Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Schimbat kit de distribuţie la Aurocar Orăştie. Preţ 639 de lei cu garanţie 3 luni pentru lucrare şi 24 de luni pentru piesele montate. Vă recomad: nu vă jucaţi cu distribuţia!!!!

    Comment


    • Daniel, da te rog putin mai multe detalii. A fost 639 ron sa schimbe DOAR distributia sau si alte operatii ? Cu piesele lor sau piese luate de tine inainte, etc ?
      ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
      Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

      Comment


      • stie careva daca kitu de distributie de logan dci se potriveste pe clio dci?
        God is my copilot

        Comment


        • S-ar putea, pentru ca eu am pus la revizia de 20.000 de km doar piese de renault ... iar la revizia respectiva am schimbat : filtru ulei+aer+motorina, ulei motor (castrol 5W-40), placute de frana (era necesar), garnitura buson baie ulei si diverse teste=700 lei :-))
          http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

          Comment


          • cat_alex52 de curiozitate unde ai facu revizia la acest pret?
            Blue Diesel Tech

            Comment


            • AutoMoldova Roman...imi place cum lucreaza baietii de acolo si tot acolo voi merge in continuare... doar 45 min. distanta fata de casa, iar piesele de schimb eu le-am cumparat
              http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

              Comment


              • Daca esti in garantie la revizie poti pune ce ulei si filtru vrei sau pun ei doar anumite tipuri?
                Poti veni cu uleiul si filtrul "de acasa" bineinteles cu respectarea specificatilor?

                Comment


                • Sal. Peste cateva zile trebuie sa merg pentru revizia de 40000. Ce trebuie sa fie schimbat? Si inca ceva, din cele ce am citit as vrea sa schimb uleiul ce mi/a fost pus pana acum (adica dacia oil disesel cu 5W40 /Castrol GTD Magnatec) sau e cam tarziu?

                  Comment


                  • Incercati si un altfel de ulei in afara de cel recomandat de cei de la reprezentanta Dacia si veti simti o diferenta la zgomotul facut de motor (ceva mai silentios ... parerea mea), iar eu am pus 5W40 /Castrol GTD Magnatec si se simte diferenta, chiar daca masina este in garantie... bafta :-))
                    http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ul_meu-t22912p3.html

                    Comment


                    • revizia de 30.000. uleiul(total quartz 9000,5w40)+filtrele mele(mann),40 lei aer,25lei ulei,manopera 114 lei.toate reviziile le-am facut la dacoserv militari,deci sunt multumit de baieti
                      ubi concordia ibi victoria

                      Comment


                      • Originally posted by god View Post
                        Daniel, da te rog putin mai multe detalii. A fost 639 ron sa schimbe DOAR distributia sau si alte operatii ? Cu piesele lor sau piese luate de tine inainte, etc ?
                        Preţul pe care l-am spus (639 lei) era pentru înlocuire curea de distribuţie şi curea de accesorii + bonus completare lichid de răcire (antigel). Materialele au fost ale lor, eu am văzut maşina la intrare şi la ieşire din service. M-au convins de seriozitate prin mai multe chestii care nu o să le descriu aici ca să nu fiu acuzat de publicitate!!!

                        Comment


                        • Efectuata revizia de 30kkm, acum cca o saptamana:
                          Manopera:70+ulei (Castrol Edge Turbo diesel, 5w40) 150 lei (5L), filtru ulei 20 lei, filtru aer (original, Tunisia, cu pasla...) 50 lei.
                          Schimbat si al doilea cap de bara (pe dreapta acum), cel de pe stanga inlocuit la 24kkm. Acestea fiind inlocuite in garantie
                          Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                          Comment


                          • sal,am un prieten care a facut revizia la 60kkm in Alexandria,a schimbat ulei+filtre+curele+role mai putin capacul de la pompa de apa, cost total 1500 ron din care 330 ron manopera.

                            Comment


                            • ma ajuta cineva ...va rog frumos!!!intrebare castrolul e totusi chiar asa de bun pt motor diesel ..si mai ales care ?
                              indicele??

                              Comment


                              • Sunt uleiuri mai bune decat el dar si Castrolul este ok(si cu siguranta mai bun decat dacia oil&co). Eu am folosit Magnatec 10W40 ultimii 10.000km asta dupa ce inainte mersesem 20.000 km cu Elf TurboDiesel 10W40(sincer mare diferenta n-am vazut/auzit intre cele 2 iar ceea ce mi s-a parut mie diferenta-un sunet ceva mai rotund al motorului- poate fi doar un efect placebo).
                                Intamplator am apucat deja sa iau uleiul pentru urmatoarea revizie(mai am aprox 1000 km pana la ea dar daca-mi vine de plimbare am toate sansese sa-i fac intr-un weekend) si am luat tot Castrol Magnatec Diesel 10W40.
                                La viitorul schimb(excluzandu-l pe cel mai sus mentionat) ori raman pe Castrol dar schimb Magnatecul cu EDGE TurboDiesel 5W40(aparent mai bun-nu stiu personal ca nu am testat inca) ori trec pe alta "natie" de ulei.
                                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google