru că oficial termenul este de până la 48 de ore.

                            Pfff...
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • Cum mai oameni bun sa taiati arcurile de la protbagaj? Nu are 3 trepte de asezare? Asa e la logan 1. Are 3 trepte de asezare a arcului. In functie de nevoi.

                              Comment


                              • Așa cum spuneam în postarea de aici unde apare și o poză, am mutat arcurile unde mi-a convenit mai mult, însă tot nu sunt pe deplin mulțumit.

                                Oricum, nu văd un capăt de țară, așa că momentan le mai las pentru că am alte priorități.
                                http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google