Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Tudor_cj View Post
    Nici intru-n service autorizat nu ai voie sa stai langa masina.
    asta asa e dar suntem in romania astia te fura pe fata
    ym! dorinu2005@yahoo.com
    BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

    Comment


    • Originally posted by doru View Post
      asta asa e dar suntem in romania astia te fura pe fata
      Stai linistit ca nu te fura, daca le zici sa iti predea piesele inlocuite;)
      2004 Dacia Logan 1.4MPi
      2006 Dacia Logan 1.5dCi
      2007 Opel Astra H 1.7CDTI

      Comment


      • Originally posted by TommyD View Post
        Eventual sa purjez filtrul...?
        Da, filtrul e bine sa-l purjezi, la fiecare 10.000 km.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • Ce inseamna de fapt purjarea aia? Oare la mine s-a facut la revizia de 10.000?
          Acum am cam 16.700 km
          Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
          http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

          Comment


          • Purjarea inseamna curatarea filtrului de motorina, care se plateste si se face numai la cererea clientului.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • Originally posted by Tudor_cj View Post
              Daca sunt uzate da, daca nu sunt uzate nu le schimbi
              Pai bun, eu pot sa zic ca nu sunt uzate, si poate nea Caisa power-mecanic de douaj de ani si cu nevoi personale, imi ia mie placutele si imi pune altele noi, si pe ale mele le vinde la altu second, sau si mai rau le lasa pe ale mele si le ciordeste pe alea noi, si ma taxeaza pe mine...
              Ca nu pot sa cred ca am uzat eu asa de mult placutele de frana, mai ales ca revizia a fost facuta la 34.500 km, deci nu am facut nici 6000 de km cu astea, si nici nu sunt eu vre-un pilot sa franez la fiecare colt de strada...
              :chair: :sign_war: :sword:

              Comment


              • Mie cind miau inminat actele masini miau dat si un flyer in care zicea purjarea din ;la fiecare 5000 km
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by Tudor_cj View Post
                  Stai linistit ca nu te fura, daca le zici sa iti predea piesele inlocuite;)
                  si ce piese inlocuite vrei cati dau eu ...care vrei fara sa ti le schimb chiar crezi ca nu am piese uzate de la altii.........

                  Comment


                  • Originally posted by TommyD View Post
                    Pai bun, eu pot sa zic ca nu sunt uzate, si poate nea Caisa power-mecanic de douaj de ani si cu nevoi personale, imi ia mie placutele si imi pune altele noi, si pe ale mele le vinde la altu second, sau si mai rau le lasa pe ale mele si le ciordeste pe alea noi, si ma taxeaza pe mine...
                    Ca nu pot sa cred ca am uzat eu asa de mult placutele de frana, mai ales ca revizia a fost facuta la 34.500 km, deci nu am facut nici 6000 de km cu astea, si nici nu sunt eu vre-un pilot sa franez la fiecare colt de strada...
                    Stai ca nu ii asa, inainte de ale schimba te intreaba daca vrei sau nu..
                    ...de doi lei :p

                    Comment


                    • Hmm, nu stiu de ce am asa un sentiment de neincredere...
                      :chair: :sign_war: :sword:

                      Comment


                      • Originally posted by TommyD View Post
                        Hmm, nu stiu de ce am asa un sentiment de neincredere...
                        Pai dute si tu cu o sticla de cola o mica spaga de vreo 20 ron si se rezolva problema, poate te lasa sa stai langa masina.
                        2004 Dacia Logan 1.4MPi
                        2006 Dacia Logan 1.5dCi
                        2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                        Comment


                        • Pai as vrea sa rezolv problema asta cu statul langa masina si fara "o mica spaga". Intotdeauna ajuta sa cunosti numele superiorului si sa il mentionezi de cat mai multe ori cu putinta.
                          :chair: :sign_war: :sword:

                          Comment


                          • Originally posted by TommyD View Post
                            Pai as vrea sa rezolv problema asta cu statul langa masina si fara "o mica spaga". Intotdeauna ajuta sa cunosti numele superiorului si sa il mentionezi de cat mai multe ori cu putinta.
                            Cel mai bine ii sa mergi seara pe la 18-19, pentru ca maistru de atelier nu sta pana la inchiderea service-ului.

                            LE: Daca nui maistru in hala ai voie sa stai langa masina.
                            2004 Dacia Logan 1.4MPi
                            2006 Dacia Logan 1.5dCi
                            2007 Opel Astra H 1.7CDTI

                            Comment


                            • Originally posted by TommyD View Post
                              Pai as vrea sa rezolv problema asta cu statul langa masina si fara "o mica spaga". Intotdeauna ajuta sa cunosti numele superiorului si sa il mentionezi de cat mai multe ori cu putinta.

                              Nu te ajuta.. credema de cele mai multe ori.. chiar superiorii nu te lasa sa stai in hala.. depinde foarte mult la ce service mergi sa iti faci revizia.. unde mi-am facut eu nu avea chiar nimic ca de ce am stat langa.. ei m-au luat la povesti una alta.. a verificat joc la roti.. etc si i-am lasat eu un tips.. ca asa am vrut.. nu ca ma simteam obligat ca ma lasat sau ceva de genul.
                              LAUREAT 1.5 DCI INTILNIRE LoganClub DUMINICA
                              Enter the Matrix

                              Comment


                              • Am o intrebare pt cei priceputi, rog nu va dati cu parerea daca nu stiti exact.
                                Am aprox 17.000 km am facut revizia la 10.000 nu s-a purjat filtru de motorina, nu stiam de asa ceva. Cam 80% din distante le fac urban.
                                E indicat sa fac un schimb de ulei acum avand in vedere ca in manual zice sa faci schimb mai des daca circuli in special urban? Dar de purjare e necesara? Le-as face pe amandoua acum. Daca schimb acum la revizia de 20.000 imi schimba automat uleiul? Sau daca e schimbat la 17.000 il lasa pana face 10.000

                                Totusi avand in vedere noile perioade de revizie 15.000 la dci si 20.000 la mpi la msinile facute acum cred ca o schimbare a uleiului la 10.000 la dci nu e chiar asa de grava, in fond e aceeasi masina si astea de acum cu revizii la perioade mai mari si astea cu revizii la periaode mai mici.

                                Deci...rog un mecanic daca e pe aci sa-mi raspunda.
                                Preferance - 83cp Chip Viata aici e scurta, asa ca ai grija unde "zbori".
                                http://www.loganclub.ro/forum/logan_...ela-t7519.html

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google