Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde scrie ca Dacia recomanda schimb de ulei,ca eu am cautat la mine in cartulie si nu am gasit asa ceva,si nici cand am ridicat masina de la dealer nu a pomenit nimeni de asa ceva.

    Comment


    • La dealer daca te uiti pe pereti vezi ca sunt chiar si afise puse cu intervalu de schimb ulei (la Verbita) si spune clar ca la trafic greu, se injumatateste perioada de schimb ulei.

      Comment


      • Si cum majoritatea dintre noi mergem mai mult in oras, 7500 km cu un ulei e de ajuns. Practic mie mi se pare mult 15000 km cu un ulei si daca mergi doar in afara orasului. 10000 km e optim pentru un motor.
        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

        Comment


        • si ce inseamna "trafic greu"? este un numar limita de km in "trafic greu" sau ne ghidam dupa cum schimbam viteze? eu sunt nelamurit!
          sigpic

          Comment


          • @vitriol:
            Ba nu e mult. Sunt uleiuri care duc si 30 mii km. Depinde de reteta de fabricatie. Dar alea sunt mult prea scumpe pentru buzunarele noastre.
            Computer, did we bring batteries?... Computer?...

            Comment


            • Originally posted by Octavian___30 View Post
              La dealer daca te uiti pe pereti vezi ca sunt chiar si afise puse cu intervalu de schimb ulei (la Verbita) si spune clar ca la trafic greu, se injumatateste perioada de schimb ulei.
              Tavi de ce naiba nu scrie in carte sau de ce nu ne-a spus cand am ridicat masina?
              Eu am 14 mii cu Dacia oil si mai am 2 luni pana la revizie si nu am facut nici un schimb.
              Un prietn a tinut 20 de mii Dacia Oil si nu s-a intamplat nimic.

              Comment


              • scrie in carte. citeste cu atentie, scrie si-n cea de utilizare, si-n cea de service. uita-te mai atent acolo, chiar azi-dimineata am dat manualul meu unui coleg sa vada ce si cum se face la logan si am dat un ochi peste capitolul revizii.
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • Vezi ca in manualul masinii ai un tabel ..uita-te acolo ca scrie alb pe negru de data asta
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Originally posted by TopCat View Post
                    @vitriol:
                    Ba nu e mult. Sunt uleiuri care duc si 30 mii km. Depinde de reteta de fabricatie. Dar alea sunt mult prea scumpe pentru buzunarele noastre.
                    Eu nu contest ca nu tin trei'zdemii, eu spun doar ca nu ai nimic de pierdut daca alegi sa fii mai precaut. Si la cat costa un schimb de ulei, in cazul meu pana in 150 lei, chiar nu e mare paguba.
                    @bogdan_1984: trafic greu este atunci cand mai mult stai pe loc decat mergi si distanta nu se mai calculeaza in km, ci in ore. Cel mai bun exemplu, Bucuresti.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • Luna viitoare ma duc sa fac si eu revizia de 3 ani( cca.40000 km). Pe langa ulei si filtre (ca placutele de frana le-am schimbat anul trecut), sa vad si lichid servo si lichid frana? La carte zice ca lichidele servo si frana se schimba la 4 ani, dar daca dau de ceva parale -DA DOAMNE!- sa le schimb si pe astea? Si ce sa le cer sa mai faca domnii mecanici, ce sa mai verifice ? Multumesc anticipat!
                      LOGAN CLUB CALARASI - FII POLITICOS IN TRAFIC!

                      Comment


                      • sa-ti greseze balamalele, ca sa nu scartaie usile...sa verifice pe sub masina, sa faca tratamentul anticoroziv (exista gauri tehnologice in caroserie pt asa ceva in care ei tre' sa pulverizeze nu stiu ce ulei). mie astea mi le-au facut la un an si jumatate la revizia de 33000km.
                        LE: n-am gresit, am facut revizia la 33000 de km din cauza lor, ca au tot amanat programarea la revizie si intre timp am plecat in concediu.
                        Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                        Comment


                        • @gusi: Nu e nevoie de schimbu licihdelor de frana si servo-directie acum.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • Revizie 15.000 km la Logan 1.6 16v la Nalba Galati.
                            Toate piesele si lichidele luate de la service.Mi s-a returmat ulei de motor (mai putin de 1 litru) si aproximativ 500-600 g de antigel.
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • Sa inteleg ca nu i-ai schimbat filtrul de aer? (spui ca nu ai cumparat nimic de "afara" iar in factura nu apare...)
                              Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                              Comment


                              • Filtrul de aer nu l-au schimbat?
                                KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google