Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bine, mersi, o sa dau o fuga pana la service-ul Dacia.

    Comment


    • Am si eu o intrebare . Ce culoare trebuie sa aiba uleiul pe la 10000 km pana sa se faca primul schimb de ulei ?

      Comment


      • Culoarea uleiului nu e un criteriu...La 10.000 km ar cam trebui schimbat indiferent de ce fel de ulei ai!
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • Multumesc!

          Comment


          • Eu trebuie sa ma duc in ianuarie la revizie (1 an) pana atunci o sa fac aproximativ 10.000 km , la 15 mii trebuie sa ma duc din nou ? Masina are garantie 18 luni deci in august anul viitor expira, urmatoarea revizie obligatorie va fi la 30 mii sau la 2 ani ?
            sigpic

            Comment


            • Daca mergi la revizia de 1 an, nu mai trebuie sa mergi la 15.000 km. Urmatoarea revizie va fi peste un an (ianuarie 2010) sau la 30.000 km, depinde care criteriu se indeplineste primul.
              Cel mai nou proiect auto din România!
              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

              Comment


              • Andrei partial corect: nu va fi la 30.000 ci la 25.000.
                10.000 de km la prima revizie dupa cum estimeaza Bad_Wolf plus 15.000 de km.
                Cel mai lent 1,6 8v

                Comment


                • Revizie un an

                  Salut.Loganul meu face un an acum in septembrie."Problema" ar fi ca am numai 1400 Km la bord,pentru ca n-am prea folosit-o ,fiind plecat mai mult cu masina de la firma.Intrebarea mea este:are rost sa merg la revizia de un an cu atatia Km la bord?Nu ma intereseaza ca pierd garantia lor comerciala.

                  mersi de raspuns.
                  Logan ABS PLUS 1.4 MPI

                  Comment


                  • E bine sa mergi la revizie, ca unele consumabile (ulei de exemplu) isi pierd din proprietati in timp.

                    @Cristi_LCD: Daca ar fi sa ne luam dupa ce zice Dacia, trebuie sa mearga la 30.000 km. Deci reviziile sunt la 1 an sau km dati in carte. Nu 15.000 km de la precedenta revizie.
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Si atunci mie de ce mi-au spus sa ma prezint la urmatoarea revizie la un an sau la 24000 de km? Prima revizie am facut-o la un an si aveam 9000 de km.
                      Si Apan-ul are el bube in cap dar nu mi-au lasat impresia ca sunt chiar habarnisti cu totul.
                      Cel mai lent 1,6 8v

                      Comment


                      • Daca masina o am in leasing revizia cine o plateste eu sau firma de leasing?

                        Comment


                        • Tu. Si tot tu ai responsabilitatea sa te duci cu ea la revizie nu sa astepti sa te atentioneze ei.
                          Si in principiu firma de leasing nu-ti plateste nimic doar i-ti refactureaza.
                          Cel mai lent 1,6 8v

                          Comment


                          • Treaba cu anul sau 15000 de km. Revizia se face din 15000 in 15000 sau la un an in functie de care din termene se atinge primul. Daca eu in primul an am facut doar 12000...Normal ca voi merge la revizie pentru termenul de 1 an. Daca in primele 6 luni ale anului urmator am parcurs 15000 km ...Nu e normal sa merg la revizie pentru termenul de 15000 de km? Prin urmare voi ajunge la revizie la 27000 de km...Asta e un exemplu real. In primul an am parcurs doar 12000 si am mers la revizia pentru un an. Cei de la dacia mai au si dreptate cu 15.000 de la ultima revizie. Si la Skoda tot asa este. A venit o doamna in service pentru revizia de 48.000 de km. Cu toate reviziile facute la Skoda. Sa inteleg ca si aia de la Skoda sunt pampalai ca cei de la Dacia?
                            Problemele se creeaza...Solutiile exista deja.

                            Comment


                            • Am reusit in sfarsit sa ajung la un service Dacia cu cartea de identitate si cartea de intretinere a masinii si tipii au spus ca ei nu pot sa vada dupa actele astea daca a fost facuta revizia la 30000, ca nu se poate asa ceva. Le-am zis ca fostu proprietar nu avea cartea la el cand a facut revizia iar ei mi-au raspuns ca e imposibil, nici nu te lasa sa intri in service fara carte si ca daca nu scrie in carte nu e facuta. Masina are acum 39 si ceva, ei mi-au propus sa fac revizia la 40, imi schimba ulei, filtre, se uita si la placutele de frana si pot sa spuna dupa uzura lor daca s-a facut revizia la 30 sau nu.
                              Acuma va intreb pe voi cu experienta si pricepere:
                              -au dreptate ? Nu se poate vedea cu datele din acte consultand bazele lor de date daca a fost sau nu facuta revizia ? Aici pe forum am primit asigurarea ca se poate, de aia m-am si dus - sa nu fie o modalitate de a lor sa mai castige de pe urma unei revizii.
                              -poti face o revizie fara cartea de intretinere ?
                              -trebuia sa apelez la relatii (pile, cunostinte, ca am din alea dar nu am vrut sa apelez la ele) la service ca sa aflu totusi de revizie?

                              Comment


                              • Sigur se poate vedea daca a fost facuta revizia, numai dandu-le VIN-ul. Nici nu trebuie altceva. E clar ca ei au vrut sa mai ia niste bani. Treaba e ca n-au cum sa-si dea seama vizual daca a fost facuta revizia la 30.000 km, ca poate nu a schimbat placutele.
                                Mai mergi intr-un service si vezi ce zic.
                                Si sper ca ai intrebat la receptie, nu?
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google