Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • am schimbat si eu placutele de frana la 83 000 km-85-90% extraurban mers sportiv. cred ca duceau lejer pana la 90 000 dar mi-a fost teama. mi s-a parut ca tin "suspect" de mult.
    placutele date jos erau ferodo din cate imi amintesc si le-am inlocuit cu unele cica de origine pe care scria renault si un cod (mai am cutia celor noi si placutele vechi daca intereseaza pe cineva ca si informatie), 99% asemanatoare cu cele de fabrica.
    nu stiu daca ati observat.... placutele de la roata din dreapta sunt mai uzate.
    cost :125 lei placutele, manopera 0 lei.
    timp de lucru 30-40 de min.

    Comment


    • Un condus sportiv presupune si o franare mai sportiva (din scurt, etc) nu cred sincer ca relativ sportiv mers au tinut peste 80000 km.

      Eu data viitoare voi comanda Ferodo Premier de la baieti (daciashop) si daca nu tin ca ATE va dau in gura cu ele (o figura de stil desigur )) )

      Comment


      • Depinde unde doresti sa tina la rece sau la cald.
        Rece inseamna temperatura uzuala de mers prin oras zi de zi.

        Comment


        • Nu sunt genu care sa foloseasca frana intr-un mod excesiv, sa fac teste d-astea nebunesti cu franari repetate pana-mi iese vaselina din planetare, vreau sa am o frana ferma in caz de urgenta, pe propria-mi piele am vazut care e diferenta de 2-3 metri la franare la placute bune si mai putin bune (dar nu de aruncat), adica diferenta intre a intra in idiot sau a reusi sa opresti la 1-2 metri de el.

          Comment


          • Originally posted by tavinush View Post
            am schimbat si eu placutele de frana la 83 000 km-85-90% extraurban mers sportiv. cred ca duceau lejer pana la 90 000 dar mi-a fost teama. mi s-a parut ca tin "suspect" de mult.
            placutele date jos erau ferodo din cate imi amintesc si le-am inlocuit cu unele cica de origine pe care scria renault si un cod (mai am cutia celor noi si placutele vechi daca intereseaza pe cineva ca si informatie), 99% asemanatoare cu cele de fabrica.
            nu stiu daca ati observat.... placutele de la roata din dreapta sunt mai uzate.
            cost :125 lei placutele, manopera 0 lei.
            timp de lucru 30-40 de min.
            Ai mers 83 k cu placutele de fabrica? Eu am 21k si am obs ca discurile au umpic de buza, foarte putin, dar se simte la deget daca pun mana, nu stiu ce marca de placute a venit echipata, pe etrieri scrie TRW...

            Iti spun eu de ce sunt mai uzate placutele in partea dreapta: Noi cum circulam pe partea dreapta a drumului tot praful de pe marginea drumului in mare parte intra la rotile din dreapta si de aceea datorita frictiunii cu praful placutele se uzeaza mai rapid. Valabil si pentru curele: de exemplu la noi distributia se schimba la 60k iar la aceeasi masina pt export in cartea tehnica scrie ca se face la 90k pt ca la noi conditiile de trafic si atmosferice sunt mai severe si e mai mult praf care se impregneaza in curele si se uzeaza mai rapid. Uleiul la fel. La englezi ar trebui sa se uzeze mai rapid placutele din stanga dar la ei mai exista si sosele...

            Comment


            • da... 83.000 mers mai mult in afara orasului. si discurile mele au buza, e normal. am vrut sa le dau jos sa le pun pe strung. mi-a sarit tata in cap sa le las asa. si in partea inferioara aveau o buza din zgura sau ceva de genu.. am spart-o frumos cu ciocanul pt ca aia ar fi tocit din placute sau nu s-ar fi asezat bine din prima.
              stiam de explicatia cu placutele la roata dreapta, tocmai de asta am scris la cazul general. aviz amatorilor care vor sa verifice placutele de frana.

              Comment


              • Originally posted by Octavian View Post
                Nu sunt genu care sa foloseasca frana intr-un mod excesiv, sa fac teste d-astea nebunesti cu franari repetate pana-mi iese vaselina din planetare, vreau sa am o frana ferma in caz de urgenta, pe propria-mi piele am vazut care e diferenta de 2-3 metri la franare la placute bune si mai putin bune (dar nu de aruncat), adica diferenta intre a intra in idiot sau a reusi sa opresti la 1-2 metri de el.
                Pentru raspuns decent si ferm in pedala chiar la viteze mari...niste banale TRW de 50 lei sunt ok...dar cam atat.
                De la 150 franat blana, Pe la 50 dispare ABS ul
                Cu Ferodo 845 , a doua frana tare...tine mai bine ca prima

                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                Originally posted by alessandro View Post

                Pentru raspuns decent si ferm in pedala chiar la viteze mari...niste banale TRW de 50 lei sunt ok...dar cam atat.
                De la 150 franat blana, Pe la 50 dispare ABS ul
                Cu Ferodo 845 , a doua frana tare...tine mai bine ca prima ...pe cand cu TRW, a doua nu mai exista

                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner
                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                Originally posted by alessandro View Post

                Pentru raspuns decent si ferm in pedala chiar la viteze mari...niste banale TRW de 50 lei sunt ok...dar cam atat.
                De la 150 franat blana, Pe la 50 dispare ABS ul
                Cu Ferodo 845 , a doua frana tare...tine mai bine ca prima ...pe cand cu TRW, a doua nu mai exista

                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner
                Sent from my GT-B5330 using Forum Runner
                Last edited by alessandro; 6 March 2013, 01:02. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by alessandro View Post
                  Cu Ferodo 845 , a doua frana tare...tine mai bine ca prima
                  as prefera sa tina din prima

                  Comment


                  • Prima pedala la 845 tine o idee mai bine decat la placutele de origine de exemplu. Eu nu am zis ca prima pedala nu tine, am zis ca a 2 a tine mai bine...dar na...fiecare este liber sa inteleaga ce vrea, cand vrea, cum vrea.

                    Comment


                    • Nu stiu cum tin la voi cu 10-le de mii placutele ca la mine la maxim 20000 le schimb circul zilnic in bucuresti , mers mai sportiv. Dar cifre dastea cu aproape 100000 cu un set de placute deja mi se pare foarte mult.Ori mergi batraneste ori nu pui frana ca de mers sportiv nu prea cred ca este cazul.

                      Comment


                      • mergi cu mine un drum si te convingi. am precizat ca merg foarte mult in afara orasului. pacat ca nu am computer de bord sa iti dau o viteza medie. ma incalzea cu ceva sa va mint ca merg 83 000 cu un set de placute? ))) e adevarat ca folosesc mult frana de motor si combinatia de frana cu frana de motor. daca nu franez in viteza am senzatia ca nu se mai opreste masina. fiecare cu stilul lui acum...

                        Comment


                        • Originally posted by alessandro View Post
                          Pentru raspuns decent si ferm in pedala chiar la viteze mari...niste banale TRW de 50 lei sunt ok...dar cam atat.
                          .....................................
                          Fugi d-aci ! )

                          Ti-am spus ca stiu pe propria-mi piele ce inseamna o franare de urgenta (nevoit! nu teste) de la 110-120 cu placute bune dar modeste si placute bune la cota superioara sa zic, adica intre TRW-urile care le-am avut, bunicele dar nu sa te dea pe spate, sau Remsa si ATE-urile astea ce le am acum.
                          Si TRW-urile n-au fost ieftine, 110 sau 120 lei setul daca imi aduc bine aminte.

                          Indiferent ca franez de la 60 sau 120/h, diferenta exista. ATE-urile "musca" din disc mai bine, chiar nu ma intereseaza cat tin discurile (momentan se prezinta foarte bine dupa aprox 50000 km, mult mai bine decat cele de fabrica! TRW pline)

                          ATE-urile acopera mai bine plaja de temperatura (la ce am folosit eu pana acum), am frana buna si la prima pedala la coltul strazii si daca le incing oleaca.
                          Cu TRW frana relativ slab sau sa zic "modest" la rece, chiar si dupa doua-trei franari moderate si franau bine daca le incingeam, dupa care daca le incingeam si mai tare nu prea mai franau )))

                          Sau Remsa, dupa doua-trei franari mai brutale prindea mult mai ok, in rest asa mai moderat si la rece erau semi-prastie, dar au pret bun pt ce ofera, sunt peste Bosch.

                          PS: ma uitam acum peste sondaj, chiar si in comunitatea noastra cata lume foloseste placute "de origine"...eu din astea "de origine" (Renault) dupa 1500 km rulaj le-am aruncat pt ca franau incomparabil mai prost decat cele de fabrica.
                          Nici macar cadou nu le-am facut, 100 lei pierdere.
                          Last edited by Octavian; 7 March 2013, 20:16.

                          Comment


                          • Eu va cred ca fiecare aveti pareri, dar pana la urma ce recomandati? Am nevoie sa le schimb pe fata, ca nu le-am schimbat niciodata si am 74000km.

                            Spre astea m-am orientat http://www.piesenet.ro/Placute-Frana-Logan-Brembo . Ce ziceti?
                            Last edited by VlaD2803; 7 March 2013, 21:40.

                            Comment


                            • Dacă nu ai schimbat discurile încă ar fi cazul mai întâi să vezi ce grosime mai au și dacă sunt încă în limitele admisibile, alege niște plăcuțe moi pentru că discurile de fabrică sunt și ele moi. Asta înseamnă ori plăcuțe de origine ori Ferodo varianta 1781, ori TRW GDB400 (sunt metal free). Dacă totuși vei schimba și discurile, alege niște discuri mai dure, Ferodo sau, preferabil, Brembo și atunci te poți arunca la plăcuțe mai tari gen Ferodo FDB 845 sau TQ sau cum spune Tavi, ATE.
                              Last edited by ibuzescu; 8 March 2013, 01:41.
                              sigpic

                              Comment


                              • Originally posted by Octavian View Post
                                Fugi d-aci ! )


                                PS: ma uitam acum peste sondaj, chiar si in comunitatea noastra cata lume foloseste placute "de origine"...eu din astea "de origine" (Renault) dupa 1500 km rulaj le-am aruncat pt ca franau incomparabil mai prost decat cele de fabrica.
                                Nici macar cadou nu le-am facut, 100 lei pierdere.
                                La 100 de lei nu erau de la dealer; Deci sanse mari sa fi fost false.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google