Zgomote In Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zgomote In Bord

    Salut

    Am un Logan Prestige 1.6 16V din aprilie 2008. Sunt multumit de masina in rest mai putin zgomotele care au aparut si care ma EXASPEREAZA.

    Cand e soseaua buna nu se aude nimic dar daca iau ceva hopuri, gropi, crapaturi din asfalt se aude un zdranganit infernal din bord: din consola centrala, din torpedou (am scos tot din torpedou si tot se aude!) si din gurile de aerisire.

    Oarece zgomote se mai aud si din usi dar o parte din ele le-am rezolvat la service, au demontat fetele la usi, au mai gresat p-acolo, au mai strans 3 suruburi si au mai disparut. Am auzit pe multi ca au "antifonat" usile... in ce consta exact "antifonarea" si oare ajuta cu ceva la problema mea? (evident pentru usi ))

    Puteti sa-mi dati ceva solutii ca sa scap de zgomotele astea ca nu mai suport. Inainte daca luam o groapa, o sina de ramvai, orice se auzea un zgomot infundat si gata, nu trancanea nimic... acuma deja incepe o ia pe urmele lu 1300.

    Multumesc anticipat!

  • #2
    bun topic , inovativ

    sigpic

    Comment


    • #3
      la mine se aude de undeva din dreapta de pe la airbag pasager...nu știu ce să-i fac. și pe mine m-a exasperat. dacă apăs pe bord în dreptul airbagului, nu mai face.. deci s-ar putea să aibă airbagul vreun joc...cine știe?
      sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

      Comment


      • #4
        Si la mine apar zgomote asemanatoare cu cele descrise mai sus(torpedou,gurile de ventilatie,usi),masina din aprilie 2008,aproximativ 70000 de km.Dar sunt fericit ca nu au aparut alte probleme!

        Comment


        • #5
          de cele mai multe ori bate capotasi se propaga zgomotul in bord bagati cheder de usa sub ia si se rezolva multe zgomote

          Comment


          • #6
            aceleasi probleme le am si eu de o luna incoace iar masina are 5 ani , pana acum o luna nu se auzea asa urat :| .
            exact la fel... mi se pare ca se aude dinspre airbag pasager. imi vine sa o demontez toata dar mi-e ca raman cu piese in mana
            sigpic

            Comment


            • #7
              sal

              si la mine tot dreapta dar numai cind merg peste 100 km am avut un accident si nu se mai auzea acum dupa ce am reparat-o se aude iar ...la fel confirm zgomot in gurile de la ventilatie + zgomot sub volan ...eu am gasit solutia ...merg cu muzica tare

              bye

              Comment


              • #8
                stiti ce cred ca o sa incerc urmatoarea manevra: o sa ma duc la un service dacia vb cu un nene de la caroserii ii zic bah gogule eu te platesc pe tine, iti dau cat vrei tu dar rezolva-mi zgomotele sa nu se mai auda, strange ce vrei tu, unge ce vrei tu da sa nu mai aud nimic cand merg cu masina

                la urma urmelor cred ca tot "metoda romaneasca", adica spaga, are efect... daca te spargi in garantii si OPC la noi nu faci nimic

                Comment


                • #9
                  Sandero, cumparat in iunie 2009...aceeasi problema: zgomot ca un scartait de plastic pe plastic cand merg pe drumuri proaste, doar in partea dreapta a bordului, parca ar fi dupa airbag. Daca pe un drum prost, cand scartaie, pun mana pe bord in dreapta, nu mai scartaie deloc.
                  Rezolvare ? Pai cand nu mai rezist, ma duc la dacia service si-i ia dracu' pe toti daca nu rezolva.(punct)

                  Comment


                  • #10
                    Exact aceleasi simptome le are si loganul meu Ph2 si am fost in service cu ea si n-au rezolvat nimic, te rog daca ti se rezolva problema sa anunti pe forum. Tot asa cum zici e si la mine daca apas pe bord in partea dreapta deasupra la airbag sau daca deschid torpedoul si pun mana pe plasticul in care se agata usa de la torpedo nu se mai aude, am incercat sa pun intre acele plastice ceva obiect sa stea mai fortate dar degeaba zgomotul ala enervant revine.

                    Comment


                    • #11
                      la mine era...capota...vezi filmul.
                      sigpicVIAȚA ESTE SCURTĂ!!! TRĂIEȘTE-O LA MAXIM LA VOLANUL UNUI LOGAN

                      Comment


                      • #12
                        Am avut si eu urmatoarele probleme cu zgomotele la prima revizie de acum cateva zile:
                        -zdronganit de plastic sub bord la denivelari
                        -zdronganit metalic portiera dreapta spate la denivelari

                        Dupa testul de drum problemele au fost confirmate si rezolvate in service dupa cum urmeaza:

                        -zdronganitul de sub bord se datora unui capac de plastic situat sub volan - au rezolvat problema intr-un minut in service dupa ce au fixat capacul mai bine

                        -pentru eliminarea zgomotelor din usa au scos fata si au pus buretei adezivi intre tabla si elementele de metal care trec foarte aproape de tabla (tije, mecanismul de deschidere) - am numarat vreo 5 buretei pusi acolo

                        Comment


                        • #13
                          aceeasi problema cu bordul am strans cele 7 suruburi dar tot degeaba parca face din ce in ce mai rau cand tin mana apasat intre bord si prbriz nu mai face nimic, ma gandeam sa bag ceva un cauciuc mai fortat in aceea zona ? o avea efecte negative asupra parbrizului,adica sa se crape?

                          Comment


                          • #14
                            Va agitati degeaba,rezolvati pe moment si pe urma vor aparea din nou zgomotele si asta o zic din proprie experienta.Sunt masini mult mai scumpe de cat loganul si le zdrangane plasticaraia in interior,gen toyota,wv,megane si altele

                            Comment


                            • #15
                              La mine zdrangane capacul de sub volan de ma dispera. Cand trec peste canalizare sau sina de tramvai face urat de tot. Daca tin apasat cu mana nu se mai aude. Capacul are putin joc. Chiar nu stiu cum sa il strang. M-am uitat, are 2 gauri unde ma asteptam sa aiba ceva suruburi, insa nu a fost asa. Cred ca are cleme si mi-e teama sa nu le rup daca nu stiu sa le desfac. Trebuie sa ma duc la ei sa rezolve situatia. Am inteles ca asa fac toate care au reglaj la volan in inaltime.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google