Dacia Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salut, sunt in cautarea unei noi masini si m-am oprit la Dacia, dar sunt in dubii intre Logan si Stepway. In principiu as merge pe Stepway, dar din ce am vazut prin review-uri, zgomotul in interior la viteza de autostrada este foarte mare, in Logan nefiind atat de deranjant. Cum nu pot face test drive pe autostrada, voiam sa va intreb daca intamplator a condus cineva ambele modele si daca este mare diferenta intre cele doua, sau daca este foarte deranjant zgomotul in Stepway incat sa fie un mare minus, am vazut ca mai sunt colegi aici care au Stepway.
    ​​​​​​
    ​​​

    Comment


    • Nu cred ca e cineva care a apucat sa faca drive-test pe autostrada.
      Ce pot sa-ti spun - eu am Stepway - e ca la 120-130 zgomotul e acceptabil. Si nu stiu cate autostrazi avem noi ca sa te enerveze zgomotul :-)

      Comment


      • Sandero III Stepway este un pic mai zgomotos decât Logan III din cauza gărzii la sol mai mari și a barelor de plafon - dar diferența nu e așa de mare. Dacă îți place Stepway zgomotul în plus nu ar trebui să te oprească.
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • Sau poti sa iei S3 simplu cum am luat eu. Bag de seama ca alegerea ta nu se bazeaza neaparat pe marimea portbagajului.

          Comment


          • Bună seara, am o curiozitate, din 6 iulie văd că va intra în vigoare un nou regulament UE care prevede instalarea unor noi sisteme obligatorii de siguranță pe autoturismele noi:

            Ce nu înțeleg este dacă se aplică pentru mașinile comercializate începând cu 6 iulie sau pentru mașinile produse începând cu 6 iulie ( dacă dai comandă acum pentru o dacie, puțin probabil să o primești înainte de iulie), caz în care este posibil să fii nevoit să plătești și noile sisteme de siguranță.

            Comment


            • Zice chiar in titlu: "Regulamentul (UE) 2019/2144 – cerințele pentru omologarea de tip a autovehiculelor". Autovehiculele curente au fost omologate cu mult inainte (teoretic inainte sa se inceapa productia)

              Comment


              • Originally posted by adrmih View Post
                Ce nu înțeleg este dacă se aplică pentru mașinile comercializate începând cu 6 iulie sau pentru mașinile produse începând cu 6 iulie ..........
                Așa cum a precizat și paul_damian - toate modificările se vor aplica doar la modele noi, care trebuiesc omologate - nici măcar la facelift-uri nu se aplică dacă nu necesită omologare!

                Deci la Logan/Sandero III ph2 facelift (din 2024) nu se va ține cont de ele.
                Duster III sau Bigster e foarte posibil să includă aceste sisteme, anul de omologare fiind 2024/2025.
                Dacia nu se așteaptă să omologeze un model nou de Logan/Sandero decât abia în 2026/2028 - Logan/Sandero IV sau cum s-o numi atunci.
                Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                Comment


                • Vă mulțumesc pentru răspunsuri.
                  Am întrat și eu azi în posesia unui Logan Eco G comfort, cu câteva opționale, după ceva peripeții, pe care am să le detaliez mai jos cu un extras din mail-ul trimis la Vocea clientului ( nu am primit nici un răspuns la 4 zile de la trimitere).
                  Despre mașină, venind de pe un Logan 1. 4 mpi din 2009, pot spune că este foarte plăcută la condus, se înfige bine, foarte spațioasă, dar și cam zgomotoasă, în sensul că motorul de aude mai pregnant în mașină decât mi-am închipuit. A venit fără kit compartimentare portbagaj( nu are nici prinderile de plastic de pe fusta portbagajului), am întrebat explicit de el și am scris și la Vocea clientului în această seară, aștept răspuns. De asemenea una din balamalele portbagajului este zgâriat sau nu este vopsită bine pe aproximativ 2 cm.

                  ​​​​​​Și acum problema care a întârziat livrarea și m-a făcut să scot încă 450 de euro din buzunar:

                  ​​În data de 27.08.2021 am comandat un Logan comfort Eco g, având ca opțiuni volan îmbrăcat în piele, aer condiționat automat, pachet parking 2 și medianav (pack special).
                  Mașina a fost comandată prin credit cu avans 70%.
                  În data de 10.02.2022, după ce am fost anunțat de dealer că mașina a fost fabricată, am plătit avansul către Rci Leasing, conform notificare de plată.....
                  Pe 11.02. 2022 am fost și am semnat contractul de creditare, urmând ca în această săptămână să fie livrată mașina.
                  În acestă după amiază am fost sunat de dealer și informat că trebuie să refacem documentele și să plătesc încă o diferență de 450 euro, pentru că pe mașină fost pus și pachetul confort 1 ( demaraj cu card, frână de parcare electrică, cotiera cu spațiu depozitare, etc).
                  Vă întreb cum este posibil să fabricați o mașină care nu corespunde cu bonul de comandă, punând opțiuni pe care nu mi le-am dorit?
                  Este evident că nu pot renunța la mașină după ce am așteptat 6 luni după ea, mai ales că ar însemna să pierd și tichetul rabla, dar mă așteptam de la dumneavoastră la mai mult respect și considerație pentru clienți.
                  Vă mulțumesc pentru timpul pierdut cu citirea acestui mail.

                  Comment


                  • Felicitări ptr. achizitie, să te poarte sănătos,fără evenimente. Bucură-te de mașină, încearcă să uiți micile neplăceri legate de adăugiri de pret.Orice ar fi Loganul este o masină bună.PS. dacă nu te superi, sunt curios care a fost prețul total la final. Drumuri bune !.

                    Comment


                    • Totalul de plată de pe scadențarul Rci este de aproximativ 12550 euro.
                      Avans 70%, rate "fără" dobândă pe 3 ani. Include dacia extenso până la 5 ani, contract easy service 5 ani, asigurare casco în primul an și este scăzută valoarea rabla de anul trecut (1500 euro).

                      Comment


                      • Originally posted by DFA View Post
                        Dacia nu se așteaptă să omologeze un model nou de Logan/Sandero decât abia în 2026/2028 - Logan/Sandero IV sau cum s-o numi atunci.
                        Logan 3 este ultima generatie de Logan.
                        O sa avem Logan 3 facelift si atat.
                        Productia o sa continue numai cu Sandero 4.

                        Comment


                        • Originally posted by adrmih View Post
                          ​​​​​​Și acum problema care a întârziat livrarea și m-a făcut să scot încă 450 de euro din buzunar:

                          ​​În data de 27.08.2021 am comandat un Logan comfort Eco g, având ca opțiuni volan îmbrăcat în piele, aer condiționat automat, pachet parking 2 și medianav (pack special).
                          Mașina a fost comandată prin credit cu avans 70%.
                          În data de 10.02.2022, după ce am fost anunțat de dealer că mașina a fost fabricată, am plătit avansul către Rci Leasing, conform notificare de plată.....
                          Pe 11.02. 2022 am fost și am semnat contractul de creditare, urmând ca în această săptămână să fie livrată mașina.
                          În acestă după amiază am fost sunat de dealer și informat că trebuie să refacem documentele și să plătesc încă o diferență de 450 euro, pentru că pe mașină fost pus și pachetul confort 1 ( demaraj cu card, frână de parcare electrică, cotiera cu spațiu depozitare, etc).
                          Vă întreb cum este posibil să fabricați o mașină care nu corespunde cu bonul de comandă, punând opțiuni pe care nu mi le-am dorit?
                          Este evident că nu pot renunța la mașină după ce am așteptat 6 luni după ea, mai ales că ar însemna să pierd și tichetul rabla, dar mă așteptam de la dumneavoastră la mai mult respect și considerație pentru clienți.
                          Vă mulțumesc pentru timpul pierdut cu citirea acestui mail.
                          Aici ai gresit tu - nu trebuia sa refaci nimic si primeai optiunea gratis - nu e vina ta ca s-a pus aiurea ceva ce nu exista pe bonul de comanda. Eu cred insa ca s-a gresit bonul de comanda, cel mai probabil de catre dealer si de asta au incercat solutia asta, sa platesti tu. Altfel, platea mai mult ca sigur agentul de vanzari. Trebuia sa suni la Vocea Clientului si sigur ramaneai cu 450 euro in buzunar. Dar de acum, nu mai ai ce face. De stiut pe viitor !

                          Comment


                          • Pe bonul de comandă nu era trecută opțiunea. Am scris mail la Vocea clientului, nu am primit nici un răspuns. Am vrut să mă cert cu ei, dar la condițiile generale de vânzare atașate bonului, la punctul 3, garantarea prețului, s-au acoperit specificând că dacă aduc modificări neimpuse de lege, ei sunt obligați doar să anunțe clientul, inclusiv noul preț. Puteam să refuz, contractul înceta, iar ei erau obligați să îmi returneze avansul, fără vreo penalizare sau dobândă .
                            După ce am așteptat 6 luni, rămâneam fără mașină, plus pierderea tichetului rabla. Dacă făceam altă comandă plăteam cu 1000 de euro mai mult, cu atât au scumpit configurația mea.
                            Pentru cei care urmează să primească mașinile, după ce primiți informația că a fost fabricată, instalați-vă aplicația myDacia și introduceți vin-ul, o să vă apară toate dotările mașinii. Eu am văzut acolo că apare pachetul confort în plus, dar sincer am crezut că este o eroare în aplicație.

                            Comment


                            • adrmih
                              Conform punctului 3 descris de tine, ei pot "oricand sa aduca modificari" celor care nu le-au luat cu toate optionalele si sa le puna, urmand ca mai apoi sa ceara banii pe ele. Ba as plusa cu urmatoarea situatie - iti aduc masina albastra si nu rosie, cum ai vrut tu. O vrei, o iei, nu, aia e. Aici e un pic cam abuziva clauza asta, pentru ca efectiv iti pun pumnul in gura. Mai ales din cauza timpilor astia de asteptare de peste 6 luni. Puteau macar, din bun simt, sa-ti faca un discount.

                              Comment


                              • Modificari pot sa insemne optiuni in plus dar si in minus sau poate schimbare aspect (ma refer la culoare) sau schimbare cutie viteze (5/6 trepte sau cvt) sau cine stie vine cu alt motor (sau cu instalatie gpl) - dar aici vorbim de alta masina.
                                Bani nu prea se dau din bun simt, doar daca se incearca refuzarea masinii - dar acum cand timpul de asteptare este mare e riscant deoarece poate sa se gaseasca un alt client care o cumpara imediat asa cum este.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google