Logan III - Piese de schimb, OEM/Compatibile

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    LE: n-am mai avut rabdare, am dat mail. Accepta si nesty si meridian sud, sa mergi cu piesele tale. poate mai are careva nevoie de informatia asta.

    Comment


    • #17
      Revin si cu updateuri de pret:

      Nesty: 380 lei (insa au uitat de bujii, probabil se mai adauga 100-150 lei)
      Meridian sud: 590 LEI
      Si cei mai nesimtiti:

      Cobalcescu. daca vin cu piesele, se face ora de manopera 240 lei de la 90, total 800 lei


      Preturile includ schimbarea urmatoarelor lucruri:

      Filtru ulei 152095084R

      Filtru aer 165464877R

      Filtru polen 272773277R

      Filtru gaz stare lichida 169196566R

      Filtru gaz stare gazoasa 169194462R

      Ulei Renault Castrol GTX 5W30 RN17 Euro6 SCR 5L 7711943681 Dacia-Renault

      Inel saiba golire 7703062062

      Bujie Dacia Logan/Sandero/Duster 1.0 TCE 224015145R Renault


      Sper sa ajute informatia.

      Comment


      • #18
        Am schimbat stergatoarele. Cod Valeo 577916, sa vedem cat sunt de bune. Pret 90 lei setul. Atentie la clipsare, au o siguranta in plus care nu e prezenta pe varianta OE. As fi luat Bosch, dar nu se gaseste altceva pentru moment.

        Comment


        • #19
          Găsiți majoritatea pieselor de schimb necesare pentru Logan/Sandero III și Jogger pe Wiki - http://logan3wiki.wikidot.com/wiki:piese-de-schimb

          De toate felurile:

          ULEI
          RN17 (standard) OE/OEM, recomandate de Dacia-Renault
          RN17 (standard), compatibile
          RN17 FE (Fuel Economy), OE/OEM, recomandate de Dacia-Renault
          RN17 FE (Fuel Economy), compatibile
          RN17 RSA
          GARNITURI
          FILTRE ULEI
          FILTRE GPL
          FILTRU BENZINĂ
          FILTRE AER MOTOR
          FILTRU HABITACLU / POLEN
          Originale standard (1 strat)
          Originale active (2 straturi)
          Compatibile standard (1 strat):
          Compatibile active (2 straturi)
          Compatibile biofuncționale (3-4-5 straturi)
          CURĂȚARE / DEZINFECTARE AER CONDIȚIONAT
          PLĂCUȚE FRÂNĂ
          DISCURI FRÂNĂ
          LICHID FRÂNĂ și AMBREIAJ
          BUJII APRINDERE
          LICHID DE RĂCIRE MOTOR - ANTIGEL
          DISTRIBUȚIE / TRANSMISIE / ACCESORII
          Distribuție
          Ambreiaj, rulment presiune, volantă
          Timonerie
          Accesorii motor
          TREN RULARE
          BATERII
          Bateria principală de 12V
          Bateria pentru telecomandă/cheie/cartelă
          Bateria pentru TCU (SOS/112/eCall)
          SIGURANȚE
          BECURI / LĂMPI / ILUMINARE
          ȘTERGĂTOARE PARBRIZ
          CALCULATOARE, ECU, UCH (BCM), ETC.
          RAMPĂ INJECTOARE
          REDUCTOR / VAPORIZATOR GPL (plămân)
          SENZORI
          KIT RETUȘ VOPSEA
          AUDIO / MULTIMEDIA
          JANTE
          TURBINĂ
          CAROSERIE
          ÎNTREȚINERE CAROSERIE
          TREN RULARE
          DIVERSE
          Ventilație / HVAC
          Garnituri
          Iluminare
          Uși - Geamuri
          Injecție, Alimentare, GPL
          Multimedia
          Siguranță
          Butoane / Buton / Comenzi / Bord
          Altele​
          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

          Comment


          • #20
            A instalat careva "LAO 923 - Filtru aer habitaclu cu 5 straturi"? Restrictioneaza cu mult fluxul de aer? E utilizabil?

            In prezent folosesc "FP 22 011 - MANN FreciousPlus" si se simte putin faptul ca este mai gros fata de cel OE, in sensul ca nu e nicio diferenta intre ultima si penultima viteza a fluxului.

            Comment


            • #21
              LAO 923 abia la anul o să-l încerc, nu pot spune nimic de el.

              Și eu am acum tot FP 22 011 - foarte mulțumit de el, reduce mirosurile din trafic considerabil, dar nu orice miros este redus, mai trec prin el niște gaze de eșapament pline de ulei ars sau hidrogenul sulfurat din canalizări, dar per general e un filtru foarte bun, face toți banii.

              Dacă LAO 923 reduce și ce trece prin FP 22 011 atunci rămân pe LAO 923...
              Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

              Comment


              • #22
                Ce parere aveti, daca pun alta marca de ulei cu norma 5W-30 dar nu RN17 e cu riscuri ?
                Multumesc,

                Comment


                • #23
                  Ce anume vrei să obții din asta?

                  Care este scopul?
                  Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                  Comment


                  • #24
                    Se poate un raspuns la intrebare, va rog ? Apoi lamurim si de ce.
                    Multumesc

                    Comment


                    • #25
                      22 și 24 intră la Întrebări tâmpite cu răspunsuri inteligente ?!

                      Dacă idiotul ăla de proiectant a zis că motoarele fabricate 2019+ (0,9TCe, 1,0TCe, 1,3TCe) folosesc numai normă RN17 de ce dracu' mai întrebăm dacă oricum vrem să punem alt ulei (a se citi suntem mai inteligenți ce proiectantul) ?

                      Ca idee în 0,9TCe intră RN0710 5W40 sau RN17 5W30 funcție de tipul de motor (sunt 4 !) și data fabricației...

                      Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

                      Comment


                      • #26
                        Am vazut situatii cand proiectantii nu prezentau complet toate datele unui proiect (intotdeauna sunt interese ale unor mari jucatori din diferite domenii, e greu de crezut ca in domeniul uleiurilor nu e la fel. Sigur si domeniul uleiurilor auto e ,,o stiinta,, , dar e greu de crezut ca nu exista compatibilitati/ sau uleiuri cu calitati superioare raporatate la un ulei dat.

                        Comment


                        • #27
                          Având în vedere gama mare de uleiuri compatibile RN17 - se pare că nu e cine știe ce secret... ;)

                          Piese de schimb - Logan/Sandero III 2020-2028 wiki (wikidot.com)



                          Dacă nu ai ce face și vrei să faci pentru noi un experiment, poți ignora specificația RN17 și pui un ulei compatibil 5W30 ACEA C3 (care este baza lui RN17) și aia e..., banii tăi, mașina ta..., apoi vii peste niște ani și zeci de mii de km rulați și ne comunici dacă motorul e ok, nu a pierdut din compresie, nu consumă ulei anormal, etc.



                          Dacă chiar ai bani de un motor nou, pui un 5W30 ACEA C4 și aștepți momentul când uzura se va instala și efectele negative vor fi vizibile către șofer (nu știe nimeni când sau la câți km).

                          Adică ceva de genul: uuuu... C4 sigur e mai bun ca C3, nu..., că e n+1, nu???..., așa am observat eu cu versiunile astea..., alea mai mari sunt mai noi și mai bune..., ia să pun eu d'ăsta..., rachetă fac mașina!!!!.....
                          Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

                          Comment


                          • #28
                            Amortizor spate Sandero3- 562102144R fabricat de Maysan Mando Turcia . Nu apare in catalogul lor ca piesa de schimb.
                            Am gasit in schimb la Bilstein amortizoare
                            https://web1.carparts-cat.com/default.aspx?34=0,100121&240=0&32=145027&230=29&12 71=48&1272=6da82f31-b9b0-4370-b59d-b31cf13a9471&10=3C92C5E6B8A1444184C09C98BAF5210801 8004&14=4&12=130

                            Comment


                            • #29
                              Are cineva vreun cod pentru arcurile de la capota portbagajului la Logan 2021+? M-am uitat pe site-ul cu piesa, dar nu am gasit nimic (sau nu am nimerit eu sectiunea).

                              Comment


                              • #30
                                A inlocuit cineva placutele de frana cu ceva "low dust"? Astea OE murdaresc imediat jantele, in urmatoarele luni as vrea sa le inlocuiesc cu ceva diferit.

                                M-am uitat la ATE si vad ca au doua seturi compatibile pentru Logan/Sandero, unul din ele fiind din seria "ATE Ceramic": 4006633374941

                                Aveti voi experieta cu alte marci?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google