Greieri Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Greieri Logan 3

    Salutare!

    Dupa multi ani in care vechiul meu Logan 1.4/2007 mi-a fost credincios si m-a purtat prin toata Europa, a venit randul unui upgrade la un Logan 3, TCe90. Bineinteles, exista diferente majore intre cele doua masini si sunt multumit de evolutie, insa ocazional exista o mica sursa de iritare. Momentan, masina fiind noua, nu am greieri in adevaratul sens al cuvantului, insa se mai aude pe aici, pe colo cate unul. Tac destul de repede si nu sunt permanenti, observand ca dupa ce se "aseaza" plasticele in masina noua si tocirea muchiilor de imbinare, acesti greieri mor. Pana acum apar doar pe teren accidentat (piatra cubica, linii de tramvai, gropi pronuntate - deci nimic din ceea ce nu s-ar intampla si la alte masini cu mult mai scumpe).
    Ca greier permanent pana acum am avut unul in stalpul central de langa sofer, care se auzea mai tot timpul. Nu tare, insa era acolo. S-a rezolvat in 30 de minute pe garantie si de atunci a tacut definitiv. Au desfacut ceva clips acolo, au pus o garnitura de cauciuc moale si aia a fost.
    Deschid acest topic pentru a centraliza pe viitor geierii si solutiile voastre/pe garantie de a-i reduce la tacere

    Multumesc!
    Last edited by MARIVS; 22 February 2022, 10:23.
    MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

  • #2
    si eu am la stalp, in dreptul capului in stanga sus, la schimbarea de mase, gropi, cand urci o bordura, o scartaiala continua. Am tot amanat-o pana la programare in service. in rest, e ok, nu scartaie nimic momentan.

    Comment


    • #3
      Si eu am avut scartaitul deasupra usii stg fata. L-au rezolvat in 5 min la dealer, dar nu au vrut sa spuna ce a fost si nici cum l-au rezolvat.Cel mai probabil au fortat un buretel acolo.

      Comment


      • #4
        Si eu am deasupra urechii din usa stanga fata, m-au descurajat ca tre` sa dea plafon jos si cu toate plasticele, operatiune ce dura mai mult de 6h, din spusele celui din service, cu sanse de reusita majore insa cu posibili noi greieri de la alte plastice care urmau a fi demontate. In ce orase ati facut operatiunea de s-a rezolvat atat de rapid?
        Separat de greierul obositor descris mai sus, mai am si de la plasticele ce acopera tweeterele, si alea danseaza la drum denivelat...

        Comment


        • #5
          In Pitesti.La Daperom.

          Comment


          • #6
            Am unul intre torpedo si plansa de bord. Banui ca e vreun cablu, sau chiar cablul de la twitere desprins. Nu le am montate. Poate cand e mai cald dau jos torpedoul si am ceva acces pe acolo si pot identifica. La fel, doar pe drum accidentat sau gropi consecutive se aude, la o gura de canal sau o groapa nu macane nimic.

            In zona stalpului stanga am sesizat si eu, dar apare doar cand nu e inchis geamul corect(manuale spate) in rest mucles. Pasagerul spate atinge maneta si de acolo greierasul.

            Comment


            • #7
              Originally posted by viruszatu1 View Post
              Si eu am deasupra urechii din usa stanga fata, m-au descurajat ca tre` sa dea plafon jos si cu toate plasticele, operatiune ce dura mai mult de 6h, din spusele celui din service, cu sanse de reusita majore insa cu posibili noi greieri de la alte plastice care urmau a fi demontate. In ce orase ati facut operatiunea de s-a rezolvat atat de rapid?
              Separat de greierul obositor descris mai sus, mai am si de la plasticele ce acopera tweeterele, si alea danseaza la drum denivelat...
              Am rezolvat problema la Meridian Vest Bucuresti. Se pare ca ar fi din cauza airbagului care are un mic joc.
              MULTA LUME, PUTINI OAMENI...

              Comment


              • #8
                Cel mai tare sunet care l-am avut in logan a fost o pocnitura care se auzea dupa 5 - 10 minute de mers cu masina .Facea un POC puternic si apoi nimica , in fiecare zi . Am cautat 2 saptamani ce poate sa sune ca sa descopar sub scaunul de la pasager o sticla de apa goala care sa durigat sub el , cum se incalzea in masina sticla se umfla si facea un poc . A fost cea mai ieftina rezolvare dar satisfactia maxima ca am scapt de acea teroare pocnitoare . In rest inca nu suna nimica ,poate dupa ce vin caldurile si se dilata plasticele.

                Comment


                • #9
                  Salutare,

                  Mi-a aparut si mie un greiere undeva in partea de sus a usii dreapta/spate.

                  Am observat ca dispare daca cobor putin geamul in jos (geamuri actionate electric) apoi il inchid inapoi. Sunetul reapare dupa ceva vreme insa...

                  Nu-mi dau seama daca vine de la geamul propriu-zis sau de la mecanismul de actionare...

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by viruszatu1 View Post
                    Si eu am deasupra urechii din usa stanga fata, m-au descurajat ca tre` sa dea plafon jos si cu toate plasticele, operatiune ce dura mai mult de 6h, din spusele celui din service, cu sanse de reusita majore insa cu posibili noi greieri de la alte plastice care urmau a fi demontate. In ce orase ati facut operatiunea de s-a rezolvat atat de rapid?
                    Separat de greierul obositor descris mai sus, mai am si de la plasticele ce acopera tweeterele, si alea danseaza la drum denivelat...
                    Intr-un final s-a rezolvat, mi s-a comunicat ca fusta airbag-ului era cauza.

                    Comment


                    • #11
                      Poti sa dai mai multe detalii te rog? Ce inseamna fusta airbagului? Eventual o poza sau o explicatie ce anume s-a lucrat concret?

                      Comment


                      • #12
                        Nepricepandu-ma, am fost la reprezentanta Dacia din Bacau si datorita profesionalismului cu care m-au tratat am reusit sa rezolv si sa aflu informatia mai sus amintita. Mai mult decat atat din pacate nu pot spune, nu am fost langa ei in timpul in care incercau identificarea problemei.

                        Comment


                        • #13
                          Am si eu un sunet ciudat la rece sa zic asa. Cand trec peste limitatoarele de viteza, se aude un scartait in spate ca un amortizor care scartaie, nici nu stiu cum sa exprim sunetul. Mai are cineva acest sunet? Daca da, de la ce ar putea fi?
                          Multumesc!

                          Comment


                          • #14
                            Sa nu fie chedere usa sau portbagaj.Stiu ca nu are legatura cu Loganul eu avand Sandero , dar de cand a venit frigul aveam o caraiala ,scartaiala (nu stiu cum sa spun) in spate. Am banuit ca erau ceva sprayuri din portbagaj, dar pana la urma s-a dovedit a fi hayonul. A trebuit sa refac reglajul la carligul de la yala.

                            Comment


                            • #15
                              Salutare,

                              Aud un zgomot/scartait foarte enervant (se reproduce pe drum prost / asfalt zgrunturos) in partea dreapta a bordului, cred eu ca la unirea ornamentului stâlpului A cu bordul de plastic.

                              Vreau sa incerc varianta a) de rezolvare prezentata aici. Merge dat acel ornament jos cu plastice din acelea de demontat interioare auto? Si dupa ce il dau jos ce anume ung cu vaselina siliconica? presupun ca sunt niste clipsuri/conectori care vin in contact cu plasticul din bord.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google