Revizii Dacia Logan Benzina

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2100 lei? Exagerat,o pompa de apa care banuiesc ca nu face mai mult de 500 ron pe piata daca o iau separat si un kit de distributie(curea,role intinzatoare) hai sa zic inca 500 ron si tot nu ajungeam la suma aia chiar daca o faceam la un service de cartier.

    Comment


    • Pe mine la revizia de 60.000 km, acum cateva luni, m-a costat 1.000 lei....De ce pe tine dublu, nu am nici o idee. E aiurea rau de tot.
      Piesele pe mine m-au dus undeva la 7-800 lei si restul manopera...Dar 2.100 lei e jaf la drumul mare.
      Intr-adevar nu in bucuresti am facut revizia ci in medias, dar totusi...
      apropo, pe mine pompa de apa m-a costat in jur de 240-270 lei, ce zici tu supercar de 500 lei, ai zis cu o marja de eroare maare, iar kit-ul de distributie undeva la 300 lei... ;)
      Last edited by bolo; 17 November 2008, 01:46.
      Life is short...play more!
      http://www.loganclub.ro/forum/bolo-t4578.html?t=4578

      Comment


      • Bolo: la voi sunt preturi de dumping
        supercar zice in general preturile de prin zone mai "favorizate". Oricum diferenta aia de manopera e faina. Inca un motiv sa fugi de ei. Eu pot sa inteleg ca service-urile au costuri mari (de cele mai multe ori nu cu personalul din pacate) dar de aici si pana la a te rupe la buzunar ...
        Cine are nevoie de panouri solare, sisteme de iluminat cu leduri sau sisteme de incalzire, stie la cine sa apeleze
        Dacia Logan Kiss 1.6 8v ... rosie ca

        Comment


        • Singurele service-uri la care merita sa te duci, sunt Dacoserv si AMG, restul, in special Adras Oltenitei si IPSO, sunt cei mai mari hoti.
          Toate cele bune.

          Comment


          • sal

            Nea constantine te-au jepcarit aia ca la drumul mare .....Am fost si eu la ipso otopeni odata ....Pt un parbriz pe casco ....Cica sa l-as masina 3 zile la ei am luat-o pe proprie raspundere si m-am intors dupa 3 zile seara dupa 18-19 si am luat-o a doua zii ....Mi se pareau mai de treaba ca cei de la Adras ...Dar la fel ca si cei de la adras am aflat numai lucruri naspa despre IPSO.....Adrasul de unde am luat masina si am facut 2 revizii se poarta la limita bunului simt ...De parca iti fac un serviciu fara bani ....Prima revizie cind am luat masina cica gratuita ......M-au aburit si mi-au luat banii pe manopera ...IPSO am auzit ca sint foarte scumpi.

            Cred ca la Dacoserv cu kitul tau si cu toate consumabilele tale nu iesi peste 8-10 milioane.

            Am vazut pe net un articol cica dealeri nu isi fac deocamdata probleme pt ca scade piata de masini noi ...Scot bani din manopera si reparatii ....Deci parerea mea ca , ce hotii au fost pina acum sint copilarii in comparatie cu ce o sa vina ca sa nu isi scada cota de profit.
            Bine ca nu avem in loc de dacii ,BMW Mercedes sau Audi ...Ca trebuia sa faci rate la banca ca sa iti faci o revizie.

            Sint curios cit este ora de manopera la IPSO si materialele ?...Nconstantin ...Ai fi de mare ajutor daca ai posta o copie dupa factura sau te rog detaliaza pas cu pas cit te-a costat si ce.

            bye

            Comment


            • La revizia de 15.000 km , manopera era la IPSO 110 Ron in timp ce la AMG am platit jumate...
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Revin cu amanunte privind "Revizia tehnica 4 ani (60000 km) la IPSO Otopeni"

                Piese: 1100 lei
                adica:
                Col antrenare: 189 lei/buc.
                Col accesorii: 275 lei/buc.
                Pompa apa: 231 lei/buc.
                si altele...

                Manopera: 660 lei
                adica:
                Rev 4 ani: 7,5 ore x 75 lei/ora=562 lei
                Sch kit accesorii: 0,8 ore x 75 lei/ora=60 lei
                Sch pompa apa: 0,5 ore x 75 lei/ora=38 lei

                Preturile sunt fara TVA.

                Fara comentarii!

                Comment


                • La 60 000km se schimba neaparat pompa de apa ?
                  sigpic

                  Comment


                  • Nu e obligatoriu sa fie schimbata la 60 000 dar e indicat,sunt cazuri cand pompa de apa cedeaza la 70 000km 80000km si apoi iar trebuie schimbate curelele si dai alti bani.

                    Comment


                    • Mersi supercar. Imi trebuie si vreau anumit silicon pt lipire? Ca vreau sa mi-l cumpar eu ca la dacia sigur are un pret monstru...
                      sigpic

                      Comment


                      • Eu am 110.000km si nu am schimbat pompa de apa. Mecanicul mi-a zis ca nu trebuie schimbata cand schimbi cureaua de distributie, ci numai daca se defecteaza. Daca nu ma insel, in cartea de intretinere nu se specifica.
                        It's nice to be important but it's more important to be nice!

                        Comment


                        • Am citit acum pe n threat cum ca benzinarul n-ar avea filtru de benzina ? Asa e ?
                          eu am cumparat unul marca UFI si mi s-a spus ca merge pe logan. Este cel din poza.

                          m-ai mi-am luat si placute de frana bosch. filtru de aer si ulei renault de la SUPERCAR

                          urmeaza sa imi iau kit accesorii ( curea CONTITEH si rola INA), kit distributie (curea CONTITEH + rola INA sau kitul de la renault ce se gaaseste pe piata). O sa ma gandesc daca o sa schimb si pompa de apa.

                          IMi trebuie pt lipire etansare vreun anumit silicon ?
                          Attached Files
                          Last edited by gogoasha69; 18 November 2008, 22:19. Reason: edit
                          sigpic

                          Comment


                          • Salut,
                            sambata ma duc si eu pentru 60000(Laureate 1.6 MPI) la Meridian Vest.
                            Mi-am facut programare ca tot omul si imi zice tipul de acolo ca ma costa 2000-2100 distributia + kitul de accesorii +pompa de apa + revizia de 60.000(dupa ce specific faptul ca la revizie nu vreau decat un control de rampa ca uleiul si filtrul le schimba tata la fiecare 7500 km).
                            Imi mai spune ca manopera pentru distributie ma duce la vreo 6-700 lei. Peste tot stiu ca o pompa de apa inseamna 0.5 ore de manopera, la ei, nu, ca pompa de apa ei pun o ora. O sa revin cu factura detaliata dupa ce termin cu ei(si daca nu sunt in regula cu manopera si la propriu si la figurat).

                            ca benzinarul n-ar avea filtru de benzina ? Asa e ?
                            asa este .. loganul pe benzina din considerente de costuri mai mici cu intretinerea nu are filtru de benzina, si aici fac o precizare, in exterior. Il are in rezervor, iar ala nu se schimba.
                            Last edited by ste(fan)logan; 18 November 2008, 22:39. Reason: Mi-am adus aminte de filtru de benzina
                            Problemele se creeaza...Solutiile exista deja.

                            Comment


                            • De ce nu te duci undeva unde te lasa cu piesele tale ? Eu imi cumpar piesele si platesc la ei doar manopera
                              sigpic

                              Comment


                              • Nu ma risc cu piesele cumparate din magazin mai ales pentru distributie. Prefer sa dau un ban si sa am si garantie la toata lucrarea. Daca am ghinionul sa nimeresc vreun defect de fabricatie nu se uita aia din service la mine. Trebuie sa merg la magazinul de unde am cumparat piesele. E prea complicat. Oricum astept factura si daca nu pun timpii de normare cum trebuie ...
                                Problemele se creeaza...Solutiile exista deja.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google