Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    Castrol Edge, la mai bine de 3.000 de km; nici cand aveam masina noua nu a rezistat asa de curat.
    tu schimbi uleiul la 3000?sau ce vrei sa spui al meu il scot alb si la 10000.masina are per total 65000
    Last edited by biancamarius5; 28 May 2012, 18:30. Reason: corectie

    Comment


    • nu cred ca l-a schimbat. doar l-a verificat. eu am inteles ca uleiul n-ar trebui sa fie asa de curat pt ca inseamna ca nu-si face treaba in ceea ce priveste curatirea motorului. am inteles ca in uleiuri se baga anumiti detergenti.

      Comment


      • nu cred sa fie asa ca la nr asta de km ceda motorul

        plus cas benzinarul este regula sa aiba uleiul mai curat
        Last edited by biancamarius5; 28 May 2012, 18:45. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • ce-i drept ca la diesel nu mai e curat dupa 1 km.. zici ca l-ai tinut o gramada.

          Comment


          • Originally posted by biancamarius5 View Post
            tu schimbi uleiul la 3000?sau ce vrei sa spui al meu il scot alb si la 10000.masina are per total 65000
            Cum sa-l schimb la 3.000? Mi se pare prea curat; chiar suspect de curat
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Si daca e prea curat nu inseamna ca e suspect, poate insemna ca si uleiul dinainte a fost bun si-a facut treaba si odata cu evacuarea lui au iesit si eventualele depuneri antrenate in ulei.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC

                Cum sa-l schimb la 3.000? Mi se pare prea curat; chiar suspect de curat
                Uite te la un post al meu de acun cateva pagini sa vezi cum arata Elf 5w40 la peste 8000 km

                Sent from my XT311 using Forum Runner

                Comment


                • Culoarea uleiului este irelevanta cat timp stilul de condus difera, precum si mediul preponderent (urban/extraurban).
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • Salut , am si eu un Sandero 1.4 MPI ce ulei imi recomandati ? Eu as merge pe Castrol magnatec 15w40 dar nu stiu daca e bun !!!
                    sigpic
                    Nu există întrebări proaste, doar oameni proşti.

                    Comment


                    • No way 15w40, daca pui Magnatec pune 5w40, sau orice ai pune, pune cu indicele 5w40.

                      P.S: Din cate stiu eu nici nu exista Magnatec 15w40 pe aici prin Europa, poate pe alte piete Asia de Sud-Est sau Africa.

                      Recomand Castrol Edge 5w40

                      Comment


                      • 15w40 magnatec ? Exista ?

                        Poti incerca un Castrol 5w40 sau

                        Sent from my XT311 using Forum Runner

                        Comment


                        • Ulei motor Castrol Magnatec A3/B4 15W40 4L .................. Asa scrie
                          sigpic
                          Nu există întrebări proaste, doar oameni proşti.

                          Comment


                          • Nu recomand un asemenea ulei, in primul rand e mineral, in al doilea rand o sa-ti lase depuneri de mai mare dragul in timp. Cu 120 de lei iti iei un bidon de Magnatec 5w40 sau Elf Evolution 5w40 sau chiar si Dacia Oil 5w30 care e 100 de lei bidonul e mult peste acel Magnatec 15w40 care e bun prin Africa, zona tropicelor dar in nici un caz Romania.

                            Comment


                            • Exista si 1Magnatec 15w40, dar vad ca se precizeaza ca e destinat motoarelor diesel moderne inclusiv cu turbo-suflanta si inter-racire; oricum n-ai ce face cu uleiul ala la benzinarul tau.
                              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                              Comment


                              • Pai pe www. bestautovest . ro au doar 10w40 dacia oil .... e bun si acela ?
                                sigpic
                                Nu există întrebări proaste, doar oameni proşti.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google