Greieri Logan 3

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Se aude la stalp sau la mijloc unde e airbagul? Ia incearca sa izolezi de unde vine zgomotul dand ornamentele jos(banda de ornament cu aeratoarele) si mergi pe drumuri care reproduc zgomotul.

    Banda se trage usor de ea pana declipseaza, si daca tragi mai tsre nu te speria, nu se intampla nimic. Incepi dinspre usa ca sa declipsezi, e lego practic toata masina.

    Eu am greierul asta, am pus banda/burete pe sub torpedo unde se miscau pe acolo clipsuri sau alte cele, dar zgomotul persista si vine dinspre zona airbagului.

    Nu am timp sa merg in service sau nu am vazut ceva cum pot ajunge in acea zona, ca sa caut fire care probabil se mișcă pe plastic.

    Incearca sa izolezi cum am zis mai sus, fara acea banda de ornament sunetul intra in habitaclu mai usor daca e din zona airbagului si nu din stalp.

    Comment


    • #17
      Salutare ,a rezolvata cineva cu greierul din partea stanga In dreptul calupui , ma disperat zgomotul ,am desfăcut de vreo trei ori plasticele din zona respectiva punând bureți ,am pus vreo 10 bureti dar zgomotul persista In continuare

      Comment


      • #18
        Originally posted by catelullego View Post
        Si dupa ce il dau jos ce anume ung cu vaselina siliconica?
        Se unge exact zona de contact dintre ornamentul stâlpului A și planșa de bord.
        Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

        Comment


        • #19
          Originally posted by catelullego View Post
          Salutare,

          Aud un zgomot/scartait foarte enervant (se reproduce pe drum prost / asfalt zgrunturos) in partea dreapta a bordului, cred eu ca la unirea ornamentului stâlpului A cu bordul de plastic.

          Vreau sa incerc varianta a) de rezolvare prezentata aici. Merge dat acel ornament jos cu plastice din acelea de demontat interioare auto? Si dupa ce il dau jos ce anume ung cu vaselina siliconica? presupun ca sunt niste clipsuri/conectori care vin in contact cu plasticul din bord.
          Exista un BT care remediaza zgomote provenind din partea dreapta a bordului, este vorba de un joc intre conductele aeratoarelor laterale si conducta centrala cf poze.
          Se aplica banda fetrata pe zona de contact - solutie de service. ILL-000355034 (1).png
          Attached Files

          Comment


          • #20
            Originally posted by mecanicosu View Post
            Salutare ,a rezolvata cineva cu greierul din partea stanga In dreptul calupui , ma disperat zgomotul ,am desfăcut de vreo trei ori plasticele din zona respectiva punând bureți ,am pus vreo 10 bureti dar zgomotul persista In continuare
            Zgomotul ăla provine de la "fusta" airbag-ului, nu de la plastice.
            Se dă jos plafonul, fusta airbag cortină trebuie reașezată.
            Logan III Comfort ECO-G 100, Iulie 2021, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălzite+Climă, P. Comfort, P. Parking 2, volan piele, geam. el. sp.

            Comment


            • #21
              punktnet multam de explicatii. Cam acolo se aude, am incercat sa ajung pe sub bord la conducte și sa pun ceva burete sub sa stea fixe. Fac mult zgomot cand sunt reci conductele si nu mai fac asa rau cand sunt calde. Coroborez asta acum cu informatia de la tine si pare ca acolo e greierasul. Cand am plecat din Oradea, masina la rece a facut cateva zeci de km. Apoi dupa jumatatea drumului, pe portiuni mai nasoale nu se mai auzeau greierasii, decat foarte putin si rar. In Dumbrăvița, aproape deloc, si am.cautat portiuni de canal gropi etc intentionat sa mai aud...dar nimic.

              Si asa ajung la concluzia ca vara cand mergea clima pre rece faceau in draci, si acum pe cald nu prea mai face sau chiar deloc.

              Ramane sa vad cum ajung sa izolez zonele acelea.

              Ps. Am mai gasit si rezolvat un greieras la ceva calculator de sub torpedou, se misca in lacasul acela si scotea un zgomot. Cu o banza izolatoare textila s a rezolvat. Nu mai freca plastic pe plastic si sta si mai fix. Nu stiu ce este dar banui ca e ceva calculator la airbag.

              Asta pt cei care accesati bordul pe sub torpedo si miscati pe acolo cabd cautati greieri.

              Comment


              • #22
                Am rezolvat problema descrisa in postul #15, freca ornamentul (a se vedea urmele) stalpului A de bord.

                Multumesc pentru indicatii!

                Attached Files

                Comment


                • #23
                  Originally posted by DFA View Post

                  Zgomotul ăla provine de la "fusta" airbag-ului, nu de la plastice.
                  Se dă jos plafonul, fusta airbag cortină trebuie reașezată.
                  Si apoi te bucuri de zgomotul pe care il va face plafonul )

                  Comment


                  • #24
                    Trebuie sa fie si o alta metoda de a stopa greierul produs de airbag-ul cortina, ar fi posibil ca airbag-ul sa atingă tavanul?dacă am timp mâine ma apuc de demontat din nou ,trebuie sai dau de capăt pana la urma,deja devine foarte enervant zgomotul
                    PS degeaba ma duc la reprezentanta In zona mea sunt praf și pulbere

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by viruszatu1 View Post

                      Intr-un final s-a rezolvat, mi s-a comunicat ca fusta airbag-ului era cauza.
                      Si in alt final, zgomotul a revenit )) Am albit de la el, si fiind perioada sarbatorilor o sa stau cu el mult si bine. Superb.

                      Comment


                      • #26
                        Am desfacut plasticele de la stalpii fata si am pus pe bord banda adeziva textila, in locul unde se imbina. Nu am avut deranj asa mare ca un coleg mai sus, abia se vedeau urme de frecare negru/alb. Am montat, am plecat in probe, pare ca a stopat greierul in acea zona. Pus banda asta si sub suportii de prindere a plasticelor de pe stalp, aveau un joc si aceia.

                        Ramane de vazut daca revine.

                        Acum cel din zona airbagului spre centrul bordului nu mai da semne de ceva zile desi nu i am facut nimic.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by catelullego View Post
                          Am rezolvat problema descrisa in postul [...]
                          Salut!

                          Cum Dumnezeu se scot plasticele (măștile) acelea de pe stâlpi? Am reușit să le declipsez dar pare că nu vor să iasă din bord din cauza bazei foarte late, care lovește de parbriz atunci când incerc să le extrag. E drept, nu am forțat deloc, că e frig afară și sunt un pic casante elementele din plastic, însă oricum nu mi-a părut că vor să iasă prea ușor.

                          Merci fain.

                          Comment


                          • #28
                            Salut,
                            Tragi serios si cu grija de ele, eu am pivotat (sus-jos) de capatul superior si asa am reusit. Incearca dupa un drum in care ai incalzit habitaclul.

                            Comment


                            • #29
                              A mai reusit cineva sa remedieze surse zgomot de prin masina? Daca da va rog sa dati detalii cum? Ma intereseaza in mod special acela de la capul soferului "fusta airbagului" dar si restul sunt binevenite

                              Comment


                              • #30
                                Singurii greieri pe care i-am remarcat s-au datorat obiectelor depozitate prin buzunarele usilor, torpedou si portbagaj. Ba chiar si de la odorizantele agatate de oglinda retrovizoare.
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google