Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu stiam ca e o operatiune atat de simpla.Cu toate acestea cei de la service nu au facut-o niciodata in perioada de garantie. Rusine lor. Multumesc pentru raspuns.

    Comment


    • Am facut revizia de 30000 km la Nalba si am ramas surprins de in mod placut ca am putut sa stau linga masina si mi-a permis sa folosesc si un alt ulei decit dacia oil.respectiv elf

      Comment


      • La revizia de 50.000 km Logan diesel 1,5 dCi, in afara de inlocuit filtru de ulei si schimbul de ulei, ce alte piese se mai inlocuiesc?

        Comment


        • Ca la orice revizie simpla (adica fara filtru de motorina): ulei & filtru de ulei cum ai spus si tu si filtrul de aer. In plus ar mai fi filtrul de polen daca ai pe masina - sau poate vrei sa iti pui, se poate face chiar in service si au manopera rezonabila.
          Ulei, filtru de ulei si filtru de aer sunt obligatorii ca sa zic asa iar in afara de astea...in functie de ce nevoi(placute de frana de ex.) sau ce se descopera ca e cu probleme(astea nu te obliga nimeni sa le si schimbi atunci dar macar vei sti pentru viitorul apropiat ce ai de cumparat si schimbat).
          Vezi ca am postat exact ce mi-au facut mie la revizia de 50.000 km cateva pagini in urma.
          ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
          Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

          Comment


          • cine poate sa imi detalieze pt distributie ce trebuie cumparat? in afara de filtru motorina aer,ulei
            sigpic

            Comment


            • Pentru distributie trebuie rola intinzatoare, cureaua de distributie si e recomandat sa schimbi si pompa de apa pentru ca se poate duce peste 10.000 km si atunci trebuie desfacuta toata distributia si te taxeaza baietii la manopera de te usuca.

              Comment


              • Am tot auzit de pompa de apa ca e recomandat sa se schimbe atunci ca poate crapa la 10.000 km dupa, etc
                Am intrebat un mecanic in service cand am facut revizia de 50.000 km si a zis ca oricum aatunci cand iti schimba restul chestiilor ajungi sa vezi si pompa de apa si daca are pierderi(respectiv vreo fisura fina sau ceva de genul) atunci da, e de schimbat; daca nu are nimic crapat sau mai stiu eu ce depuneri, a zis ca nu are nici o treaba si merge (sau ar trebui) pana la 120.000 cand atunci este musai sa fie schimbata.
                Acuma nu stiu ce sa cred si nici ce sa fac peste 8-9000 km cand o sa trebuiasca sa fac revizia.
                O sa incerc sa mai aflu detalii despre aceasta minunata pompa de apa...
                Last edited by god; 31 December 2009, 17:06.
                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                Comment


                • vali merci de info ) si pret pt manopera cit o fi daca vi cu piesele tale?
                  sigpic

                  Comment


                  • nu se schimba pompa de apa la 60000km.am atati amici cu diesel si care pna la 100000km nu au avut treaba cu pompa.boris,si incearca sa faci revizia la baietii de pe sagului de la citroen,ptr ca autoeuropa is niste hoti

                    Comment


                    • la autocardo cezare? cit e manopera
                      sigpic

                      Comment


                      • pana acum ...am facut revizia doar la un amic de familie care lucreaza ca mecanic auto...trebuie sa fac si eu revizia de 60000 de km acum am 57000 din cate m am documentat mai toti zic ca nu e necesar sa schimbi pompa DE APA,am amici taximetristi cu 200000 de km si nu au schimbat pompa pana acum...

                        mentionez ca la 120000 de km mai toti mau sfatuit sa o schimb ...preventiv
                        Last edited by chefu robert; 9 January 2010, 20:41. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Nici eu nu am schimbat la 60k pompa de apa. O sa o schimb la 120k. Acum am 90k si totul e in regula.

                          Comment


                          • salutare!am cumparat un loganas de curind si are 46k in bord.mecanicul care a dat verdictul ptr ea mi-a spus ca nu are probleme dar ptr siguranta mea sa schimb distributia desi mai sunt vreo 14k pina la 60.voi ce parere aveti sa o schimb sau nju?multumesc

                            Comment


                            • Daca are 4 ani schimb-o ca asa trebuie/e recomandat, daca nu are 4 ani nu are rost sa arunci banii aiurea mai ales ca revizia de 60.000 km sau 4 ani(la care ajungi mai repede) nu este una tocmai usoara pentru buzunar.
                              Vorbesc pentru diesel. La profil ai trecut motorizare 1.4 iar loganul cumparat recent nu stiu de care este si pentru benzina nu am idee la cat trebuie facute operatiile minune
                              ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                              Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                              Comment


                              • pt revizia de 60 de mi : filtru aer filtru ulei filtru motorina ulei,kit distributie , pompa apa, si kitu accesori cam ce cuprinde ? poate sa ma ajute cineva cu un rasp. merci
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google