Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am luat TEAPA sper sa revin cu poze si detalii

    Comment


    • Originally posted by sympi View Post
      Ce inseamna asta ? " Sent from my GT-B5330 using Forum Runne "
      Am postat de pe telefon.

      Pentru cine doreste cu adevarat placute de origine, cea mai buna varianta este achizitia din reprezentanta.

      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

      Comment


      • Tot pentru cele de origine voi opta si eu. Ma apropii de 63.000, discurile au o uzura neglijabilă, așa ca nu schimb "echipa câștigătoare"; în zilele urmatoare voi face si eu o inspeție a sistemului de frânare si dupa aia voi decide, când le înlocuiesc.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Salutare, de inceput voi atasa niste poze cu placutele cu care am luat teapa, am dat 90 lei pe ele pe care ulterior i-am recuperat ducand placutele inapoi ,patronul incercand sa ma convinga ca sunt tipurile de placute care se fabrica acum folosind expresia " Nu vezi ca sunt TRW "
          Attached Files
          Last edited by sympi; 12 May 2013, 09:57.

          Comment


          • La sistemele de franare pe Logan francezii au lucrat cu TRW cat si cu BOSCH.In functie de echipare vei gasi diferente la placute frana,saboti si cilindri de frana.Eu am pe Logan din 2010 placute frana de Nissan Micra 2 produse de FERRODO.

            Comment


            • Acum atasez poze cu cele pe care le-am luat de alt magazin care l-am gasit deschis sambata seara la ora 19:35 si care cred ca se mai apropie putin de cele originale date jos dupa masina ,care aveau in pachet 2 suruburi, si un ditamai cearsaful scris in toate limbile si pe care am dat 110 lei
              Attached Files

              Comment


              • Originally posted by sympi View Post
                Salutare, de inceput voi atasa niste poze cu placutele cu care am luat teapa, am dat 90 lei pe ele pe care ulterior i-am recuperat ducand placutele inapoi ,patronul incercand sa ma convinga ca sunt tipurile de placute care se fabrica acum folosind expresia " Nu vezi ca sunt TRW "
                Ti se par tie a fi TRW, asteapta pana termin si pe urma concluziile ,ca poate tu ai avut TRW dar uitate daca seamana ca nici nu intrau in locas, si nu m-a deranjat tipul de placute ca daca vroiam luam TRW dar pe astea scrie negru pe alb ,piese de origine ,ambalajul asemanator , made in franta dar nu sunt nici dalea noname pe care scrie pe unde sunt facute , astea sunt facute pe vapor si copiaza originalitatea ,si eu cred ca francezii nu fac asa ceva sau sa puna asa ceva pe masina lor,deranjandu-ma faptul ca am mai dat si 90 lei pe ele ca mai bine puneam noname de 35 lei cum a zis cineva ca are 70 mii km cu ele si nu a avut nici o problema, dar eu sunt mai chichiricios si am vrut sa pun originale .

                Comment


                • Acum va arat pe cele originale ,date jos dupa masina ,placuta aceea e data jos de mine dupa placuta de frana sa vad ce este sub ea,iar sub ea se vede clar inscriptia FERODO 182
                  Attached Files
                  Last edited by sympi; 12 May 2013, 10:25.

                  Comment


                  • Acum vi le prezint pe amandoua si o fac pentru posesorii de autoturisme care vor sa cumpere piese originale sa nu fie pacaliti ca mine si sa-si dea seama de ceea ce vor sa cumpere ,sa nu faca confuzii ,iar daca vor sa cumpere modelul prezentat de mine ,sa-l cumpere cu buna stiinta nu pacaliti
                    Attached Files

                    Comment


                    • Ultima dilema este ca in cutia cu placutele de frana care incerc sa cred ca sunt originale nu sunt acele tablite antizgomot ,si nici nu se gasesc sa le cumperi separat , ale masinii fiind uzate
                      Attached Files

                      Comment


                      • In caz ca tenteaza pe cineva sa puna placute blackstuff pe masina, atentie ca scartaie mai tare ca ferodo 845, dar frana este excelenta dupa ce se incalzesc putin.

                        Comment


                        • Originally posted by sympi View Post
                          ..........eticheta aceeasi numai ca unele sunt produse in franta iar celalalte in italia , unul dintre magazine are la 70 lei made in italia,iar celalalt are si made in italia si made in franta la 110 lei . Prin aceasta postare vreau sa atrag atentia ca sunt piese de origine cu semnul intrebarii , ...........................
                          Cateva posturi in spate spuneam de intamplarea mea la magazinu de prezentanta, placute de origine Made in France si Made in Italy.
                          Le-am refuzat pe cele Made in Italy pt ca aveau metal in ferodou, nu le-a convenit (si cred ca nici nu prea au bagat se seama ce le spuneam) am desfacut cutia la alea frantujesti si la alea italienesti, era diferenta clara intre ele.

                          Dar pe fiecare cutie erau elemente de siguranta, nu cred ca erau facaturi, erau cu vreo 40 lei mai ieftine decat alea Made in France.

                          Originally posted by sympi View Post
                          Ultima dilema este ca in cutia cu placutele de frana care incerc sa cred ca sunt originale nu sunt acele tablite antizgomot ,si nici nu se gasesc sa le cumperi separat , ale masinii fiind uzate
                          Lasa-le pe alea de pe masina, nici la placutele Made in France nu vin cu tabliile alea, adica nu se potrivesc.
                          Last edited by Octavian; 12 May 2013, 10:49. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian View Post
                            Cateva posturi in spate spuneam de intamplarea mea la magazinu de prezentanta, placute de origine Made in France si Made in Italy.
                            Le-am refuzat pe cele Made in Italy pt ca aveau metal in ferodou, nu le-a convenit (si cred ca nici nu prea au bagat se seama ce le spuneam) am desfacut cutia la alea frantujesti si la alea italienesti, era diferenta clara intre ele.

                            Dar pe fiecare cutie erau elemente de siguranta, nu cred ca erau facaturi, erau cu vreo 40 lei mai ieftine decat alea Made in France.


                            Lasa-le pe alea de pe masina, nici la placutele Made in France nu vin cu tabliile alea, adica nu se potrivesc.
                            Asa e,dar ce am prezentat eu aici ,ciudat este faptul ca pe amandoua cutiile scrie made in france dar nu bat placutele

                            Comment


                            • Originally posted by IancuMIC View Post
                              Până la urmă, placuţele de origine, cărui brand aparţin, sau cu ce tip pot fi asemănate?
                              Originally posted by cosmos View Post
                              salut placutele ce se monteaza pe logan TRW 2796 PIG 081-10 iar Ferodo 183 cod Renault922296
                              Originally posted by sympi View Post
                              Acum va arat pe cele originale ,date jos dupa masina ,placuta aceea e data jos de mine dupa placuta de frana sa vad ce este sub ea,iar sub ea se vede clar inscriptia FERODO 182
                              Mai stie cineva, din cei care au inlocuit placutele de origine, prima echipare, ce alte modele au mai fost utilizate?. La 16v m-ar interesa.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • @ sympi

                                Le-ai montat sau inca nu ? Eram curios , daca ai putea sa incerci cu un magnet sa observi daca au in compozitie metal , asa ca idee. MULTUMESC.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google