Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Urmeaza revizia de 2 ani sau 22000 km si eu am 16000 km cum pot face sa imi pun numai stampila in cartea sevice si sa fiu trecut in baza lor de date ca am facut revizia daca cunosc pe cineva de la service ma poate rezlva oare daca dau ceva???

    Comment


    • eu zic sa nu sari peste revizie chiar daca nu ai facut km necesari. Uleiul isi pierde din proprietati in timp. Cu stampila nu cred ca e mare lucru... nu vreau sa te invat la prostii . Eu am renuntat sa ma mai duc la service intrucat a mea deja a iesit din garantie si mi se pare cam mult 200 roni manopera la un schimb de ulei si ce mai fac ei pe acolo.
      sigpic

      Comment


      • sa va intreb si eu ceva apropo de prima revizie 20k sau 1an.
        Eu fac cam 2mii km in fiecare luna, deci revizia va fi mai devreme de 1 an. Intrebarea mea este: chiar pot sa tin uleiul ala pus de fabrica, 20.000 km?

        Comment


        • Nu te opreste nimani sa-l schimbi la 10.000 sau 15.000. Sau chiar la fiecare 5000. Dar nu depasi intervalul dat de fabrica.
          GL-22-TOF

          Comment


          • Originally posted by er69re View Post
            Intrebarea mea este: chiar pot sa tin uleiul ala pus de fabrica, 20.000 km?
            dar daca il tii, ce crezi ca o sa se intample? o sa faca motorul cartofi prajiti si cotlete?
            am tinut eu 20000km (adica mai putin de 1 an) si nu am mancat oua ochiuri
            sigpic

            Comment


            • Originally posted by er69re View Post
              sa va intreb si eu ceva apropo de prima revizie 20k sau 1an.
              Eu fac cam 2mii km in fiecare luna, deci revizia va fi mai devreme de 1 an. Intrebarea mea este: chiar pot sa tin uleiul ala pus de fabrica, 20.000 km?
              Eu unu' nu l-as tine 20 000 km mai ales ca din fabrica vine cu Dacia Oil si chiar orice ulei ar fi, e bine sa-ti tii maxim 10 000 km. Cel mai bine ar fi sa-l schimbi la 10 000 km si sa specifici acolo cand te duci in service ca nu vrei revizie la 20 000 km sau un an, ci doar un schimb de ulei.
              La Peugeot specifica in cartea de intretinere ca revizia este la 20 000 km dar iti mai spune ca la 10 000 km este "revizia intermediara" unde iti schimba doar uleiul, nu stiu de ce nu au precizat chestia asta si la Dacia.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • Daca eu am iesit din garantie si de la ultimul schimb (revizia de 1 an) am facut doar 5000 km , pot sa mai merg cu uleiul asta si daca da , cat mai pot merge ?

                Si mai am o intrebare , am inteles ca garantia pe caroserie este de 6 ani, trebuie mers la 2 ani la revizie sa verifice masina, avand in vedere ca eu nu mai vreau sa fac revizia la ei (ulei, filtre etc.) iar daca trebuie la ei, pot sa ma duc numai sa inspecteze masina de rugina ?
                sigpic

                Comment


                • Vineri 14.08.2009 am facut prima revizie la Redac Craiova. Totul m-a costat 266.56 ron (130 manopera si 136 piesele). Am pus ulei Dacia, este mai ieftin, au schimbat filtru de ulei si filtru de aer. Totul a durat cam 1 ora si jumatate. La cererea mea mi-au reglat si nivelul pedalei de acceleratia (era mai jos), insa a 2-a zi, intr-o depasire, a revenit la pozitia initiala. Lucratura romaneasca!!!!

                  Comment


                  • SalutAre tuturor!O intrebare?A schimbat cineva cureaua de transmisie la un 1.4 primul model? La mine e a doua oara in 80.000 km

                    Comment


                    • cum adica de 2x? ai schimbat-o odata la 40k si apoi la 80k? si de ce asa?
                      sigpic

                      Comment


                      • Nu chiar la jumatate, 36000 si acum.Pai prima oara am simtit ca imi trage greu si cand m-am uitat la curea am vazut ca trei caneluri erau bine tocite sau consumate,nu stiu cum sai spun,iar acum mai mult cand virez stanga sau dreapta se aude un scartait puternic.Eu ma gandeam ca e pompa de apa sau rulmentul de la pompa de apa(nu prea ma pricep)iar mecanicul sa uita la ea, a intinso la maxim si a spus daca mai scartie sa o schimb.Maine ma duc la mecanic si sper sa aflu care e cauza.

                        Comment


                        • bai fratilor,apropo de revizii,am masina luat de anul trecut din decembrie(un prestige 1.6 mpi) si acum deja am 15700km,deci nu cred ca fac revizia la an ci la numarul de km.faza e ca am sunat la poliserv bucov si am intrebat un cost aproximativ pentru prima revizie si am ramas masca cand mi s-a spus ca e undeva pe la 6 milioane.ce naiba schimba astia la prima revizie de costa atat de mult?uleiul si filtrul mi l-a schimbat un unchi care lucreaza la alt service la 8000km,si am decis sa il las pe acesta pana la revizie.

                          Comment


                          • Nu se poate sa fie asa mult prima revizie poate a gresit pretu cea de la receptie!!

                            Comment


                            • ...max.300 ron cost pentru prima revizie,mai mult nu are cum sa coste,doar daca se mai constata ceva uzat la fata locului...cine stie...
                              nonameyet...ai si GPL din fabrica?...poate acolo sa mai coste dar in nici un caz cca 600 ron...

                              Comment


                              • Si mie mi-au spus un pret estimativ de 350 ron, iar factura a fost de 270 ron. Si asta la un 1.6 (9300 km).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google