Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stii de ce o sa ramai surprins?Ca masina merge foarte bine cu uleiul care il recomanda Dacia.De care ai bani, d-ala sa bagi ca nu sughite.
    sigpic

    Comment


    • Originally posted by usr1 View Post
      Ce se intimpla daca voi folosi ulei de motor 10w40? Am 32.000 km am folosit dacia oil 5w30 apoi elf 5w40.
      10w40 este "mai putin" sintetic decat orice 5w40, ca sa nu mai punem si faptul ca este mai vascos la temperaturi sub 0 decat orice 5w40. Daca nu ai buget sa iei un elf evolution sxr 5w40 decat sa iei 10w40 mai bine bagi dacia oil 5w30 care sigur e mai bun decat 10w.

      Comment


      • Aveti thread special pentru uleiuri de motor. De ce nu discutati acolo despre asta?
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • Am facut de curand o revizie mai ampla la Dacoserv Militari. Preturile au fost urmatoarele:
          Manopera inlocuire discuri si placute de frana: 104 RON (include si un spray degresant - 17 RON).
          Kit distributie - 399 RON (include si manopera)
          Kit accesorii - 369 RON (include si nanopera)
          Surub fixare folie - 32 RON
          Antigel (3l) - 98 RON
          Pompa apa - 340 RON
          Manopera inlocuire pompa apa - 43 RON
          Loctite - 17 RON
          Filtru ulei - 37 RON
          Manopera inlocuire ulei - 40 RON

          Am pus ulei Mobil 1 5W30 ESP formula... asta mi-a atras critici din partea consilierului de la receptie, ca ar fi trebuit sa iau ulei 10W40, ca e mai bun pentru motorul 1.4.
          http://images.spritmonitor.de/428841_5.png Logan 1.4 MPI

          Comment


          • Si eu am schimbat azi uleiul si filtrele la ei, am vrut sa schimb si lichidul de frana dar tehnologia nu a ajuns pana la ei, nu au aparatul acela de vacum pentru a aerisii instalatia. M-a costat 123 lei manopera pentru revizie (cel mai ieftin pret de la toate reprezentantele din bucuresti).
            Cand am ajuns nu vroiau sa-mi puna filtru de ulei mann pe motiv ca daca mai e masina in garantie nu are rost sa risc pentru 30 de lei cat e un filtru renault. Dupa aia au comentat si la filtrul de aer mann, ca filtrul renault e mai bun ca filtreaza particule de nu stiu cati microni si citez "dar filtrul de aer merge pus, ca nu crapa motorul de la el". Mai pe scurt, vroiau neaparat sa cumpar marfa lor. Pana la urma am ajuns in service iar mecanicul care a lucrat la masina a intrebat un inginer de pe acolo care-i treaba cu filtrul de ulei, omul s-a uitat si i-a dat acordul sa-mi puna filtrul meu si a bolborosit ceva de tipul de la receptie
            Ca sa nu mai spun ca s-a luat si de Mobil 0w40, ca dacia oil e mai bun, ca ala e exact ce-i trebuie masinii.
            Am pus doar 3 litrii de ulei in motor si intentionam sa ies sa verific pe joja nivelul dar n-am mai iesit din casa, pun maine o poza.
            Last edited by bad_hrc; 13 December 2012, 00:27.

            Comment


            • Originally posted by IancuMIC View Post
              Pentru cei care merg in service dacia cu ocazia reviziilor periodice si au masinile in garantie, cel putin asa mi-au zis mie astazi; dacia nu considera filtrele Mann ca fiind de origine. Imi accepta ca piese aduse de mine, doar cele ca fiind de origine si ulei care respecta norma recomandata de producator.
              Am atras atentia in acest sens, cum e cu filtrele mann.
              Inlocuirea lichidului de frana nu necesita aparate sofisticate; metoda prin scurgere gravitationala, desi pare una empirica, face minuni.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Las' sa fie sanatoasa reteaua dacia. Oricum nu mai dau pe la ei dupa ce iese din garatie, adica asta a fost ultima revizie la ei, urmatoarele le voi face in parcare. Cunosc mecanici priceputi la care sa apelez in cazul in care nu pot repara singur.

                Comment


                • Stiu ca imi atrag multe contestatii, dar eu sunt impotriva reviziilor, schimburilor de lichide sau a altui gen de interventie la masina, in pacare sau pe trotuar.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Pe gerul asta nu m-as baga sub masina sa schimb uleiul nici daca as fi mecanic si as avea clienti dar nici la reprezentante dacia nu ma mai duc. Exista service-uri pe toate drumurile la care platesti mult mai putin pentru o amarata de revizie si exista lume pe forum la care sa apelezi pentru diagnoza in cazul in care e vreo problema mai delicata.
                    P.S. Unora le place sa surubareasca si le face placere.
                    Last edited by bad_hrc; 13 December 2012, 09:22.

                    Comment


                    • Aici trebuie sa fiu de acord cu tine; reprezentantele n-au tarife prea mari/ora, dar iti incarca factura la revizii cu lucrari de genul, verificare vehicul, care in realitate dureaza cel mult 15min; in general timpii alocati efectiv pentru lucrari sunt neconformi cu realitatea; spun asta privind facturile de la ultimile revizii.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Nu incarcarea facturii cu manopera aiurea este problema

                        Problema o reprezinta pretul pieselor...si in sustinerea afirmatiei mele dau cateva exemple :


                        Discuri frana origine - 690 lei pai la banii astia imi iau Brembo Max si placute DS

                        Bieleta antibasculare - 370 lei ma bufneste rasul...este 100 lei oriunde

                        Bielete antiruliu - 100 lei bucata serios ?? la 35 lei iau Lemforder

                        Bec H11 - 100 lei bucata imi iau cele mai smechere Osram uri la banii astia

                        Ulei Elf 5w40 5L - undeva la 220 lei e hotie pe fata

                        Ambreiaj MCV 1.6 16v ( de origine = Valeo ) - 900 lei pfff am dat 400 pe Valeo

                        Comment


                        • Originally posted by alessandro View Post
                          Nu incarcarea facturii cu manopera aiurea este problema
                          Din punctul meu de vedere chiar este;
                          -revizie vehicul=1,70
                          - inlocuire ulei =0,80
                          -inlocuire ulei servo=0.60.
                          - montat filtru habitaclu=1.00
                          -inlocuit bec climatizare =0.50
                          Ce spui tu acolo, nu prea tine strict de revizii; eu despre revizii vorbeam.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Oricum o dai, tot te face sa mergi la service de colt de strada.

                            Comment


                            • Pompa de apa la cati liometri se schimba?

                              Comment


                              • Cand incepe sa curga, adica as se defecteze; unii o inlocuiesc cu ocazia distributiei.`
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google