Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • e tare, totul e ok, doar scartaitul care am crezut ca dispare dupa ceva km
    ... restu' e logan

    Comment


    • bai nene tu sti sa citesti ? eu te`am intrebat si alceva pe langa pedala tare.

      Comment


      • montat placute Ferodo FQT si discuri tot Ferodo, am parcurs doar 15 Km sa pot spune ceva impresii doar ca nu scartie deloc si sunt foarte multumit de acest aspect, oricum la viteza de deplasare 50 km/h nu pot sa vin cu impresii despre frane, ce vreau sa precizez este ca placutele vechi au fost EBC green stuff, fac toti banii doar ca scartaie foarte tare cel putin in primii 1000 de km si nu uzeaza discurile cum se vorbeste pe aici si le-am montat pe discuri care au mai avut un set de placute la activ dar cu uzura la jumate deoarece erau foarte proaste, daca nu o sa fiu multumit de FQT-uri revin la EBC.
        Attached Files

        Comment


        • In poza cu placutele se vede exact ce anume produce santuri pe discuri, anume grauntii mari de grafit,au o granulatie grosolana si aleatorie, not OK !

          Comment


          • va rog sa imi recomandati un set de discuri ventilate + placute
            este vorba de un dci de 85 de cai , cu discuri ventilate de 259

            ma gandeam la trw + trw
            sau chiar ebc usr + green stuff
            eventual ate

            pretul conteaza , bineinteles , dar mai mult conteaza calitatea
            ideea este ca as da mai mult , dar merita diferenta ?

            discurile stock au cate un sant pe mijloc produs de placutele precedente , motiv pentru care as vrea ca discurile si placutele noi sa se potriveasca bine

            stil de condus destul de agresiv

            Comment


            • green stuff am eu si scartie in draci mai le tin 1000 de km si le schimb sa vad parca m-as da pe ate
              laureate 1.5l, albastru marin

              Comment


              • Ce s-ar potrivi pe Logan cu ABS mai rezonabil ca pret? Ferodo SL, GDB400 sau Ferodo Sport(le-am gasit pe *****shop.ro). TRW GDB400 le-am avut pe vechiul logan fara ABS si au fost foarte ok. Nu vreau placute tari sa uzeze discul, mai bine le schimb mai des(GDB400 am inteles ca erau mai moi). Urmeaza in primavara sa le schimb.

                Comment


                • Originally posted by ten View Post
                  green stuff am eu si scartie in draci mai le tin 1000 de km si le schimb sa vad parca m-as da pe ate
                  Si ATE-urile scartaie asa ca la autobuz se aude la primele doua-trei franari la rece, apoi e liniste.
                  Franeaza foarte bine cu ATE

                  Comment


                  • Ferodo Premier FDB845

                    Au un anumit scartait discret dupa ce au fost forjate, in rest eu socotesc ca ofera cel mai bun balans intre rezistenta la uzura, performanta si pret. Conditie esentiala, discuri mai dure cu care sa se impace.
                    sigpic

                    Comment


                    • am observat ca exista modele de placute de frana (ate , trw) diferite pentru vehicule cu abs si cele fara abs
                      care ar fi diferenta ? (daca exista)

                      Comment


                      • am 64000 si nu leam schimbat.Acuma incerc sa gasesc ceva ieftin si bun,ma intereseaza mai mult pe spate,pe tambur
                        Last edited by ioanfecioru; 20 January 2012, 19:21.

                        Comment


                        • Pe spate la saboti nu ai ce cauta inainte de 100.000 sau chiar mult peste acest kilometraj.
                          Placute ieftine si bune sunt TRW GDB400, undeva la 50-60 de lei.

                          Comment


                          • eu am vreo 160000 km si inca nu am umblat la saboti. cam la cati kilometrii se schimba sabotii?
                            Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                            Comment


                            • Eu stiam ca pe la revizii se mai uita si pe acolo pentru o curatenie...de inlocuit e diferit de la caz la caz.

                              Comment


                              • Mecanicul meu imi spune ca tin undeva in jur la 150.000 km, +/- , in functie de stilul de condus. Mie imi spune sa ma astept in jur de 120-130.000 km la inlocuire.
                                Last edited by dr_mke; 20 January 2012, 23:29.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google