Placute de frana

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Cred ca ai dreptate. M-am inselat in privinta placutelor. Erau la gramada acolo si am zis ca pot pune ceramice pe masina. Ghinion.

    Comment


    • Stiri noi pentru placutele Fermit: frana este excelenta, am reusit (de nevoie) sa blochez rotile la 60km/h, fara sa fi vrut. Eram doar obisnuit cu placutele Greenstuff, asa ca la frana de urgenta m-am urcat pe pedala. Neavand ABS, masina s-a dus putin sanie, oprind neasteptat de repede. Pana acum happy

      Comment


      • Originally posted by Miky 48 View Post
        Ai grija cu placutele alea ca sunt pt frane sistem lucas/trw, iar cred ca marea majoritate avem sistem ate de van montat pe berline.
        pe berlina stiu ca e sistem trw. a postat cineva poze mai inainte..

        Comment


        • Am tot citit raspunsurile din acest thread, dar sunt in dubii. Doresc sa imi schimb placute si discurile dar nu stiu ce sa imi iau.. As alege intre ate-uri si trw ( acu daca sa fac combinatie intre ele sau sa imi iau discuri+placute de aceeasi firma) Vreau sa fac schimbul asta , fiindca placutele ferodo(nu le stiu modelu) nu au nici 8000km si au inceput sa manance din discurile stock din 2005 si sa scartie destul de tare la franare usoara si din cauza asta nu as mai alege ferodo. Ma puteti ajuta cu cateva sfaturi va rog frumos , dispun de maxim 350-400lei.. Multumesc pentru ajutorul acordat.
          App-o , imi pot lua discurile ventilate !?din ce am citit , am inteles ca sunt mai bune...
          ps: Imi cer scuze daca am vorbit si despre discuri in sectiunea asta , nu stiam unde sa scriu si sa cer ajutorul, multumesc!

          Comment


          • Nu poti monta discuri ventilate fara sa schimbi etrierii.
            Alegi singur ce discuri si placute doresti ca brand, dar cum vrei sa tii seama si de buget unde probabil ai si manopera inclusa, iti dau si eu o solutie pe care am aplicat-o eu: discuri Ferodo pline si placute Ferodo SL 845 (mai moi).
            Dupa 15.000 de km la un test pe standul de frana, rezultatele sunt in imaginea atasata.
            Ca feeling personal- masina franeaza bine.
            Ca incadrare legala, masina trece fara probleme ITP-ul.
            Ca se poate si mai bine- tot ce e posibil.
            Costuri:
            -discuri Ferodo 259mm~180-200 lei
            -placute Ferodo SL845~ 65-70 lei

            Pe la 10k discurile aratau asa, uniform uzate si bine rodate. Preferabil sa folosesti ca prim set pe discuri noi, niste placute de frana moi. Mai bine le schimbi mai devreme, decat unele care sa te tina mult si sa-ti faca praf discurile. Evita placutele Bosch, cele mai nepotrivite dintre cele folosite de mine.
            Attached Files
            Last edited by mr.K; 22 May 2013, 09:47.

            Comment


            • trebuie sa schimb placutele. inteleg ca "de origine" ar fi ferodo 182... dar discurile ? care merg cu astea ? si la cat timp se schimba discurile ? odata cu placu'ele, obligatoriu ? sau 2-3 seturi de placute la unul de deiscuri ?

              Comment


              • Discurile alea de origine sunt moi ca untul, n-as mai pune asa ceva pe masina.
                Discurile se schimba cand ating grosimea minima acceptata sau cand se prezinta prost la suprafata, santuri, uzura neuniforma....

                Grosimea minima e 10.6 mm-10.8mm. Zice fiecare producator pentru fiecare model cat trebuie sa fie.

                Totusi, cea mai mare prostie o poti face montand placute de frana total nepotrivite pentru discuri.
                Last edited by mr.K; 22 May 2013, 14:27.

                Comment


                • Dupa cateva experiente as merge acum pe brembo easy check sau ate
                  ventilate,bineinteles
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Si la placute ce ai pune? Ma refer la cele pentru van sistem ATE.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Discurile alea de origine sunt moi ca untul, n-as mai pune asa ceva pe masina.
                      .
                      pai si atunci, ce combinatie recomanzi ? fara ventilate ca nu vreau sa schimb etrierii. as vrea sa franeze bine, dar sa nu scartaie.

                      Comment


                      • Pana la urma cea mai buna combinatie sunt discurile si placutele de origine, in cazul unei utilizari normale la o masina cum e Loganul, detestata si hulita de multi de p'acilea; la mine de peste 60.000 km. se "impaca"perfect. N-am nici un motiv sa renunt la "perechea castigatoare", iar de frane nu m-am plans niciodata.
                        Sunt absolut convins de faptul ca in alegere elementelor de franare, s-a avut in vedere constructia si performantele Loganului. Pentru cei ce vor sa experimenteze, sigur sunt si alte variante de combinatie.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                          Si la placute ce ai pune? Ma refer la cele pentru van sistem ATE.
                          Eu am avut primele discuri ATE cu placute ATE, in 70k km au cam mancat din disc, a 2-a tura de placute pe discurile ATE au fost ferodo SL, mai moi nu au uzat asa tare discurile ca cele de origine ATE. Al 2-le set de discuri sunt Brembo dar cu placute ferodo Premier, in 15k km cat am cu ele nu au uzat discurile deloc si parca si oglinda discului e mai ok decat cu restul placutelor, deci recomandarea ar fi gama Premier de la ferodo.
                          Ambele seturi de discuri au fost cele de 260 x 22.

                          Comment


                          • Originally posted by B997NDL View Post
                            pai si atunci, ce combinatie recomanzi ? fara ventilate ca nu vreau sa schimb etrierii. as vrea sa franeze bine, dar sa nu scartaie.
                            Eu sunt multumit de combinatia de acum, n-a costat nici mult.
                            Discuri Ferodo+ placute FSL845.

                            Ca urmator set de placute, o sa caut FDB1781.

                            Comment


                            • adica, cam cat a costat ? pe piese net vad ca placute+ discuri toate de origine = 420 de lei. e bine, e mult ?

                              Comment


                              • In momentul asta preturile sunt cam asa:

                                -discuri Ferodo 259mm~180-200 lei
                                -placute Ferodo SL845~ 65-70 lei

                                FDB1781 cred ca sunt in jur de 160-170 de lei. Am gasit pe net cu 165 lei/set.
                                Last edited by mr.K; 23 May 2013, 09:47.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google