Albă Ca Zăpada!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sal, cu asigurarea cum a fost? Unde ai facut? Pe mine ma intereseaza si RCA si Casco si nu stiu la ce firma ar fi mai bine Am inteles de asemenea si ca ar fi oferte mai bune daca faci direct la dealeri. Zi de experienta ta cand ai timp. Mersi frumos!

    Comment


    • La dealer a fost făcut RCA-ul în momentul în care am ridicat mașina.
      Nu am asigurarea în față să-ți spun exact, însă știu că prețul a fost unul destul de decent.

      Cu CASCO în schimb nu am căzut deloc de acord și bine am făcut, deoarece am citit ulterior pe forum că aș fi luat mare țeapă d.p.d.v. al prețului cerut.
      http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

      Comment


      • Că tot n-am mai trecut de ceva vreme pe aici și cum între timp am înmatriculat mașina...

        Ce legătură este între mine și Victor Ponta? În afară de o demisie (după Colectiv) și un număr de înmatriculare, nicio legătură. Jur!

        *din ciclul "Lumea-i mică și viața-i scurtă"
        Attached Files
        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

        Comment


        • Între timp...

          1. Am montat oglinzi electrice cu încălzire (mulțumesc AXSCU pentru piese și manoperă montaj) - poza 1.

          2. Am montat buton de ECO (funcția era DEJA activată din fabrică) - pozele 2 și 3

          3. Legat de asta, de curiozitate am verificat și constatat că există TOATE cablurile trase și pentru alte funcții ale mașinii, motiv pentru care... pozele 3 și 4.

          4. Chiar dacă nu le pot folosi încă, am adăugat

          - butoane pentru geamuri electrice spate
          - buton blocare geamuri spate
          - buton cruise control
          - buton parcare spate
          - buton S&S

          *la astea încă nu am poze dar voi face

          Momentan cele de la punctul 4 sunt doar de decor (deși când activam butonul blocare geamuri spate s-a auzit un click gen... că există un "ceva" acolo), urmând în timp să achiziționez cele necesare (macarale electrice, modul S&S, etc).

          De precizat pentru câcotași că în acest moment mufele sunt scoase din butoane deoarece ar fi fost... cam degeaba plus că aș fi riscat să se întâmple alte minunății pe acolo. Le voi introduce doar în momentul în care voi cumpăra cele necesare pentru "închiderea circuitului", adică pentru activarea funcțiilor de mai sus (cele de la punctul 4).

          Pe scurt, și cu minim de investiții, funcționale în acest moment sunt:

          - oglinzile electrice
          - modul ECO

          ...și mă simt bine!
          Attached Files
          Last edited by Catalin S.; 22 June 2018, 09:47.
          http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

          Comment


          • Tu ai avut oglinzi manuale? Sau doar functia de degivrare nu era disponibila?
            I have no special talent. I am only passionately curious.

            Comment


            • 1. Am avut oglinzi manuale pentru că... SL Plus.

              2. Funcția degivrare era disponibilă dar era degeaba din cauză de... oglinzi manuale. Apropos, cine vrea două "manete" cu 3 arcuri fiecare și oglinzi manuale fără încălzire, să dea un semn. Ce e mișto acum, faptul că oglinda la pliere nu mai sare de bezmetică, deoarece am eliminat arcurile.

              Revenind la degivrare... habar n-aveam că exista! Altfel spus (părerea mea) rușinică Dacia pentru prețurile Prestige vs SL Plus, pe ultima putând cu mici eforturi financiare, s-o duc aproape de nivelul cele dintâi. Asta dacă nu mai am și alte priorități.

              3. După conectarea tuturor mufelor / papuceilor s-a făcut logic și proba "cu becul" pentru a se confirma că în momentul în care apăs "butonul dezaburire" lunetă, becul se aprinde, implicit încâzirea pentru oglinzi funcționează.

              Și cum spuneam, mă simt bine!
              http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

              Comment


              • Cat te-a dus "distractia" cu oglinzile?

                Comment


                • Având în vedere că mai peste tot o pereche de oglinzi electrice provenite din mașinile de la dezmembrări (cochiliile + geamurile) costă de la 500 lei în sus, la care se mai adaugă buton + cablaje + manoperă de montaj, etc. deci vorbim lejer de +700 lei sau mai bine, costurile în afacerea oglinzi au fost undeva la 50% mai mici.

                  *nu am luat în calcul prețul pentru toate cele de mai sus cumpărate de la magazin

                  P.S. Precizez că piesele montate sunt noi.

                  În prețul de mai sus, găsit mai peste tot pe net sau dezmembrări, am uitat să spun de existența motorașelor oglinzilor, adăugate și ele, fără de care nu s-ar fi întâmplat nimic vizibil.

                  Și ca să nu mai par "enigmatic", pentru piesele aferente sistemului electric (mai sus detalii în postare anterioară)... cu tot cu manoperă am plătit undeva la 300 lei, la modul la care am păstrat cochiliile originale.
                  Last edited by Catalin S.; 22 June 2018, 11:27. Reason: Automerged Doublepost
                  http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                  Comment


                  • Si vine acum intrebarea unui panicat: pai si garantia?

                    P.S. Bine ai revenit

                    Comment


                    • Bine ai revenit sanatos, felicitari pentru achizitie . In legatura cu inmatricularea, se apropie termenul si voiam sa stiu din momentul in care ma prezint cu dosarul la ghiseu( programare saptamana viitoare) si pana primesc numerele definitive( preferentiale) mai pot circula? Intreb pentru ca dealar-ul mi-a spus ca numerele rosii nu se mai predau, pot sa le pastrez si nu s-ar mai elibera in ziua respectiva definitivele( asta sa nu plec calare si sa vin pe jos acasa).
                      PS : nr. rosii sunt valabile inca o saptamana dupa programare.

                      Comment


                      • Originally posted by Cerese View Post
                        Si vine acum intrebarea unui panicat: pai si garantia?
                        Hai să-ți răspund cu o scurtă poveste. Măcar aici, pe topicul meu sper că am voie în limita verbală a regulamntului dar și în speranța că nu plictisesc pe careva...

                        ********************

                        În urmă cu vreo 10 ani, aflându-mă într-un service care monta alarme auto, am auzit o vorbă de la un cetățean trecut bine de 50 de ani care abia îi luase mașină fiului său... dar pe care nu a vrut s-o ducă la reprezentanță pentru montarea alarmei pe motiv că... l-ar fi costat aproape de 3 ori mai mult.

                        - Păi cum așa? am întrebat eu... Este nouă mașina iar dumneavoastră veniți cu ea aici? Nu veți pierde garanția?

                        - Garanție în România? Mă faci să râd! La noi, după achiziționarea unui produs nou la care ai probleme, fă bine, tinere și uită de garanție, deoarece vor face tot posibilul să scoată clientul vinovat, nu producătorul sau distribuitorul. Până la urmă tot pe cheltuiala ta o vei repara.


                        Cam exagerată afirmația distinsului dacă ar fi s-o raportăm la zilele noastre unde s-au mai rezolvat una - alta, dar nici departe de adevăr pentru o țară din sud-estul Europei.

                        Desigur, nu încurajez pe nimeni să facă asta, însă atâta vreme cât repet, la SL Plus există aproape TOATE cablajele trase cu mufele aferente, unde scrie la nea Ion în service la revizie, că mașina a fost sau nu a fost echipată așa? Pentru asta, ar trebui să ni se ceară factura originală, dar și treaba asta este discutabilă, deoarece unii dealeri dau cadou diverse, alții nu, etc.

                        Totuși, dacă vor să te facă, te fac, însă nu cred că este cazul, iar aici vorbesc din experiența discuțiilor pe care le-am avut cu posesori Logan, discuții atât pe forum cât și face-to-face.

                        Originally posted by Cerese View Post
                        P.S. Bine ai revenit
                        Mulțumesc, dar nu am revenit. Doar ce mi-a expirat suspendarea.

                        Dacă voiam musai să revin înainte de termen, poate că aș fi făcut-o cu alt cont precum "cineva" pe care-l suspectez de vreo două luni că e printre noi. Dar nu am vrut bătaie de cap deoarece am o vârstă, unu la mână... și doi la mână în sinea mea știu că nu am greșit cu nimic.

                        Originally posted by alex1ioan View Post
                        In legatura cu inmatricularea, se apropie termenul si voiam sa stiu din momentul in care ma prezint cu dosarul la ghiseu( programare saptamana viitoare) si pana primesc numerele definitive( preferentiale) mai pot circula? Intreb pentru ca dealar-ul mi-a spus ca numerele rosii nu se mai predau, pot sa le pastrez si nu s-ar mai elibera in ziua respectiva definitivele( asta sa nu plec calare si sa vin pe jos acasa).
                        PS : nr. rosii sunt valabile inca o saptamana dupa programare.
                        Hai să vezi ce simplu este!
                        Eu am procedat astfel...

                        Am mers pur și simplu la Rutieră cu câteva zile înainte și bine am făcut deoarece la acel moment habar n-aveam că au atâtea înmatriculări pe cap încât durează minim 24-48 de ore eliberarea unor plăcuțe noi și definitive.

                        Deci, curaj! Cu vreo 5 zile înainte să expire numerele roșii, te pui la coadă, depui dosarul și aștepți, timp în care, logic, poți circula cu alea vechi, deoarece nu ți le ia nimeni.
                        Last edited by Catalin S.; 22 June 2018, 13:59.
                        http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                        Comment


                        • Deci programarea e "frectie la picior de lemn" sa inteleg..doar sa nu mai stau la coada....

                          Dovada rezulta ca o predau la ridicarea numerelor definitive Merci
                          Last edited by alex1ioan; 22 June 2018, 14:13. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Cel puțin pentru București / Ilfov, da.

                            Acum nu știu cum este la Pitești de unde țin minte că ai spus că ești.
                            Dar pentru că probabil "adună" toate mașinile din orașele și comunele județului Argeș și pentru că vorba aia... personal puțin, tot ce este posibil să se meargă pe bază de programare. Trebuie totuși sunat.

                            Aici este cu bon de ordine pe care după ce l-ai luat din aparatul dedicat, unde în prealabil tastezi numele pe un display electronic, nume care să corespundă cu persoana care înmatriculează mașina (viitorul proprietar din acte), aștepți de la o oră până la 3 ore, funcție de perioada zilei și de numărul de solicitări. Dacă eu am pierdut cam o oră și jumătate spre două, un coleg de-al meu a stat doar 20 minute. Bine, eu m-am dus devreme, pe când el a ajuns pe la finalul zilei de lucru.

                            Mai mult de atât și închei...

                            Parcă să spun că am stat mai mult la eliberarea numerelor decât la depunerea dosarului. La eliberare este un pic mai complicat deoarece numerele par a fi puse alandala, deși ar trebui să fie cumva ordonate d.p.d.v. alfabetic după numele proprietarului, iar angajatul să le caute mai ușor. Plus de asta, am avut ghinionul să existe căscați care și-au luat bilet de ordine imediat după ce au depus dosarul, deși li s-a spus că durează 24-48 ore ori li s-a transmis, cazul meu, că să vin a doua zi după 16:00.

                            Realizezi că doamna de la ghișeu nu avea de unde să știe în primă fază că cel care dorea eliberarea nu a vrut să aștepte, astfel că săraca făcea ture-ture între rastelurile de lângă ea și încăperea în care stăteau temporar plăcuțele de înmatriculare până să pună întrebarea de 10000 de puncte...

                            - Dar când ați depus dosarul, domnule?
                            - Păi acum vreo oră. De ce mă întrebați?
                            - Și nu vi s-a spus că durează? Nu vi s-a dat un termen cu aproximație, o oră? (n.r. de mâine încolo)
                            - Ba da, dar dacă tot eram în clădire am zis că poate...
                            - Poate, ce?
                            - Păi să nu mai bat încă o dată drumul...


                            Dialog similar cu cel de mai sus am văzut și am auzit de câteva ori la ghișee a doua zi când am venit dupa plăcuțe. Dar poate că am fost eu ghinionist.
                            http://www.loganclub.ro/forum/pictur...pictureid=8026

                            Comment


                            • " Cate bordeie, atâtea obiceie", am pe programarea făcută de dealer : data, ora și nr ghișeului la care sa mă prezint. Rămâne de văzut la fata locului.
                              Last edited by alex1ioan; 22 June 2018, 15:45.

                              Comment


                              • Bine ai revenit Catalin!

                                Cu ultimul bricolaj ai transformat aproape SL in Prestige. Felicitari.
                                Total de acord cu ideea referitoare la garantie si ironia cu ghiseele.
                                Ar fi interesante niste impresii ale comportamentului modului ECO.

                                Sa auzim numai de bine.

                                PS: Uneori facerea de bine inseamna ..... (cred ca stii la ce ma refer).
                                Last edited by Gil26; 22 June 2018, 23:11.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google