Revizii Dacia Logan Diesel

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Eventual schimbi doar cureaua, desi imi vine greu sa cred ca se scoace intr-un an. In nici un caz tot kitul de distributie.
    In ceea ce priveste uleiul din cutie, uleiul servo, lichidul de frana, iar am mari dubii in ceea ce priveste schimbarea lor
    ECUFix
    Please don't visit my homepage!

    Comment


    • Dubii bine fondate de altfel pentru ca nu trebuie schimbate la 1 an.
      Daca ai bani de dat, poti sa le schimbi si la 2 luni, dar este strict vorba de "piticii" fiecaruia.
      S-au mentionat exact din cartea masinii exact ce chestii trebuiesc schimbate, am pus si link la postul respectiv, asa ca nu are rost sa te complici sa schimbi tot ce se poate schimba doar pentru ca ai mers putin cu masina.
      ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
      Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

      Comment


      • eu nici la 30 mii nu am schimbat placutele, ma intreba la service daca nu cumva le-am mai schimbat inainte!
        lichidul de racire parca la 4 ani se schimba, sau 60 mii km... ce rost are in fiecare an? nici la dacia veche nu schimbam asa, ci la 2 ani...
        dar cine are bani, foarte bine, sa faca toate astea, ca de castigat nu castiga oricum nimic, doar ii pierde...
        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

        Comment


        • huzzy1981...Sunt perfect de acord cu tine!

          Nu mai cita postul anterior...de acum esti "batran" pe forum si am pretentii.
          Last edited by valeriuciprian; 14 July 2009, 05:19.

          Comment


          • Eu am schimbat placutele la 60 000 km si inca nu ajunsesera la metal.
            E adevarat ca la VAN sunt ceva mai mari.

            Comment


            • are idee cineva cat costa revizia la 70000 de km la un logan diesel?va multumesc!

              Comment


              • Revizie 20.000 km

                Revizie 20.000 km. cum vi se pare - mult/putin pe vreme de criza......
                Attached Files

                Comment


                • Filtru de aer 100 de ron????astia sunt nebuni la cap!In rest mi se pare decent...
                  P.S.-era bine daca bagai un ulei mai bun...eu la toti le zic ca uleiul e viata motorului...
                  sigpic

                  Comment


                  • Intr-adevar filtrul de aer a fost ceva cam mult, adica ai mai fi putut salva aprox 30-40 ron de acolo.
                    ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                    Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                    Comment


                    • Adevarul e ca nu m-am interesat de pretul la filtre inainte de revizie, stiam ca nu s-au modificat fata de revizia anterioara. La onsumabilile aduse de mine service-ul nu asigura garantie (nu garanteaza?!?!?! cica.). Dar poti sa stii ce piese - consumabile mi-au inlocuit ptr ca nu te lasa langa masina. O privesti ca la Tv - de la distanta. Mecanicii - habarnisti in ale imbunatatirilor pe care le poti aduce loganurilor fata de cum vin din fabrica.
                      Am vazut ca prin Tulcea - Constanta revizia e in jur de 400 - 430 cu manopera gratis si de asta nu am comentat.
                      Apropo! Mi-au schimbat si centura din mijloc spate.

                      Comment


                      • Ai iesit un pic mai scump per total ca mine, doar ca la tine apare revizie la parte electrica ? ce face la revizia asta, ca la mine nu mi-a facut nimic decat test pe calculator. In schimb eu am pus ulei Elf, nu mai stiu cat costa doar uleiul. Eu am dat in total 570Ron.

                        Comment


                        • Salut! Eu tocmai ce am facut revizia de 30.000 la un logan dCi 85 CP.
                          Service: Auto Marcu's Grup
                          Ulei (adus de mine) Castrol
                          Filtre cumparate de mine: 62 lei aer si 20 lei ulei (la ei erau 100 lei cel de aer si 34 lei cel de ulei)
                          Placute de frana cumparate de la ei, 220 lei setul (aparent sun aceleasi placute ca si cele de pe Clio)
                          Am platit doar manopera (93 lei).
                          Faza simpatica e ca mecanicul mi-a zis ca putem sa nu mai trecem manopera pentru placute si ne intelegem. Voia sa imi ceara 60 lei (pentru montat placute si strans unele chestii la bara fata) si i-am zis ca am vb si manopera la placute e 40 lei .

                          Mi-au purjat si filtrul de motorina si era ok.

                          Ce ma intriga putin e ca nu mi-au dat restul de ulei (am dus un bidon de 5 litri) si ca nivelul uleiului din motor e putin peste maxim. Sunt probleme in situatia asta? Am observat un zgomot mai puternic al motorului care pare a fi din toba de esapament. Am pus ulei de 5W40. Ce parere aveti?

                          Comment


                          • Ulei peste nivel - cu 5-7 mm - mi-au pus si mie la ambele revizii, de 10.000 si 20.000 km dar dupa ceva km (mai multi) nivelul uleiului a scazut la ultimul reper. La revizia de mai sus toate consumabilile mi le-au dat inapoi chiar si restul de ulei - cam 3-400 ml.

                            Comment


                            • Originally posted by god View Post
                              Intr-adevar filtrul de aer a fost ceva cam mult, adica ai mai fi putut salva aprox 30-40 ron de acolo.
                              nu va caliciti la filtru de aer am nimerit eu unul destul de naspa aftermarket, mi-a crescut consumul destul de mult cam 2 litri , este de vina calitatea hartiei, il voi schimba unul ok este 45-65 ron dar nu va ghidati dupa pret ci dupa producator.
                              http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                              Comment


                              • Poate nu m-am facut inteles, nu ziceam sa cumparam ce prindem mai ieftin, ziceam doar ca acelasi produs de origine pe care ni-l pun ei in service il putem lua mai ieftin de la cam toate magazinele de piese auto.
                                La revizia de 30.000 imi aduc aminte ca luasem un filtru facut in Polonia dar care si-a facut treaba foarte bine si nu mi-a influentat consum sau altceva, daaar poti sa ai si ghinion sa patesti ca mdi si sa te arda dupa aia prin alte parti
                                ex-Logan Ambition 1.5 dci Iunie 2006/RIP Dec 2011
                                Dacia Duster Laureate 1.5 dci 110cp 4X4, ESP + whatever packs

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google