Dacia Logan-Sandero ECO-G 100

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    N-are timp sa se invecheasca, fiindca o consum.
    Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
    Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

    Comment


    • #92
      Originally posted by Octavian View Post
      La mers preponderent pe gaz, as alimenta cu benzina de CO 99/100 pt ca se tine mai bine in timp fata de 95 si are mai multi aditivi
      strici orzul pe gaste.Pune mol 95 sau petrom

      Prima lege a mecanicii spune:
      daca merge legat cu sirma, e pacat sa irosesti un surub!​​​​

      Comment


      • #93
        Nu zic sa mergi cu 99/100 pt ca intr-adevar nu merita, doar ca benzina in rezervor pe termen mediu-lung daca mergi pe gaz sa ai 99/100 .
        Am vazut ce inseamna benzina de 95 nearsa cam 1 luna jumate (am avut o masina care am circulat putin cu ea in ultimele luni inainte de a o vinde) se simtea clar "moale" si doar dupa ce o ardeam si alimentam cu benzina proaspata, se schimba treaba/revenea la viata.
        Cu 99/100 lasata in rezervor peste 1 luna n-am patit sa sa fie asa bleaga, era mai slaba dar nu asa grav ca si cu benzina de 95.

        Pt 10-15 litri benzina mers 90+ % cu gpl cand si daca o sa fie la mine GPL, o sa bag benzina de 99/100.

        Comment


        • #94
          Exact asta fac eu. 10l de 99 odata la 2-3 luni. Si nu simt ca gatuie cand merge pe benzina invechita. La 95 am simtit si eu.

          Comment


          • #95
            Aveti o problema inchipuita cu benzina asta "invechita".
            In conditii ideale (depozitare la intuneric/racoare, in recipiente metalice, ermetice), benzina isi mentine calitatile perfect timp de 5 ani, poate mai bine. Intr-o canistra metalica o poti depozita pana la 1 an fara probleme.
            In conditii normale, benzina se degradeaza incepand din prima zi de stocare. Dar abia dupa cateva luni bune (5-6) si depinde foarte mult de conditiile de temperatura, umezeala etc. se va deprecia astfel incat sa nu mai fie conforma. Ce spuneti voi de 1-3 luni sunt BALIVERNE. Asta daca nu cumva tineti masina undeva intr-o sauna, de exemplu...
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google