Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @cromatic- Poate omu' are un an (cu 3000 de km) si vrea sa fie cu 'cartea service' la zi...
    LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

    Comment


    • Asa...Am facut si eu distributia vineri...Nu am factura sa zic detaliat cat o fost...Asta fac saptamana viitoare...Dar kit distributie, antigel, apa distilata, pompa de apa si manopera + paste sigilante au fost in total 1060 roni...
      pompa a fost in jur de 250 ron
      kit distributie in jur de 300 roni
      curele si etc + manopera pana la 1060 roni
      daca faceam revizie de 60.000 ma costa 1500 roni...
      Life is short...play more!
      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

      Comment


      • Am un Logan din 2006 , 6000 km si trebuie sa fac ITP-ul. Aveti idee in ce consta si cam cat m-ar costa ? (aproximativ ). Masina nu mai e in garantie.
        Imi cer scuze , dar n-am avut timp sa citesc topicul.
        Multumesc anticipat,

        Comment


        • Cam 85 ron la Meridian Sud.Masina trebuie sa fie ok din toate punctele de vedere.Sa ai trusa medicala,triunghiuri reflectorizante si extinctor....Toate astea in termen de garantie.Sa nu ai modificari de niciun fel la masinutza.Bafta!

          Comment


          • Modificari la sistemul de iluminat, de franare, de evacuare.
            Cu astea te pica.
            In rest nu cred ca e nici o problema, masina avand doar 6000 km.

            Comment


            • Multumesc mult tuturor,

              Comment


              • Gata si eu cu revizia la 60.000 km la loganul de serviciu la exact 14 luni de cand a fost fabricat...
                Sa incep prin a va spune ca am versiunea Laureate Plus si ca am facut revizia la Iatsa Campina ( jud prahova) la service-ul de pe DN1.
                Toate piesele le-am luat din service, deci n-am fost cu nimic cumparat de mine.
                Lista piese: ( TVA inclus)

                1. Filtru Ulei 1 buc 29.57 ron
                2. Filtru aer 1 buc 46.37 ron
                3. Bujii aprindere 4 buc 78.73 ron
                4. SN Kit Distributie 1 buc 203.16 ron
                5. Ulei Castrol Magnatec 10W40 4 l 116.10 ron
                6. Curea striata AC-DA 1 buc 60.15 ron
                7. Lama stergator 2 buc 52.80 ron


                Total: 586.89 ron
                Manopera:

                Mecanica Revizie dacia 4.1 ore 246 ron ( 60 ron ora)


                Total: 832.89 ron
                In plus am luat huse Firenze care au costat 177.91 + 60 ron manopera adica 237.91 ron


                Impresii despre service:
                Parti bune:
                Profesionisti, au sta mai mereu pe langa mine, m-au lasat langa masina, mecanicul Ilie e un tip foarte priceput, vi-l recomand.
                Am cerut testul pe calculator si mi l-au facut, nici o eroare.
                Se auzea un zgomot in usi si le-a desfacut pe toate si a bagat ceva pe sub tijele alea care la vibratii zdrangane astfel incat sa nu o mai faca. Totodata au desfacut si chederele pe interior si au bagat ceva sa nu mai bata o tabla care era acolo... Nu ma prea pricep, poate Andrei sau Seba sa va explice despre ce e vb.

                Parti rele:
                Am prins pauza de masa si jumatate de ora am stat degeaba.
                Se auzea un zdranganit in spate si dupa un test, unul dintre ei a zis ca e de la limitator... Dar cand a auzit nea Ilie s-a distrat copios ca masina avea ABS si a zis ca n-are limitator. Pana la urma era de la cric care nu era fixat bine
                Le-am zis de ambreiaj si ei sustin ca daca ambreiajul tine mai sus se uzeaza mai putin. Eu sustineam invers. Pana la urma au zis ca au loganuri la 200.000 km la care n-au schimbat ambreiajul...
                M-au taxat 4 ore si un pic desi toata treaba a fost gata in 2 ore. Fara faza cu zgomotul in usi, care a durat si aia vreo ora cu tot cu montat huse.
                Parasoalrul de pe dreapta l-am schimbat pe garantie la service-ul din Campina, ca aici jos nu aveau om pe Garantie.
                Aaaa era sa uit: placutele erau uzate 50% si a zis ca mai merg... Iar pompa de apa a zis ca e buna, nu trebuie schimbata. La AC n-au umblat ca au zis ca daca merge, n-au ce sa-i faca. Masina nu are filtru de polen asa ca n-au ce curata. La AC puteau doar sa umble la freon, atat. Si n-au umblat deloc.
                Cam asta e tot, astept pareri... Cum am iesit ca pret? Ce ar mai fi trebuit sa faca? Ce parere aveti de ulei? Va raspund tuturor... Asa ca... Sariti cu intrebarile!
                Seara cat mai placuta si drumuri cat mai sigure si lipsite de incidente!
                Last edited by octavius; 11 August 2008, 23:47.

                Comment


                • Originally posted by octavius View Post
                  La AC n-au umblat ca au zis ca daca merge, n-au ce sa-i faca. Masina nu are filtru de polen asa ca n-au ce curata. La AC puteau doar sa umble la freon, atat. Si n-au umblat deloc.
                  La AC n-aveau ce sa-i faca, decat puteau sa scoata freonul si sa verifice cantitatea ramasa, dupa care sa-l puna la loc. Dar daca functioneaza fara probleme, e ok.
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • Salutare
                    Am un Prestige de 4 luni si am 5700km rulati. Cand l-am cumparat mi s-a spus sa merg sa schimb uleiul intre 7500-10000km. In septembrie vreau sa plec pana in Olanda si o sa parcurg in jur de 4000km.
                    E vreo problema daca depasesc 10000km fara sa schimb uleiul?
                    Sa merg inainte de plecare pt schimbatul uleiului?
                    Multumesc

                    Comment


                    • La benzina cum ai si tu se schimba la 15000km si mai nou la 20000km insa am vazut ca muti zic sa se schimbe mai repede de revizie primul ulei.

                      Comment


                      • @adiroman: Pana la 15.000 km poti merge linistit cu uleiul asta.
                        Cel mai nou proiect auto din România!
                        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                        Comment


                        • Asa ma gandeam si eu pt ca teoretic nu incalca garantia, dar ma gandeam cum e mai bine pt masina. O sa merg pt schimbare dupa ce ma intorc, cu bine sper, din Olanda
                          Multumesc de raspunsuri

                          Comment


                          • Daca ai mers mult in oras, e mai bine sa schimbi uleiul inainte de plecare.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Am si eu o intrebare. Am 60500 km cu masina. Sunt programat pentru revizia de 60000 pe data de 11 septembrie, ce-a mai apropiata data cand am prins loc la service. Intrebarea mea este daca plec cu masina la mare(dus-intors 1400 km) se intampla ceva cu distributia? Uleiul ar mai merge 2-3000 de km ca a fost schimbat la 48900. Va rog dati-va cu parerea. Merci
                              Ambition

                              http://www.loganclub.ro/forum/golane...s-t2538p9.html

                              Comment


                              • Nu se intampla nimic, poti merge linistit.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google