Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • revizie

    salut!Am un logan luat la mana a 2-a!face 4 ani in august si am 43.000 km!vreau sa ma duc la revizie dar ma intreb daca are 4 ani trebuie sa ii schimb si distributia?sau se schimba doar la 60.000 km?sau daca stiti ce ar trebui normal sa schimb.multumesc!

    Comment


    • normal, pentru ca are 4 ani, dacia recomanda sa se schimbe distributia
      sigpic

      Comment


      • Schimbat ulei,filtru de aer si ulei ,total factura 235,oo lei noi. (6000Km ,15 luni) Ulei elf 5w40 srx,(4l ,la bidon de 1l)filtre Mann,schimb ulei inclus.
        AC/DC- RIDE ON

        Comment


        • Eu stiu ca la 80000km se schimba si la cutie!

          Comment


          • Ma intereseaza si oe mine daca la 2 ani trebuie sa schimbi si antigelul,si cati litri intra?

            Comment


            • Nu antigelul il schimbi la 60.000 km.De ce spun asta pentru ca atunci o sa schimbi distributia si daca se umbla in zona aceea schimbi si pompa de apa.
              Toţi cei care folosesc strada poartă în memorie imaginea unui accident de drum impresionant.

              Comment


              • Facut revizia de un an ,masina are 6200 km (de fapt la un an si trei luni) :ulei Elf Evolution SXR 5W40 cumparat de mine 140 lei 4 litri de la Dedeman, de la ei doar filtru de ulei-32.78 lei, filtru de aer nu l-am schimbat pentru ca arata super, doar la suflat cu aer,manopera-150 lei, TOTAL REVIZIE-322.78 lei cu uleiul meu.Service-ul MOTOR GRUP VASLUI.Aviz celor care merg acolo, intrebati la receptie de nea GICA, un om super de treaba ,care-si da tot interesul sa fie clientul multumit,celalalt mai tanar care e cu el habar n-are sa discute cu oamenii asa ca ocoliti-l !!
                = ABS Plus 1.6 Mpi =

                Comment


                • sal..are cineva idee cat m-ar costa prima revizie..????am cu ea 19000 si in carte scrie ca se face la 20000...nu am schimbat nici uleiul...??

                  Comment


                  • Maxim 270 ron cu filtru de aer,de ulei si schimbul de ulei!

                    Comment


                    • Am facut si eu revizia de 1 an la Autogrup Resita. M-a costat 329 lei, iar baietii s-au purtat foarte bine, atenti, preocupati de client. Am fost placut impresionat. Dupa ce am ajuns acasa m-am uitat pe hartii si sunt un pic nelamurit de ce in fisa de analiza imi aparea ca nedetectata directia asistata.

                      Comment


                      • ti-au dat o fisa de analiza? in ce consta?

                        Comment


                        • nicu_studio scuzama dar te-a costat enorm de mult prima revizie, 322 ron, enorm avand in vedere faptul ca nu ai schimbat nici filtrul de aer, ci doar la suflat? o mare prostie... filtrul de aer influenteaza 75% consumul de combustibil, trebuia obligatoriu suflat. astazi am facut si eu prima revizie de un an la 6144 km, si ma costat ATENTIE: 197 ron ( ulei elf, filtru de ulei si filtru de aer + manopera). TOTAL 197 ron

                          Comment


                          • Originally posted by ParuLuScorilo View Post
                            ti-au dat o fisa de analiza? in ce consta?
                            E vorba, de fapt, despre fisa de diagnostic, care contine rezultatele diagnozei.

                            Comment


                            • Deoarece am auzit la impresii si pareri de ma doare capul deja,as avea rugamintea la voi cei care ati facut distributiile sa postati daca ati schimbat si pompa de apa.Unii zic ca e aiurea sa o schimbi ca nu se strica asa usor!Multumesc!
                              sigpic

                              Comment


                              • Dragman, eu sunt aproape de 60.000 si o sa ajung in curand in service.

                                Eu am sa cer expres sa-mi schimbe si pompa de apa.
                                Exista o explicatie simpla: fulia de la pompa de apa este "intinsa" de curea si implicit s-a aplicat o forta destul de mare rulmentului in tot acest timp; in momentul in care schimbi cureaua se schimba automat si tensiunea aplicata pe fulia pompei si exista o sansa destul de mare ca rulmentul pompei de apa sa inceapa sa faca urat si in timp sa se strice.

                                In mod normal daca nu are nimic nu se schimba (din service am primit raspunsul ca vor vedea cand desfac dar ca recomanda schimbarea) dar ca sa elimin acest risc (daca vrei pe urma sa schimbi pompa de apa trebuie sa schimbi si alte componente automat, din nou), eu personal, voi cere sa o schimbe.

                                S.
                                Last edited by Silviu; 29 July 2009, 17:45.
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google