Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • pentru useri din bucuresti :

    Cunosc un baiat care face:
    -schimb ulei
    -schimb placute
    -antigel
    -distributie
    sau alte tipuri de interventii la preturi foarte mici si piese de origine

    Daca sunt doritori cereti-mi nr de telefon ..

    Comment


    • Astazi trebuia sa fac revizia de 2 ani cu toate ca am garantie 3 dar am renuntat din motive economice!

      Comment


      • eu mai am garantie pana in aprilie , revizia trebuie s`o fac acuma , dar m`am razgandit , schimb toate cele acasa , nu le mai dau la banditi aia bani , chiar daca nu mai am stampila de 45k pe carnet.

        Comment


        • Am renuntat la garantia lor de la revizia de 15.000 km care a fost singura facuta la "ei".In rest am avut eu grija sa-mi schimb uleiul, placutele, etc. La revizia de 60.000 ma mai duc la ei sa schimb doar distributia, restul il voi face tot eu.
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • deci nu fac un pas gresit.

            Comment


            • eu zic ca pentru un 1 mil manopera merita sa iti pastrezi garantia si sa ai stampila pe carnet.
              eu am mers cu consumabilele si ei au facturat doar manopera.


              bafta !

              Comment


              • Pentru cine are de gand sa vanda masina la un moment dat, merita. Eu am de gand sa o folosesc fix inca 5-6 ani, dupa care am s-o donez pe o suma simbolica cuiva....deci ma lasa rece stampilele lor pe carnet atata timp cat ce se face la service, pot face si eu. N-am chef de programari, traversat oras, stat dupa ei, etc.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • La vanzare trag destul de mult stampilele alea, am vazut asta cand am vandut Loganu lu' fratello (1.4 Preferance, 75.000 km la vanzare), tot mai vroia ala sa negocieze vreo 300 Euro, i-am pus in brate carnetu de intretinere cu toate facturile tot tot ''ia vezi nene aici, nu te mai calici la 300 Euro'' si n-am mai negociat decat 50 Euro (4800 sau 5000 a vandut-o, ma rog cam asa mergeau in 2008 la inceput).

                  Eu intreb, daca ma duc doar sa schimbe uleiul (si filtrul) fara sa mai verifice altceva, pun stampa pe carnetu de intretinere?
                  Pt operatia asta manopera e mica, ~35 lei si astfel ai avea stampile pe carnet...
                  Ma gandesc ca ar trebui sa o puna nu..? Si sa scrie acolo, schimbare ulei si gata, numa desigur sa fie stampila sa faca dovada.

                  Comment


                  • In Bucuresti sare si de un milion schimbul de ulei + filtre...in functie de reprezentanta
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Filtru aer+ filtru ulei+ulei adus de mine. Sau filtru de aer nici sa nu se atinga de el, schimb eu.
                      Astfel ca nu sare de 30-35 lei (cel MULT).
                      Pt schimb ulei (adus de mine) si filtru ulei (pus de ei) am platit 34 sau 35 lei - ca filtrele costa cam 60 lei, deci cam iese calculul.

                      PS: unde sunt mai multe operatiuni de verificare (pe hartie...) te mai trag in piept, dar cand se stie clar ce trebuie facut, nu mai au cum sa faca smecherii, ca daca ii iei la intrebari nu pot justifica.

                      Comment


                      • E, la IPSO mi-au cerut 120 de lei manopera la revizia de 15.000 km...si nu faceau altceva decat sa schimbe oloi si filtre...si sa se uite pe sub masina.

                        PS: Totul cumparat de mine, filtru ulei, filtru aer, ulei.
                        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                        Comment


                        • Exact ce spuneam, ''uitatu'' ala pe sub masina, verificat lumini etc ce se fac ei ca ma verifica pe la masina ELIMINAT, spus clar ca ''am venit pt schimb ulei si filtru ulei, FARA nimic alte verificari da?? ''.
                          Eu asa am facut cand am schimbat oloiu prima data (la 7500 km) si cum spun, 35 lei a fost manopera (plus filtrul ulei de la ei).

                          PS: pai stii doar ca spre exemplu numai daca se uita la roata sa vada placutele te taxeaza cu 30 lei...chiar daca nu trebe schimbate...
                          Mai cateva zeci de lei sistemul electric (lumini) etc etc, asa se aduna.
                          N-am nevoie de astea, doar stampila ca ei mi-au schimbat uleiul (defapt sa fie stampila pusa ) ).

                          Comment


                          • Pai cred ca se poate...dar s-ar putea sa dai o mica atentie p-acolo
                            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                            Comment


                            • La mine in oras este un magazin de piese dacia care apartine de reprezentanta dacia si daca cumperi de la ei 4 l de ulei si un filtru iti schimba gtatis uleiul !

                              Comment


                              • Originally posted by darksid3 View Post
                                Pai cred ca se poate...dar s-ar putea sa dai o mica atentie p-acolo
                                Naspa, deci m-am pus pe scos hartoage.
                                La 7500 am schimbat uleiul si filtrul ok, nu pune nici o stampa pe carnetu de intretinere daca nu e revizie completa conform desfasuratoruli/interval de revizii nu vezi stampila pe carnetu de intretinere... (36 lei a fost - 19 lei manopera si 17 lei filtrul de ulei, tva inclus).
                                In schimb iti da un Certificat de Control, conform caruia la cererea propitarului se verifica/se executa ce s-a solicitat si iti pune stampila unitatii pe acest certificat de control (unde se trec si nr de km), cum ca s-au efectuat lucrarile conform comenzii nr xxxxx.
                                Si mai scrie cu pixu ''urmatoarea revizie la xxxxx kilometri.

                                PS: ne punem la scanat stampile..?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google