Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by cezar82 View Post
    revin cu informatii despre costisitoarea revizie de 60000km.S-a facut la baietii de la nissan de la autoeuropa.Mare greseala si e ptr ultima data.o sa intelegeti de ce
    Uleiul a fos de la mine Mobil 1 Turbo-Diesel 0w-40 si filtru de aer K&n ce incape exact in locasul filtrului de 1.5 dci.Cu masina am intrat la 8 dimineata si am iesit la 11.30,conform avizului.Pe factura apare timp de lucru 8h*60 ron(ora de manopera) reiese un simplu calcul de 480 ron(fara tva).Frumos nu??Apoi pe factura apar:
    - curea striata=44 ron
    - ulei transmisie nissan=192 ron(din asta am vrut eu si s-au bagat 4 litri)
    - filtru habitaclu=54 ron
    - colectie antrenare distrib=400 ron
    - filtru motorina=110 ron
    - filtru ulei= 30 ron
    - bec 12 v= 4.5 ron
    Deci total piese fara tva = 835 ron
    Pe factura alaturi de acestea mai apar,receptie vehicul si diagnosticare = 30 ron,si inlocuire bec stop frana=12 ron(cu becul e poveste lunga.Cand au bagat masina in service,cica nu era becul ars,dar el era ars de o saptamana,in fine,cand sa plec cu masina,hopa ca e ars.Pur si simplu au stat 2 min sa il schimbe,iar pretul l-am scris mai sus)
    Deci toata afacerea de la autoeuropa a fost de 1600 ron,plus uleiul si filtrul de aer de la mine,deci,un total de 2100 ron.Hmmm,cum vi se pare,mai e loganul,o masina ieftina de intretinut
    Consolează-te!!! Nu eşti singurul care a plătit cu mult mai mult decât era normal!!! Eu m-am fentat la revizia de 20,000 km şi nu am mai pus de atunci piciorul la "locul faptei"!!! Referitor la revizia de 60.000 km pot să spun că la noi în zonă este un dealer care percepea un preţ în jur de 1200 de lei(schimburile de ulei, filtre, distribuţie , etc.......)!!! Şi m-am convins că sunt firmă serioasă!!!
    Last edited by Daniel 67; 10 November 2009, 19:26.

    Comment


    • Originally posted by cezar82 View Post
      revin cu informatii despre costisitoarea revizie de 60000km.S-a facut la baietii de la nissan de la autoeuropa.Mare greseala si e ptr ultima data.o sa intelegeti de ce
      Uleiul a fos de la mine Mobil 1 Turbo-Diesel 0w-40 si filtru de aer K&n ce incape exact in locasul filtrului de 1.5 dci.Cu masina am intrat la 8 dimineata si am iesit la 11.30,conform avizului.Pe factura apare timp de lucru 8h*60 ron(ora de manopera) reiese un simplu calcul de 480 ron(fara tva).Frumos nu??Apoi pe factura apar:
      - curea striata=44 ron
      - ulei transmisie nissan=192 ron(din asta am vrut eu si s-au bagat 4 litri)
      - filtru habitaclu=54 ron
      - colectie antrenare distrib=400 ron
      - filtru motorina=110 ron
      - filtru ulei= 30 ron
      - bec 12 v= 4.5 ron
      Deci total piese fara tva = 835 ron
      Pe factura alaturi de acestea mai apar,receptie vehicul si diagnosticare = 30 ron,si inlocuire bec stop frana=12 ron(cu becul e poveste lunga.Cand au bagat masina in service,cica nu era becul ars,dar el era ars de o saptamana,in fine,cand sa plec cu masina,hopa ca e ars.Pur si simplu au stat 2 min sa il schimbe,iar pretul l-am scris mai sus)
      Deci toata afacerea de la autoeuropa a fost de 1600 ron,plus uleiul si filtrul de aer de la mine,deci,un total de 2100 ron.Hmmm,cum vi se pare,mai e loganul,o masina ieftina de intretinut
      Puteai sa iti cumperi kitul de distributie pentru dci(este undeva pana in 300ron) si apelai la un service sa il schimbe si ieseai cu mult mai ieftin(sub 1000ron).

      Comment


      • Personal schimb filtrul de motorina [K9K 7701066680 (euro 3 cu 4 tevi sus, euro 4 cu 2 tevi sus) cu senzor pt. apa la pretul de 90lei] la fiecare revizie (din 10 in 10, masina fiind din 04.2007).
        Blue Diesel Tech

        Comment


        • Ptr Supercar : Poate am uitat sa precizez.Masina este in garantie,iar in Timisoara e un singur service dacia,si nu demult a mai aparut altul,dar am aflat eu foarte tarziu.

          Comment


          • Cum a zis si Supercar cumparai kitul, apelai la un service ieftin si mergeai la dacia dadeai 50 de lei si iti punea o stampila ca si cand ai fi facut revizia la ei.
            Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

            Comment


            • Gandire tipic romaneasca.De aceea se intampla in tara asta atatea crime pe sosele,ca vrem sa facem improvizatii,sa fim tot timpul necinstiti.De ce mama naibii sa ma mint singur,sa ma duc sa isi bage un taran nasu la mine in masina,sa ma duc sa ma milogesc la unu si la altu sa imi puna stampile,ca sa fiu eu sufleteste multumit ca vezi doamne ce destept am fost eu si am scutit 10 lei la revizie.Fratilor,v-am aratat cat costa o revizie la 60000 km la un diesel in garantie.Sa vina unul pe forum cu preturi la piese la o revizie de 60000 km facuta la un dealer dacia cu o masina in garantie,si mai discutam.Sincer,consider ca aceste "sfaturi utile" date de colegul de deasupra sa fie sterse de pe forum

              Comment


              • eu nu am facut asa ceva pentru ca nu am decat 15k km facuti, dar stiu lume care a facut si sincer decat sa dau ca tine sume dinastea exorbitante mai bine asa.asa ca imi cer scuze ca m-am bagat in seama, dute fa revizii cu 15 miliarde din partea mea si fa in continuare pe bunul cetatean de parca niciodata in viata nu ai fi facut ceva incorect.sau oricare altul de pe acest forum ca am vazut ca asa e la moda acum.sanatate si numai bine!
                Glory. Glory Man United!!!!United We Stand!!!!!!

                Comment


                • revizie 1.5dci

                  Originally posted by 1.5 DCI View Post
                  am vorbit cu service-ul si nu accepta sa nu schimbe uleiul la 10.000 km. le-am explicat ca tot la ei l-am schimbat, ca am factura emisa de ei dar au zis ca nu. asta e. nu mai incerc pe la alte service-uri ca la unii nu te lasa nici cu ulei cumparat de tine. chiar daca e un ulei mai bun decat dacia oil
                  maine sunt programat la revizia de 10.000 km. o sa postez luni cat a costat.
                  Iti zic eu cat costa sa stii cati bani sa-ti iei, am fost eu joi si m-a costat 590 Ron, cica mi-au schimbat filtrele si uleiu , si sa mai sti ca te costa jumate din tot manopera, mie mi se pare o bataie de joc.

                  Originally posted by cezar82 View Post
                  revin cu informatii despre costisitoarea revizie de 60000km.S-a facut la baietii de la nissan de la autoeuropa.Mare greseala si e ptr ultima data.o sa intelegeti de ce
                  Uleiul a fos de la mine Mobil 1 Turbo-Diesel 0w-40 si filtru de aer K&n ce incape exact in locasul filtrului de 1.5 dci.Cu masina am intrat la 8 dimineata si am iesit la 11.30,conform avizului.Pe factura apare timp de lucru 8h*60 ron(ora de manopera) reiese un simplu calcul de 480 ron(fara tva).Frumos nu??Apoi pe factura apar:
                  - curea striata=44 ron
                  - ulei transmisie nissan=192 ron(din asta am vrut eu si s-au bagat 4 litri)
                  - filtru habitaclu=54 ron
                  - colectie antrenare distrib=400 ron
                  - filtru motorina=110 ron
                  - filtru ulei= 30 ron
                  - bec 12 v= 4.5 ron
                  Deci total piese fara tva = 835 ron
                  Pe factura alaturi de acestea mai apar,receptie vehicul si diagnosticare = 30 ron,si inlocuire bec stop frana=12 ron(cu becul e poveste lunga.Cand au bagat masina in service,cica nu era becul ars,dar el era ars de o saptamana,in fine,cand sa plec cu masina,hopa ca e ars.Pur si simplu au stat 2 min sa il schimbe,iar pretul l-am scris mai sus)
                  Deci toata afacerea de la autoeuropa a fost de 1600 ron,plus uleiul si filtrul de aer de la mine,deci,un total de 2100 ron.Hmmm,cum vi se pare,mai e loganul,o masina ieftina de intretinut
                  Si eu am patit la fel cu becu de pozitie mergeau toate pana am ajuns la ei, si ma costat 1.62 ron becu si 68.74 ron manopera.Am iesit mov la fata de nervos.in total ma costat revizia 590 ron (prima rev.) Nu aveam ce sa fac. E ieftin de intretinut daca ti-o intretii tu nu autoeuropa, pt ca daca stii cat de cat sa schimbi filtrele si restu iesi mult mai ieftin, oricum iesi mai ieftin si daca te duci la orice alt mecanic decat service dacia.
                  Last edited by mitza82; 15 November 2009, 01:28. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Salut! Ieri i-am facut si eu revizia de 50.000 km la MCV Dci-ul meu la Autovip Torino unde uleiul ELF EVOLUTION SXR 5W40, cu filtrele de aer si ulei m-au costat 216 euro. Din cate imi povestea unul dintre mecanici ceea ce facem noi in Romania cu reviziile din 10 in 10 mii este de rasul lumii si de arucat banii (ca avem multi). Aici toata gama Dacia face reviziile la 20.000 iar Sandero la 30.000 km, in conditiile in care acest ulei sintetic din instructiunile gasite pe net se schimba la 30.000 km. Si pentru ca in cateva luni va trebui sa fac revizia de 60.000 care dupa domnii de la Dacia impune foarte multe si costisitoare operatiuni, l-am intrebat pe mecanic despre distributie (preturi, timp etc) si altele. A inceput sa rada si mi-a raspuns ca doar nu am 130.000 km pt schimbare distributie. Deci iata o alta mare diferenta. In vest distributia la Logan se schimba la 130.000 km. Fratilor, pana unde vrea Dacia Pitesti sa ne mai stoarca de bani cu aceste masini? Mentionez ca toate reviziile masini au fost facute aici in Italia iar in afara de distributia cea vesnic curgatoare a tuturor Daciilor noi pe care am schimbat-o la 3000 km tot aici, de filtre si ulei nu am schimbat absolut nimic (placutele de frana originale mi-ai zis ca sunt consumate doar 50 %). Masinuta i-si merita banii dar nu si talentele post vanzare ale constructorului privind Romania. In toamna lui 2010 masina iese din garantie si o sa ii salut respectuos pe domnii de la Pitesti cu al lor program de jumulit bani. Probabil ca daca impuneau acest program de revizii si afara nu mai era asa de cautata Dacia in Europa. Dar cu romanii saracii inca merge! Bafta multa tuturor loganistilor!

                    Comment


                    • Si inca odata se adevereste faptul ca suntem o tara de prosti

                      Comment


                      • cezar82 caută Aurocar Orăştie pe net, întreabă de preţ revizie 60000 km şi poate o să-ţi mai treacă entuziasmul celui care aruncă cu bani mulţi pentru acea ştampilă pe carnetul de garanţie!! Nu toţi dealer-ii care prestează la preţuri mici sunt ţărani!!! Singura diferenţă e că nu sunt de la Nissan!!!

                        Comment


                        • Stie cineva vreo echivalenta pt Hexol HXD 440? Mi-au adus astia tot aiurea filtru de motorina , e frustrant , le-am dat codul si-au gresit din nou...
                          Merci!

                          Comment


                          • Salut.Vă spun eu, dacă mașina nu mai e în garanție,căutați-vă un mecanic bun și vă face el toate operațiile de întreținere în siguranță și cu manoperă acceptabilă.Asta în cazul când nu vă descurcați dv.Nu-i mare lucru să schimbi uleiul,filtrele de ulei,aer și motorină (după caz purjarea lui).Ești mai sigur când le faci tu cu mâna ta sau un amic ce se pricepe la mecanică.În ce privește uleiurile, eu am folosit numai cele din gama ”Castrol” sau ”Formmula 1”,deasemeni și piesele de schimb,numai de firmă.

                            Comment


                            • Ce reprezinta operatiunea de purjare a filtrului de motorina si cum se realizeaza ea ???

                              Comment


                              • Partea de jos a filtrului are un senzor de apa ce se infileteaza in corpul fitrului.
                                Acesta se desurubeaza si se da la para de amorsare pentru a elimina eventualele mizerii din filtru sau apa.
                                Last edited by lau; 7 December 2009, 15:53.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google