Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eu am logan din decembrie 2007 (fabricatia). Am inteles ultimile loganuri diesel au revizia la 15000 km. Stiti mai multe detalii adica care sunt acelea (incepand cu ce data/luna).. Aveti idee ce sa schimbat de sa marit perioada intre revizii?
    1.5 dc

    Comment


    • Loganurile vandute dupa data de 17 sau 19 Februarie 2008 au perioada de revizie mai mare.

      Comment


      • 19 februarie e data de cand s-au marit intervalele de revizie si modificari nu s-au efectuat la nici un capitol.
        Cel mai nou proiect auto din România!
        Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

        Comment


        • Salut,
          Am ajuns la pragul de 10000 si am inceput sa citesc posturile de pe forum si ce spun producatorii de uleiuri pe site-urile proprii. Pana la urma m-am hotarat la Castrol. Aici am o nedumerire: majoritatea de pe forum recomanda Magnatec Diesel 5w-40, in schimb site-ul oficial castrol recomanda, atat pentru logan cat si pentru renault clio, uleiul EDGE Turbo Diesel 5w-40.
          Intradevar, diferenta e de 50 RON intre cele doua (bidon de 5l), dar prefer sa platesc mai mult daca producatorul il recomanda.

          Comment


          • Si daca nu s-au facut schimbari de ce nu toate loganurile trec la noua perioada de verificare adica 15000 km. Orcum mai bine sa schimb mai repede dar ma gandesc asa. Paote au facut c4eva schimbari de materiale pe ici pe colo asa prin locurie esentiale.
            1.5 dc

            Comment


            • Parerea mea ca e o chestie de marketing, sa scada pretul de intretinere.

              Comment


              • Nu uitati ca la fiecare revizie (din 15 000 in 15 000 km) se schimba si filtrul de motorina...Deci prima revizie va fi mai scumpa cu aproximativ 150 lei fata de cea facuta la 10 000.
                sigpic

                Comment


                • Originally posted by unsofer View Post
                  Salut,
                  Am ajuns la pragul de 10000 si am inceput sa citesc posturile de pe forum si ce spun producatorii de uleiuri pe site-urile proprii. Pana la urma m-am hotarat la Castrol. Aici am o nedumerire: majoritatea de pe forum recomanda Magnatec Diesel 5w-40, in schimb site-ul oficial castrol recomanda, atat pentru logan cat si pentru renault clio, uleiul EDGE Turbo Diesel 5w-40.
                  Intradevar, diferenta e de 50 RON intre cele doua (bidon de 5l), dar prefer sa platesc mai mult daca producatorul il recomanda.
                  Mi se pare ca nu se mai fabrica Castrol Magnatec si acuma sa fie pe piata numai Edge.
                  Oricum am facut si eu 30 000km si am sa bag de data asta Edge

                  Comment


                  • Gata, am facut si revizia de 20.000 la Auto Marcus. Consumabilele cumparate din alte parti doar manopera la ei. Am pus asa:

                    ulei mobil 10w40 turbo diesel - 99 lei
                    filtru motorina - 110 lei
                    filtru ulei - 15 lei
                    filtru aer - 55 lei

                    279 lei + manopera (fara placute) 107 lei

                    TOTAL 386 LEI (+20 spaga)

                    Eu zic ca e bine!

                    Multumit de service si de nenea care mi-a facut revizia. Foarte simpatic si de treaba.

                    Pentru ca am sunete la geamuri cand sunt jumatate deschise, a venit un copil de la garantii si m-a luat ca mi se pare, ca nu scartaie, ca nu stiu ce. M-am enervat teribil si i-am zis ca el nu gandeste cand incearca sa ii sartaie geamurile parcat? Am vrut sa-l iau la o tura dar nu a acceptat si mi-a spus sa merg saptamana viitoare cand vine sefu lui din concediu.

                    Comment


                    • Ma poate ajuta cineva cu coduri pentru 1.5 dci 85 CP model prestige 2007 noiembrie :
                      -filtru de combustibil , atasez si niste poze chinuite cu modelul de filtru, are 3 conducte orientate vertical, senzorul de apa este la partea inferioara, dar nu l-am putut fotografia.
                      -filtru de aer versiunea cu burete (pentru conditii grele) - era un post pe undeva dar nu mai dau de el.
                      -placute frana - nu stiu ce merge.
                      Attached Files
                      Last edited by mdi_pro; 3 September 2008, 20:17.
                      http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                      Comment


                      • Filtru de aer
                        Attached Files
                        sigpic

                        Comment


                        • Multumesc, era tot un post de-al tau, recunosc pozele... ma arde rau ala de motorina.
                          http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                          Comment


                          • Ai rabdare ca vine si ala de motorina
                            sigpic

                            Comment


                            • Ala la 20 de mi de km mdi_pro
                              sigpic

                              Comment


                              • @mdi_pro: Codul de la placutele de frana e 7701207066.
                                Cel mai nou proiect auto din România!
                                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google