Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc celor care mi-au raspuns la intrebarea cu uzura discurilor!

    Azi am facut un drum care includea si o coborare de 2km, de drum drept dar cam denivelat si panta mare. Asa ca am franat destul de mult. Cand ajung acasa vad pe partea dreapta a masinii, pe la prag si jos la portiere un fel de cenusa fina negricioasa-cenusie si putin unsuroasa. Ii posibil ca praful rezultat la franarea placutelor sa fi ajuns acolo? Adica sa treaca de janta si de capacele de plastic(altele decat cele logan) ? Ca de trecut prin pete de ulei,motorina,vopsea, cenusa si alte chestii nu am trecut.

    Edit. Am uitat sa spun ca pe stanga nu am mai verificat ca am tras masina langa un loc cu intuneric pe stanga, dar ma uit maine pe lumina.
    Last edited by lord_wader; 13 February 2011, 21:57.

    Comment


    • Nu te speria e ceva normal... e praful rezultat de la placute. Si da, trece si de jantele de tabla si ajunge pe capace. Dupa un drum mai lung 600-700km se innegresc capacele de la rotile fata de zici ca-s vopsite .

      Comment


      • Eu mi-am vopsit capacele negre asa ca nu se mai observa pilitura de la placute
        Logan GPL 1.4

        Comment


        • dar cei cu jante de aliaj cum rezolvari problema resturilor ce se depun de la placute(vreau sa imi iau si eu de aliaj),,,,am 32.000 km cu loganu meu oare o necesita schimbarea placutelor ??? 50/50 oras , autoastrada!!!!

          Comment


          • le speli mai des , alceva nu ai ce face

            Comment


            • slim_daddy40: daca ai utilizat masina asa cum zici tu 50% oras si 50% extraurban si nu esti genul care utilizeaza franele intens adica mers sportiv preponderent te mai tin placutele. Oricum, pentru siguranta poti da roata jos si sa te uiti ce nivel de uzura au. Daca te pricepi, poti rabata etrierul si sa le scoti, si le poti inspecta mai bine.
              Legat de praful pe jentile de aliaj nu prea ai ce face... si nu e nimic special, se curata cu jet cand speli masina la spalatorie, iar unii mai folosesc si niste solutii speciale pt curatare si stralucire. Inestetic e si pe jenti de aliaj si pe jenti tabla + capace.

              Comment


              • Intre Ferodo Premier si ATE , ambele la 150 lei, ce ati alege ? Disc de frana 259mm ventilat, stock.

                LE - pe discul stock, DS2500 franeaza mai bine decat Premier sau e vax albina deoarece esti "limitat" de discul stock si aderenta cauciucurilor ?
                Last edited by Shakar; 16 February 2011, 04:56.
                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                Comment


                • DS 2500 franeaza mult mai bine, putin observabil insa la viteze mici ori pe frane reci. Diferentele apar la viteze mari, franari repetate, frane incinse. Va trebui insa sa suporti un usor scartait si pretul lor destul de ridicat. In plus nu pot sa-ti zic cat de repede iti termina discurile stock, avand in vedere ca-n specificatii au coeficient de frictiune 0.52, fata de 0.32 Premier, ori 0,20 placutele ATE.
                  Eu personal as zice sa mergi linistit pe Ferodo Premier, codul pentru Logan, FDB1781.
                  sigpic

                  Comment


                  • Asta o sa si fac .
                    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                    Comment


                    • Originally posted by Nepotu123 View Post
                      Nu te speria e ceva normal... e praful rezultat de la placute. Si da, trece si de jantele de tabla si ajunge pe capace. Dupa un drum mai lung 600-700km se innegresc capacele de la rotile fata de zici ca-s vopsite .
                      Multumesc pentru raspuns Nepotule
                      Se pare ca era praf de placuta, totusi ma speriasem putin ca a ajuns pe prag dedesubt si pe portiera din drapta fata destul de mult. Ma gandeam la faze mai rele gen ceva curs pe cauciuc si aruncat de roata.
                      Partea proasta e ca in stanga deloc praf de masina, deci dreapta franeaza mai tare, nu inteleg de ce, iar discul din dreapta e ceva mai cald decat ala din stanga, inainte de schimbarea placutelor se incalzeaza cam la fel. Aveti ceva solutii? singura cauza ma gandesc ca e pistonasul care revine mai greu la loc si posibil sa tina placuta mai apasata.

                      Comment


                      • eu astazi la revizia de 3 ani am pus MasterSport (alea rosii), am dat pe ele 40 lei. Eram sceptic in privinta calitatii dar, spre uimirea mea, mecanicul a spus ca sunt super ok (franeaza bine/nu uzeaza prematur discul). Ca dezavantaj ar fi faptul ca se uzeaza o idee mai repede decat alea din reprezentanta, sincer la 40 Ron mi se par super ok chiar daca se duc repejor. Astept sa vad cum tin dupa ce se aseaza bine pe disc.

                        Comment


                        • Placute de 40 de lei? Mai mult cheltui intr'o seara pe bautura... care nu are ca scop siguranta.
                          If it ain't broke, don't fix it!

                          Comment


                          • isi fac treaba, daca nu o sa fiu multumit le schimb ;). Din cate am vazut s-a mai discutat de ele pe aici, acum ceva timp.

                            Comment


                            • Ia probeaza o franare de la 130 kmh, viteza legala de autostrada, cu masina incarcata sa vezi ce surpriza ''placuta'' o sa ai.
                              sigpic

                              Comment


                              • Pentru motivul asta am schimbat eu un set de placute ''originale'' Renault dupa vreo 2000 km (tot le-am lasat ca doar doar se ''aseaza''...).
                                De la vreo ~140 era sa nu mai pot opri la o bariera, desi am vazut-o de la distanta mare ca e lasata, cat p-aci sa ma opresc sub ea.
                                In oras n-am prea bagat de seama eficienta lor.

                                Aveti grija cu placute d-astea ieftine ieftine, or fi bune dar chiar nu stiu in ce conditii de control al calitatii sunt facute.
                                Last edited by Octavian; 17 February 2011, 19:10. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google