Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 370 lei cu totul inclus la Auto Nesti in Bucuresti
    (flitru de aer,filtru de ulei, 4l ulei Mobil 1 10W40 si manopera aferenta)
    ps placutele le-am schimbat la 20.000 km
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • Flavius:eu am luat bieleta de origine cu 110 lei si reglajul unghiurilor m-a costat 65 lei,asta fiind anul trecut in ianuarie-februarie.De schimbat mi le-am schimbat eu,pe ambele la 30000km,numai bieletele fara capeti de bara.Te interesezi la magazine cat e o bieleta,vezi si la alte service-uri cam cat ar fi si atunci faci o comparatie daca e scump sau nu acolo unde ai fost tu.

      Comment


      • ms dani 030669.sunt din tg mures.m ar interesa sb cj tg mures ab astea sunt cele mai apropiate judete.ms mult ink odata cum de ai schimbat la 20.000 placutele nu e enorm de repede?
        http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

        Comment


        • nu am stiut sa le atrag atentia la revizia de 10.000 sa le intoarca, circulat numai in Bucuresti, la ore de varf, masina grea, incarcata cu 2-3 persoane adulte mai tot timpul din care numai eu am aproape 100 de kg, si in plus au fost foarte moi.
          placutele noi, "de origine" cum spun cei de la dacia sunt tot din alea moi dar am avut grija sa le intorc la revizia de 30.000 km.
          cele vechi se tociserea foarte dezechilibrat, adica pe partea pistonului (interior) mai aveau cam 3 mm de pasta in timp ce pe exterior mai aveau cam 8 mm. In principiu cred ca m-ar mai fi dus cam 5-6.000 km, numai ca nu am timp sa merg in service intre revizii.
          cand ies din garantie o sa le schimb singur ca e simplu, dar pana atunci mai prind inca cel putin o revizie ocazie cu care am sa verific daca a avut efect inversarea placutelor de pe interior cu cele de pe exterior.
          sigpic
          Ambition 1.5 dc

          Comment


          • Am fost si eu la autoeuropa la revizia de 70000 km la dieselul de 85 cp.Schimbat filtrele de motorina,ulei si polen,cel de aer a ramas,fiind cel de la k&n,uleiul a fost de la mine,mobil 1 new life 0w-40.Baiatul ce s-o ocupat de masina a fost ok,a curatat placutele,tamburii,intr-un cuvant si-o meritat mica atentie din partea mea.Insa acum apare problema.Acu 2 luni am cumparat de la reprezentanta dacia din craiova,eleronul luneta si grila sport.Bazandu-ma pe faptul ca cei de la dacia se pricep la montarea elementelor de tuning,am mers cu incredere la cei de la autoeuropa.Mare greseala.Ptr montajul grilei sport,se da spoilerul jos,se taie cu cuterul grila veche si se pune cea noua.NUMAI CA PE BARA DE MCV NU SE POATE MONTA GRILA SPORT."V-ul" dintre faruri e mai mare decat la bara de berlina benzinar.Normal ca oamenii de acolo nu aveau habar,ei montand cica doar pe bara de berlina normala.Si cum vechea grila era deja taiata,am incercat sa o adaptam pe cea sport.Cu chiu si vai,am facut un mic kitsch,dar normal ca nu a iesit asa cum ma asteptam.M-am ciondanit cu aia de pe acolo,si macar au avut bunul simt sa nu imi ia manopera pe rahatul ce l-o realizat.Azi am fost sunat de directorul adjunct de la autoeuropa,ptr a ma prezenta cu masina,s-o vada si el si sa imi ofere o compensatie.Is curios sa vad de ce sunt in stare,desi un Duster m-ar multumi

            Comment


            • cine imi poate spune si mie un service bun in Bucuresti care te primeste la garantie cu piesele si uleiul tau?

              Comment


              • stiam de dacoserv.... ca ar face chestia asta.....
                urmeaza sa ma duc si eu sambata sa i fac revizia la 51200 .... n`am avut cum sa o fac inainte de 50000.... si o sa va anunt cat m a costat
                Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
                www.upgradefaruri.blogspot.com

                Comment


                • Flavius eu am schimbat anul trecut bieletele(100000km) iar mecanicul mi-a recomandat sa schimb si capetele de bara la acelasi pret pentru a realiza tot reglajul corect.bieleta 110 ron/buc;capat de bara 85 ron/buc manopera 110ron(trebuiesc inlocuite atat pe stanga cat si pe dreapta)

                  Comment


                  • Am si eu o nelamurire. Am observat ca tot se pomeneste de ulei de motor mobil 1 si ca multi il folosesc. Voi la care ulei diesel mobil1 va referiti?de care puneti? gama MOBIL Super fara "1", aia ieftina, care are :


                    Mobil Super 3000 5W-40 sintetic
                    Mobil Super 2000 10W-40 semisintetic
                    Mobil Super 1000 15W-40 mineral

                    sau la Mobil 1:

                    Mobil 1 New Life 0W-40, ala scump

                    Comment


                    • Daca mai ai masina in garantie intreaba mai bine pe cei de la service ce ulei iti recomanda (in afara de cel de la Dacia), iar daca iti permiti cel de 0W-40 diesel bravo tie ... eu am pus de 5W-40 semisintetic ...
                      http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                      Comment


                      • efectuat revizia 26.309km cost:ulei castrol magnatec 5w40 120ron,filtru motorina original 80,filtru aer 25 filtru ulei 25 plus 150ron manopera....pareri
                        http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                        Comment


                        • Originally posted by FLR View Post
                          efectuat revizia 26.309km cost:ulei castrol magnatec 5w40 120ron,filtru motorina original 80,filtru aer 25 filtru ulei 25 plus 150ron manopera....pareri
                          Cam ieftin filtrul de aer, eu am dat la autocenter 80RON se zice ca ar fi mega super "original" in cutie renault, margini portocalii si pasla nu burete. Astept pareri referitor la cel cu margini negre si burete VS ala "mega original" portocaliu ca parca totusi 80RON pt niste hartie si un plastic....Din service masina avea tot portocaliu

                          Comment


                          • Originally posted by FLR View Post
                            efectuat revizia 26.309km cost:ulei castrol magnatec 5w40 120ron,filtru motorina original 80,filtru aer 25 filtru ulei 25 plus 150ron manopera....pareri
                            Ieftine majoritatea pieselor(mai ales filtrul de motorina original ... la noi e peste 100 - 120 ron), ai iesit foarte bine la sfarsitul reviziei (poate au vreo promotie cei de la service!) ... bafta :-)
                            http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                            Comment


                            • Pareri despre ELF EVOLUTION SRX 5W-40

                              As dori sa schimb uleiul ELF TURBO DIESEL 10W-40 cu ELF EVOLUTION SRX 5W-40. Ce ziceti merita? pt. LOGAN 1.5 DCI 85 CP.

                              Originally posted by flr View Post
                              cine a facut recent revizia la un dci 85 la 30.000km?m are interesa un pret.multumesc
                              450 ron fara placute si in jur de 700 ron cu placute de frana. In cluj pe feleac.
                              Last edited by SIC; 12 April 2010, 13:35. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • salutare,
                                am facut si eu revizia sambata dar nu la dacoserv ... am facut o la autoleader (pe langa cora pantelimon) tot m a costat 534.00 ron. (fata de 870-900 ron cat au aproximat cei de la dacoserv cand am vorbit cu ei la telefon) piesele au fost 414.00 iar manopera 120.00 ron. am schimbat ulei (castrol 5w40), filtrele (ulei, motorina, aer) si placutele de frana.
                                Pe langa revizie mi am echilibrat si rotile de pe fata
                                Din cate am inteles de la ei ar mai fi deschis un punct de lucru pe undeva pe langa obor, care ar fi echipat mai bine... urmeaza sa l vad cand o sa fac 60.000.
                                bafta
                                Drive is the game, Logan 1.5 dCI is my way
                                www.upgradefaruri.blogspot.com

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google