Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Citisem undeva ca doar lichidele de frana DOT3 si DOT 4 absorb apa cele DOT5 nu absorb apa, deci ar merita un DOT5 pe Logan.

    Comment


    • Oare ? Nu totul e asa simplu cum pare.

      Using DOT 5 in a DOT 3 or DOT 4 system without proper flushing will cause damage to the seals and cause brake failure. DOT 5 brake fluid is not compatible with anti-lock brake systems. DOT 5 brake fluid absorbs a small amount of air requiring care when bleeding the system of air.
      Last edited by Shakar; 23 February 2012, 20:30.
      '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

      Comment


      • Eu schimb lichidul de frana la 2 ani sau la 3 schimburi de ulei, evident ca al doilea interval este cel mai des folosit. Loganul a primit lichid Dacia, apoi lichid ATE. Supernova a folosit RBF 660 FactoryLine cu imbunatatiri notabile la capitolul fading.
        sigpic

        Comment


        • Ca n-o fi simplu asa e, nu-s expert in lichide de frana, dar un DOT 5 m-ar tenta, psihologic vorbind te incanta ca nu absoarbe apa, practic nu-l tin 100 de ani in motor, asa ca la doi ani 50 de lei pt un DOT 4 nu e mare lucru

          Comment


          • Adica la BMW M3 - 420 de cai, se pune DOT4, dar la Logan face figuri? Hai sa fim seriosi!
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • Ai citit ce am scris in quote ? Te-ar tenta un lichid care ar putea sa iti distruga sistemul de franare, lichid care nu a fost conceput pentru masini gen Logan si care mai mult iti da batai de cap ?

              PS - daca vreti ceva cu adevarat performant recomand cu caldura Castrol SRF. Motul RBF & co sunt o gluma fata de SRF (punct umed de fierbere - 270 !), dezavantajul fiind pretul de aproape 100 euro / litru.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • Normal. Dar nu scrie ca face praf sistemul de franare, decat daca nu ai curatat bine sistemul in prealabil, sau daca ai ABS. Eu n-am ABS iar in privinta asta nu-mi fac probleme, ar mai cauza probleme la etansari, garnituri, dar ce e H2SO4? roade tot?

                Eu mai sus am scris ca nu ma incanta decat psihologic prin faptul ca nu absoarbe apa atat, dar nu ca l-as pune, ca oricum nu e un capat de tara odata la 2 ani sa schimbi lichidul de frana cu unul DOT 4

                Comment


                • Schimba lichidul la maxim 4 ani si n-o sa ai probleme.
                  DOT 5.1 e DA curse.
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by Shakar View Post
                    Ferodo / Ferodo ESP / ATE SL6 - lichide foarte ok cu pret acceptabil.

                    @ alessandro - 170* e o valoare decenta, ATE SL6 are 175.
                    ATE SL.6 fierbe la 265 grade

                    Originally posted by darksid3 View Post
                    Vorbim cumva de masini cu 6 pistoane/etrier, roti de 20' si cu latime de 300 ZR?
                    imi place sa ma stiu in siguranta in orice situatie si in orice moment. imi ofera un comfort la volan. ma simt bine la volanul masinii astfel.
                    daca pot sa o fac...de ce nu ?

                    Comment


                    • Iti dai seama ca 90% e subiectivism
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Pai din cate stiu eu sunt doua valori la fierbere. punct de fierbere minim si punct de fierbere umed minim, Shakar cred ca se referea la punctul de fierbere umed, iar tu la cel normal.

                        Comment


                        • in 6ani si jum. nu am schimbat lichidul de frana cei drept am km putini ~43mii
                          probabil il voi schimba cand o sa schimb si placutele(pe care binenteles nici pe acelea nu le-am schimbat)

                          Comment


                          • Originally posted by darksid3 View Post
                            Iti dai seama ca 90% e subiectivism
                            daca subiectivismul ma face sa ma simt bine la volan...subiectivism sa fie

                            Comment


                            • Nu se stie foarte clar cum actioneaza 5.1 asupra garniturilor, in timp. Decat sa risti sa ramai fara frane, la un moment dat, mai bine ii pui un DOT 4 (cel mai bun posibil ca sa stai linistit) si-l schimbi la 2 ani.

                              Repet, sunt masini foarte puternice, foarte performante, cu sisteme de franare, enorme, ce folosesc DOT 4, din fabrica.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • Originally posted by Shakar View Post
                                .....................
                                Codul de Renault (FDB 845) e chiar sub 100 lei, e pomana, dezavantajul e ca iti termina discurile stock mai repede.

                                .............................
                                Ai uitat sa mentionezi un lucru, prinde frana ca curu.
                                Mult mai slabe decat cele de fabrica.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google