Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei...DOAR 4 litri pusi?
    Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

    Comment


    • florin.fanatik te anunt ca filtrul este contrafacut ESTE DIFERIT DE CEL ORIGINAL SCRISUL ACELA ESTE ALTFEL BATUT PE FILTRU

      Comment


      • Si eu te anunt ca este identic cu cel cumparat din reprezentanta.
        Atasez poza cu penultimul filtru cumparat din reprezentanta.

        Masina merge foarte bine cu el, nu face zgomot, nu se dezamorseaza circuitul, senzorul de apa a intrat in lacasu lui fara efort.

        Un alt prieten a cumparat un filtru de motorina NGH Autotechnik, care nu e bun de nimic, sa chinuit o gramada sa bage senzorul de apa la locul lui, are bule de aer pe furtunase si a inceput sa fie zgomotos.
        Attached Files
        sigpicLogan Laureate - 1.5 DCI

        Comment


        • Originally posted by 77sky View Post
          Ulei...DOAR 4 litri pusi?
          Am cumparat doar 4 litri, pentru ca mai aveam eu acasa un bidon de 1L, care-l folosesc de vreo 2 revizii incoace, completez din el, ca sa nu cumpar 5L de fiecare data. Apropo, cat intra? 4.2L?

          Ce ziceti ce unghiul de care am zis cu un post mai sus?
          N-are nimic?Nu o sa-mi uzeze cauciucul?
          Cumpar volan de Duster

          Comment


          • 4.5 L ulei intra. Sunt si bidoane de 5 L de la Castrol. Cumpar 5 L si ma duc la o revizie cu el si la a doua cumpar 4 L, completand diferenta cu jumatatea anterioara.
            Cat priveste unghiuriule, atunci cand mi-am verificat geometria, imi aparea in rosu unghiurile eronate. Iti sareau in ochi. Imaginea fisei tale, poti sa o incarci din nou, la o rezolutie mai buna ?(cam greu vizibila ) La tine nu apareau in nici o culoare erorile?
            Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

            Comment


            • 4.5l era inainte cand nu stiau aia de la service, eu am observat ca e mult si 4.4, daca nu scurgi tot tot si mai completezi separat si in filtrul de ulei nou atunci sigur e mult, e peste nivel 100%. Eu cu 4.150-4.2 inclusiv in filtru vreo 80ml si asteptat jumate de ora sa se scurga uleiul uzat sunt la un "x", un "x" si ceva sub nivelul maxim. Mai bine sa completez decat sa scot iar ca anul trecut cu furtunul de perfuzie.

              SoboBN cat te-a costat inspectia la articulatii ca sa stii ce ai de schimbat? si cum se procedeaza, e de ajuns "aparatura" diintr-un service mai slab dotat?

              Comment


              • Originally posted by 77sky View Post
                4.5 L ulei intra.
                Rectificam postul citat, multumita colegului @lord_wader
                Intrigat de postul anterior, m-am dus la sursa. Manualul de intretinere.
                Si glasuieste asa:
                "Capacitati medii de schimb de ulei filtru de ulei inclus: 1.5 dCi, 4.1 L"

                Mai sa fie, si atatea schimburi cu cate 300 gr. peste.
                Totusi nu este exagerat de mult, evident nu e bine, dar nu cred ca este alarmant.
                Periodic masor nivelul si este ca de obicei, de cand se pune uleiul si pana cand se scurge la nivelul maxim.
                Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                Comment


                • Originally posted by lord_wader View Post
                  SoboBN cat te-a costat inspectia la articulatii ca sa stii ce ai de schimbat? si cum se procedeaza, e de ajuns "aparatura" diintr-un service mai slab dotat?
                  Am fost la service, le-am spus ca am de facut revizia peste cativa km si vreau sa stiu din timp ce trebuie schimbat. S-au uitat la ea si gata.Au tras de roti, brate, ei stiu ce-au facut pe acolo.

                  Mi-au zis ce trebuie schimbat, am schimbat si gata

                  Nu m-a costat nimic.
                  Cumpar volan de Duster

                  Comment


                  • Eu am ceva zgomote pe dedesubt, unul mai vechi dar si ceva nou dupa iarna asta si gropile din primavara, si mi-e sa nu ma duc la service sa isi bata joc de mine, sa schimbe si ce nu trebuie sau mai rau sa schimbe ce e bun si sa lase din greseala ce trebuie schimbat, ca sa mai "revin".

                    *77sky, asa era inainte( pana acum 2-3ani) cu uleiul, atat puneau mesterii, 4.5 atat am pus si eu la inceput, cand brusc si-au dat seama ca era prea mult...

                    Comment


                    • O intrebare am si eu,am sunat la cei de la AMG(auto markus group) si mi-au zis ca distributia pt logan diesel costa in jurul a 850 ron cu manopera inclusa + garantie(daca se rupe cureaua si face praf motorul suporta ei costul reparatiei)
                      eu zic ca-i cam mult 850Ron sa nu mai zic ca trebuie si ulei,filtre,placute de frana,cred ca ma duce undeva la 1500 ron
                      Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

                      Comment


                      • Revizie la 105000 km: filtru motorina (de origine) 135 lei, ulei Elf TD 10w-40 100 lei, filtru ulei 25 lei, filtru aer Mann 50 lei, filtru polen 25 lei, placute frana Ferodo Premier 95 lei (DaciaShop). Manopera 40 lei pt schimb ulei, filtru ulei si filtru motorina, restul fiind schimbate de mine.

                        Comment


                        • cel de-al doilea filtru din ultimele poze puse de tine este original cel cu literele ingrosate este un fake.!

                          Comment


                          • Revizie 29.000km: Filtru aer, filtru ulei, filtru motorina, ulei elf 10W40, placute de frana, pret 730 ron cu manopera inclusa. Mi-au schimbat si un capat de bara pe stanga pe garantie.

                            Comment


                            • Cat e de important sa faci distributia la 4 ani daca nu ai 60.000 km?

                              Eu am 50k si as mai astepta pana spre 60, desi masina face 5 ani in sept.

                              Ceva pareri?
                              Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                              http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                              Comment


                              • omule daca esti bn cu banii schimb-o...daca nu mai mergi pana la 6ok,mie mi-a sarit de la punct la 30k cu curea originala acum e si NOROCUL in joc!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google