Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e nici o problema. Le zici ca ai avut de facut un drum lung in tara sau in afara pana la programarea pentru revizie.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • Asta este bun?????
      Attached Files
      sigpic

      Comment


      • Ma pregatesc de revizia de 20.000 si am cumparat cele necesare.

        Sa-mi ziceti daca sunt ok preturile pentru ca le-am luat din diverse locuri, zic eu, mai ieftin:

        ulei mobil 10w40 turbo diesel - 99 lei din Selgros (m-am hotarat sa bag uleiul asta pt ca si la 10k am bagat si sunt multumit - cu toate ca vroiam 5w40)

        Din Vitan (toate sunt de origine dacia renault):

        filtru motorina - 110 lei
        filtru ulei - 15 lei
        filtru aer - 55 lei

        279 de lei e ok? Mai am doar manopera si o sa fie la Auto Marcus

        Comment


        • Originally posted by kata dog View Post
          Asta este bun?????
          Asa mai vii deacasa

          iuli81..Preturile mi se par ok...
          sigpic

          Comment


          • Valeriuciprian... Am fost si l-am schimbat au zic ca au gresit cand l-au luat din raft(iar eu care nu ma pricep la logan disel am pus botu)
            sigpic

            Comment


            • Frumos filtru kata primu
              sigpic

              Comment


              • @iuli81: Piesele astea le gaseai si la dealer, la preturi asemanatoare (5-10 lei diferenta), dar aveai certitudinea ca sunt originale. Cred ca stii parerea mea despre Vitan...
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • Da Andrei, stiu parerea ta si sa stii ca si a mea e la fel dar am fost la Vitan cu un coleg care il cunoaste pe unu care aduce marfa acolo. Toate sunt la cutii cu marca piesa de origine, apoi Dumnezeu stie. La bani, per total am redus cu cateva sute.

                  Zi-mi ce stii despre magazinul de piese dacia de la Dimitrov? Mi s-a parut in nesimtire de scump! Filtru motorina 170 lei, de aer 75 de lei.

                  Merci fain!

                  Comment


                  • Boris.. Da este primul la logan diesel

                    acum 20 de min am ajuns si eu de la revizie

                    costuri: ulei- 160 lei
                    filtru ulei-33 lei
                    filtru de aer-45 lei
                    manopera-107 lei total:345 lei uleiul castrol..Filtru ulei de renault iar filtru aer mann

                    revizia am efectuato la nesti service din aparatori partriei(berceni) totul a fost ok au gresat masina pe unde a trebuit au tras de roti au verificat faruri semnale etc..Am putut sta langa masina s-a lucrat super curat deci ok ok ok
                    sigpic

                    Comment


                    • Originally posted by iuli81 View Post
                      Zi-mi ce stii despre magazinul de piese dacia de la Dimitrov? Mi s-a parut in nesimtire de scump! Filtru motorina 170 lei, de aer 75 de lei.
                      Daca e vorba din zona Dimitrov, mai bine iei piesele pentru revizie de la dealer, iesi mai ieftin. Si in plus, personalul de acolo cam lasa de dorit.
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • Revizia de 30.000km: ulei luat de mine 53 lei GM(pt Opel) genuine 5w40 5L
                        filtru aer 18 lei( identic cu cel original Eurotec sau cam asa)
                        filtru ulei 25 de lei Mahle
                        manopera 87 de lei cu reducerea de 33% parca de la general autocom buzau.
                        Rezolvat si directie peste drum la Renault..E un baiat acolo de toata stima. Am avut un pic probleme la convergenta in rest foarte bine.

                        Comment


                        • Revizie 20,000km

                          Dragilor,

                          Trebuie sa fac revizia de 20k km la golanul meu si ma gandeam ca mai bine cer un sfat inainte. Am citit ce s-a scris pana acum, dar la cateva puncte nu am gasit un raspuns clar/convingator. E clar ca iesi mai ieftin cu piesele tale, iar daca tot e sa-ti cumperi singur piesele, macar sa stii bine ce cumperi.

                          1. Ce ulei sa fie? 5w40 sau 10w40? Unii zic ca 5w40 e mai bun. Dacia recomanda 10w40.
                          2. Ce producator de ulei sa fie? Castrol EDGE Turbo Diesel / Castrol GTD Magnatec / Elf turbo Diesel / Mobil / Dacial oil? Pana acum am avut Dacia Oil insa asa cum e parerea majoritatii, e bine sa pui ceva mai bun daca iti pasa de masina ta.
                          3. Cum verific daca imi trebuie schimbate placutele de frana inainte sa ma duc la service pentru revizie?
                          Am vorbit cu un mester din service si spunea ca in medie, la Logan, la 24k km se schimba placutele ceea ce inseamna ca majoritatea schimba placutele fie la 20k km fie la 30k km. Daca trebuie schimbate placutele de frana, ce tip de placute trebuie? E suficient sa cer placute de frana originale Dacia, pentru Logan diesel la orice magazin de piese?
                          4. Ce filtru de motorina imi trebuie? E suficient sa cer filtru de motorina Dacia, pentru Logan diesel la orice magazin de piese auto?
                          5. Ce filtru de ulei imi trebuie?
                          6. Ce filtru de aer imi trebuie?

                          Intentionez sa fac revizia la Dacoserv in Militari, Bucuresti, pentru ca am auzit ca acolo te lasa cu piesele tale.

                          Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

                          Comment


                          • 1. Recomand 5w40, pentru ca e full-sintetic si are o vascozitate mai mica la temperaturi scazute.
                            2. Producatorul il alegi tu, toate firmele sunt bune, in afara de Dacia Oil, care e facut de Lubrifin, fiind semi-sintetic. Eu iti recomand Elf, din cele mentionate.
                            3. Placutele se verifica in service.
                            4. Filtrul de motorina mai bine il iei de la magazinul din fata de la Dacoserv, pretul e acelasi ca la magazinele de piese. Si ceri filtru pentru dCi-ul de 65 CP.
                            5. Filtrul de ulei cu codul: 8200033408.
                            6. Filtru de aer cu codul: 7701477208.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Originally posted by BogdanT View Post
                              Dragilor,

                              1. Ce ulei sa fie? 5w40 sau 10w40? Unii zic ca 5w40 e mai bun. Dacia recomanda 10w40.
                              2. Ce producator de ulei sa fie? Castrol EDGE Turbo Diesel / Castrol GTD Magnatec / Elf turbo Diesel / Mobil / Dacial oil? Pana acum am avut Dacia Oil insa asa cum e parerea majoritatii, e bine sa pui ceva mai bun daca iti pasa de masina ta.
                              Va multumesc anticipat pentru sfaturi.
                              Ca ulei iti recomand 5W-40 Castrol EDGE Turbo Diesel sau daca nu gasesti pune de asta Castrol GTD Magnatec e mult mai bun ca elful.

                              Comment


                              • Originally posted by andrei View Post
                                3. Placutele se verifica in service.
                                4. Filtrul de motorina mai bine il iei de la magazinul din fata de la Dacoserv, pretul e acelasi ca la magazinele de piese. Si ceri filtru pentru dCi-ul de 65 CP.
                                5. Filtrul de ulei cu codul: 8200033408.
                                6. Filtru de aer cu codul: 7701477208.
                                Adica daca in service imi zice ca trebuie sa schimb placutele de frana, eu zic, time out 10 min sa-mi cumpar placute de vis-a-vis si vin inapoi sa continuati! :-) Sau recomanzi sa cumpar placutele din service in caz ca trebuie schimbate?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google