Logan III: Media Nav / Media Display / Media Control

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan III: Media Nav / Media Display / Media Control

    Discutii despre echipamentele multimedia disponibile pe noile Dacia Logan/Sandero III.
    I have no special talent. I am only passionately curious.

  • #2
    Salut. Sunt proaspat posesor de Logan 3, Confort, cu pachet Confort, cutie manuala. Ce nu are din optionale sunt: AC automat, camera spate (intentionez sa-mi montez una).
    Are touch screen, dar fara Navigatie inclusa.
    Am nelamuriri legate de Sistemul Media, in special de partea de Android Auto.
    Pe setarea din "Dispozitive" are conectare bluetooth dar nu si Wifi. Se poate activa cumva, sau daca nu are n-am ce-i face... ?
    Pentru ca de fapt problema mea e ca nu pot conecta prin Android Auto un Samsung S9+...
    Aveti idee daca se poate rezolva?

    PS. Poate ar fi bine de adaugat o subsectiune noua la Logan III legata de sistemul MultiMedia si Navigatie... ?

    Comment


    • #3
      Si ma mai intereseaza care sunt posibilitatile sa-i instalez eu (sau cu un minim ajutor al cuiva... ) si partea de Navigatie.
      Am inteles ca n-ar fi asa de complicat, si s-ar gasi softul / imaginea de instalat/upgradat (Firmware upgrade sau ceva de genul... ).

      Comment


      • #4
        Originally posted by bestiuta2007 View Post
        Sunetul ala de întâmpinare si opțiunea aceea Driving Eco au fost scoase de câteva luni din soft, nu au funcționat cum trebuie și au decis scoaterea lor, nu se mai pot activa.
        Daca eu am optiunea Driving Eco, deci sa inteleg ca nu e upgradat Firmware-ul la ultima versiune...
        Voi ce versiune aveti ca si Media?

        Mie imi scrie: Versiune software: 6.0.8.2
        Si pe un ecran ulterior (LGE Open Source Software Notice) am vazut ca e de la LG Electronics de fapt ecranul (si sistemul multimedia, ...banui).

        Boxele am inteles ca ar fi Beats (by DRE). Sau cel putin pe un Iphone conectat asa apar... .

        Comment


        • #5
          Originally posted by marx View Post
          Pe setarea din "Dispozitive" are conectare bluetooth dar nu si Wifi. Se poate activa cumva, sau daca nu are n-am ce-i face... ?
          Pe MediaDisplay se poate Android Auto numai cu cablu. MediaNav are si modulul WiFi pe 5GHz.

          Comment


          • #6
            Eu, sincer, n-am luat Media Nav pentru Android Auto Wifi, ci pentru celelalte chestii din pachet: difuzoarele in plus si navigatia. Daca conectezi telefonul pe Wifi oricum va trebui sa-l tii cu cablu la incarcat, ca ti se descarca rapid. Asa ca acel Android Auto Wifi nu-i cine stie ce "feature".
            Softul meu pe Comfort e 6.0.8.3, insa cred ca versiunile difera nu doar in functie de numar ci si in functie de nivelul de echipare.
            Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
            Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

            Comment


            • #7
              Merita mentionat si portul USB suplimentar care vine cu Media Nav
              Last edited by daymaker; 21 July 2021, 20:43.

              Comment


              • #8
                Am gasit videoclipul youtube de mai jos foarte util in a face diferentierea dintre sistemele infotainment auto.
                Aratand destul de bine diferentele dintre Media Nav / Media Display / Media Control.


                Diferentele notate:
                • Media Nav are si conectivitate wifi, pe langa bluetooth si USB, si are 6 boxe in care reda sunetul
                • Media Display are doare conectivitate bluetooth si USB, iar AndroidAuto sau AppleCarPlay functioneaza doar cu cablul USB conectat. Si e conectat doar la 4 boxe (nu 6)
                • Media Control e un sistem care pare basic, si cu conectare bluetooth de pe ecranul small din bord unde ai acces la functii de baza, dar comunica cu telefonul tau pe care il poti pune apoi insa in acel locas destul de bine prevazut (imi place ca protejeaza cumva telefonul si de temperatura care poate creste in aceea zona mai ales cand mergi in soare puternic).
                Si am vazut ca la Media Control e folosita de fapt aplicatia Dacia Media Control instalata pe telefon.
                Nu inteleg de ce nu as putea folosi aplicatia Media Control avand Media Display... Unele optiuni cum ar fi cele cu informatii detaliate despre masina mi se par interesante de avut disponibile, iar la Media Nav si Media Display nu par disponibile aceste informatii detaliate despre masina ca in Media Control...
                Sau poate ne spune cineva ca totusi e posibil si cu aplicatia Dacia Media Control conectata la Media Nav sau Media Display...
                Last edited by marx; 21 July 2021, 21:03.

                Comment


                • #9
                  Buna! Vin si eu cu o intrebare de saraca si necunoscatoare ) la logan acces pot sa pun radio si difuzoare ulterior? Adica exista posibilitatea asta? Nu am gasit pe nicaieri informatia asta, daca se pot decupa spatiile necesare in bord si portiere. Se pierde garantia in cazul asta? Mersi anticipat!

                  Comment


                  • #10
                    Salut!
                    se poate monta lejer, fara sa decupezi nimic! Chiar a fost gandita pentre asa ceva! Nu stiu daca pot sa pun aici Pdf-ul cu pasii.
                    Oricum o sa pun un fisier zip care sa contina documentul.
                    Bafta! radio-cover-fitting-notice.zip

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ursamajor View Post
                      Asa ca acel Android Auto Wifi nu-i cine stie ce "feature".
                      Daca faci drumuri relativ scurte si dese intr-o zi este utila functia WiFi. O spun din propria experienta (devine enervant sa tot scoti si sa bagi mufa in telefon de 3-4 ori sau sa iesi in graba din masina si sa pleci cu cablu cu tot ). Motiv pentru care pentru noul MediaNav ULC4 (ce l-am montat de curand pe masina) am achizitionat un adaptor Carlinkit 3.0 (WiFi CarPlay).

                      Dar daca mergi la drum lung atunci e mai ok sa folosesti cablul. Nu stiu cum e la MediaNav-ul nou dar la ULC4 portul USB incarca la 10W (suficient cat sa incarce orice telefon la drum lung).
                      I have no special talent. I am only passionately curious.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by NFS Guru View Post
                        Salut!
                        se poate monta lejer, fara sa decupezi nimic! Chiar a fost gandita pentre asa ceva! Nu stiu daca pot sa pun aici Pdf-ul cu pasii.
                        Oricum o sa pun un fisier zip care sa contina documentul.
                        Bafta! [ATTACH]n3662507[/ATTACH]
                        Deci intra in locul unde ar fi venit tableta de la Comfort. Sper sa fie la fel de usor si cu montajul boxelor in portiere! Mersi frumos!

                        Comment


                        • #13
                          Nu ai burdufuri între uși și stâlpii mașinii deci nu ai nici cablaj de boxe, iar dacă ai precablare între "radio" și stâlpi trebuie mufe și pini - orice altă modificare duce la pierderea garanției (de consultat Carnetul de garanție).
                          Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                          Comment


                          • #14
                            Pentru ca actualul telefon (Samsung S9+) are probleme cu mufa USB, cred ca voi cumpara un telefon ieftin, chiar Iphone probabil, cu mufa conectare in regula, pe care sa-l tin in masina special pentru a putea folosi Whatsapp direct pe ecranul masinii prin acel AppleCarPlay si conectat prin cablu (ca prin wifi nu se poate).
                            Deocamdata alta solutie mai viabila nu vad.
                            Doar eventual sa merg la poarta fabricii la Pitesti si sa intreb daca mi-ar putea face cineva de la ei trecerea de la Media Display la Media Nav (si bineinteles cat m-ar costa toata chestia).
                            As fi dispus sa merg pana acolo pentru asta.

                            Spunea cineva mai sus ca optiunea de conectare wifi pe Media Nav ar consuma mai repede bateria telefonului.
                            Nu m-ar deranja asta. Exista pad-uri de incarcare wireless in comert pe care le-as putea conecta la bricheta fara probleme.

                            Cei de la dealer se pare ca mai nou nu au oameni pentru montare optionale sau alte probleme dinastea... (si sa-ti asigure astfel si pastrarea garantiei dupa).
                            Le-am cerut sa-mi monteze o alarma si camera spate pentru parcare. Prima data mi-au dat o estimare (destul de mare fata de preturile din piata), si le-am raspuns ca sunt ok cu pretul atat timp cat mi-o fac si imi pastrez si garantia. (Am uitat sa specific ca am ales si prelugirea garantiei cu inca 2 ani fata de cei 3 inclusi).
                            Dupa ce am agreeat pretul montarii, intr-un final ma trezesc cu un raspuns vag: nu putem sa vi le montam ca de fapt ...nu avem oameni care s-o faca.
                            Last edited by marx; 23 July 2021, 11:16.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Silviu View Post
                              Daca faci drumuri relativ scurte si dese intr-o zi este utila functia WiFi. O spun din propria experienta
                              Poate tie, mie nu imi este. La drumuri scurte (de la gara pan'la scara) n-am nevoie de Android Auto. ;) La drumuri lungi, da, folosesti navigatia, muzica din telefon etc. La fataiala ascult radioul. Iar de navigatie pana la Lidl chiar n-am nevoie.
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google