Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pana acum a fost masina in garantie si am bagat doar dacia oil si ma gandeam sa bag altceva, dar daca masina merge perfect, nu manananca gram de ulei nu vad de ce l-as schimba.
    Am ramas placut impresionat ca dupa 18000 km uleiul vechi sa arate chiar bine.
    Am observat ca pe piata de la noi singurul ulei 5w30 cu ACEEA A5/B5 este elf evolution, cel mai probabil am sa-l incerc pe ala.

    Comment


    • Nu faci nimic daca schimbi Dacia Oil Premium 5w30 cu Elf Evolution 5w30. Daca tot vrei sa faci o schimbare si vrei neaparat un ulei care sa aiba normele ACEA A5/B5, alege Mobil 1 ESP Formula 5w30.
      sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

      Comment


      • E ceva ciudat in specificatii la M1 ESP 5W30.

        A5/B5 impune HTHS intre 2.9 si 3.5 in timp ce A3/B4 impune minim 3.5. In fisa tehnica la M1 apare 3.58 deci cum poate sa aiba A5/B5 ?

        Asta este si diferenta intre A3/B4 si A5, cea din urma este pentru uleiuri de tip fuel saving, low viscosity / hths, nu ca ar fi o norma "mai buna" (pe principiul ca 5 > 3). Exact limitarea aia de HTHS face ca doar uleiurile de tip XW30 pot sa obtina A5 fiindca un ulei cu XW40 (sau mai mult) trebuie sa aiba musai HTHS mai mare de 3.5 deci automat nu pot obtine aprobare A5. In rest, limitele de min/max la alti parametri (evaporative loss, low temperature sludge, etc etc) sunt aceleasi.

        LE - la motoarele de pe Logan nu este impus ulei cu norma A5/B5 deci poti folosi si altceva
        - am o retinere sa cred ca Elf SXR 5W30 este acelasi lucru cu Dacia Oil 5W30. Daca ar fi adevarat, Dacia Oil ar fi de departe cea mai ok alegere la capitolul ulei avand in vedere pretul.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • Originally posted by Shakar View Post
          - am o retinere sa cred ca Elf SXR 5W30 este acelasi lucru cu Dacia Oil 5W30. Daca ar fi adevarat, Dacia Oil ar fi de departe cea mai ok alegere la capitolul ulei avand in vedere pretul.
          Dupa ce s-a discutat pe aceasta tema de vreo 467 de ori (cel putin), eu sunt sigur ca Dacia Oil nu e acelasi lucru cu Elf SXR. Ideea mea a fost ca daca tot vrea sa schimbe un ulei, e degeaba sa schmbe un semisintetic pe un semisintetic si i-am propus o varianta de ulei sintetic.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • Originally posted by alessandro View Post
            Chit ca are o baza superioara, procentul de aditivi este mai mare la sustina

            La ce pret sunt la tine ?

            Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

            Intelesesem eu aiurea pretul. E 10 RON diferenta.

            65ron Sustina, 55 premium .
            sigpic

            Comment


            • daca iei la 4 litri este putin mai ieftin

              in continuare iti recomand 0w50 simlu. in campionatele de drift, GT sau in Supre si Nissan uri care bat mia de cai asta se foloseste...Premium Ultra

              Comment


              • Eu bag 3 litri in motor. Fac asta de mult timp, de pe vremea cand mobil 1 newformula era 70ron litrul si nu se gasea peste tot, ma durea sufletul sa dau banii pe 700ml de pomana :P . Caii lu aia sunt europeni sau japan, ai mei sunt de la urmasii lu Gingis Khan, sunt mai ai dracu :P

                Nea fanoil, dan viteza sau cum o fii numele tau. Te-am contrazis cumva? Eu ti-am zis ca e cum zici tu, Motul e miezu, restul sunt ciorbe. Acum ce sa ii faci daca unii sunt sadici cu motorul lor si baga ceai de ester in el? Asa suntem noi mai nebuni.
                sigpic

                Comment


                • ulei

                  Originally posted by IancuMIC View Post
                  Chiar eram curios de ce nu foloseste lumea si NF-ul de la Elf; stiu doar ca e un piculet mai vascos decat Evo 5w40.
                  Eu folosesc de 5000 km Elf Exellium NF 5w-40.N-am vazut diferente fata de Metabond top 5w-40,doar ca mi-a consumat aproximativ 100-150ml

                  Comment


                  • Originally posted by Shakar View Post
                    E ceva ciudat in specificatii la M1 ESP 5W30.

                    A5/B5 impune HTHS intre 2.9 si 3.5 in timp ce A3/B4 impune minim 3.5. In fisa tehnica la M1 apare 3.58 deci cum poate sa aiba A5/B5 ?

                    Asta este si diferenta intre A3/B4 si A5, cea din urma este pentru uleiuri de tip fuel saving, low viscosity / hths, nu ca ar fi o norma "mai buna" (pe principiul ca 5 > 3). Exact limitarea aia de HTHS face ca doar uleiurile de tip XW30 pot sa obtina A5 fiindca un ulei cu XW40 (sau mai mult) trebuie sa aiba musai HTHS mai mare de 3.5 deci automat nu pot obtine aprobare A5. In rest, limitele de min/max la alti parametri (evaporative loss, low temperature sludge, etc etc) sunt aceleasi.
                    .......................................
                    Nu chiar aceleasi.
                    Cel mai mare "neajuns" sa zic asa la 0W40 (si restul 5W40, 5W50 etc) sunt limitele de fosfor si sulf. In primul rand de asta nu au A5 si nu sunt aprobate pt DPF.
                    5W30 majoritatea (pt dpf) va lorile de sulf si fosfor sunt la jumate fata de cele conventionale.

                    Poate sa aiba A5 pt ca a fost aprobat cu A5, nu l-au pus ei de sanchi.

                    Originally posted by fanoil View Post
                    ...................................
                    Octavian, peste 2000 km vreau sa fac si eu analiza la ulei, unde ne intalnim sa-mi zici si mie cam ce uzura are uleiul meu. Daca voua vi se pare ca parerea voastra in legatura cu uzura unui ulei testat intre des'te si ascultat cu urechea este mai obiectiva decat o analiza de laborator..... nici nu mai intreb de ce a ajuns tara asta asa...
                    Vezi-ti de treaba )
                    Tu nu poti sa accepti ca nu toti conducem la fel, nu exista o exploatare identica. Degeaba iti iese tie ok cu Motul daca la mine se face varza.

                    Si cum dracu poti sa pui doua fise de analiza pe motoare diferite si sa faci comparatie...
                    Last edited by Octavian; 24 September 2012, 19:05. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Este evident ca nu au nici o legatura niste comparatii facute pe motoare diferite si unde nu se cunosc o gramada de variabile. De unde stiu eu ca ala cu Corvette-ul nu i-a dat sangele pe nas si ca ala cu Porsche nu a mers "pe muzica lu' Berry White" la consum?
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • @ Octavian - aproape toate celelalte caracteristici sunt identice....daca la cateva zeci sunt 2-3 exceptii e irelevant. Gasesti pe site-ul ACEA un tabel frumos si vezi acolo ce si cum.

                        Oricum si normele API cu cat sunt mai noi cu atat impun unele substante in cantitati mai mici tot pe motive de poluare, catalizator / dpf desi pentru motor ar face bine. De aia pe unele uleiuri racing spune sa nu le folosesti pe masini de strada fiindca distrugi catalizator & co.

                        Pai daca A5 impune maxim 3.5 la HTHS si el are 3.58 nu imi explic cum e posibil sa aiba A5. Undeva mint clar, ori la HTHS ori la aprobare. M1 ESP asta nou (ultima varianta) vad ca are doar C2/C3.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • O profunda problema care sincer nu prea ma afecteaza )
                          Nu stiu, intreaba la ceva site-uri de specialitate.

                          Originally posted by Shakar View Post
                          @ Octavian - aproape toate celelalte caracteristici sunt identice....daca la cateva zeci sunt 2-3 exceptii e irelevant. ................................
                          Pai tocmai alea 2-3 exceptii (anume fosfor si sulf) fac sa nu fie aprobat ca A5, fac rau la dpf.
                          Sunt cerinte principale la A5 low Sulfur, low Phosphorus.

                          Daca imi arati un 0W40 cu sulf si forfor putin...adica 0,6
                          Last edited by Octavian; 24 September 2012, 19:58. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • [QUOTE=.................................

                            Si cum dracu poti sa pui doua fise de analiza pe motoare diferite si sa faci comparatie...[/QUOTE]

                            Nu te impacienta, ok, sunt 2 motoare diferite, dar a iesit bine analiza in Porsche ? A iesit chiar foarte bine.... Chiar daca a condus pe muzica lui Stevie Wonder in duet cu Barbra Streisand , eu pot sa conduc linistit ascultand death metal in 16v al meu.

                            Am pus o analiza cu Mobil 1 in acelasi motor, dar aia nu se pune ca cica e ulei special de camion. Daca voi gasiti pe site-ul Mobil 1 , 5w40 turbo diesel truck e ulei special de camion il beau eu, acolo veti gasi ca este ulei pt. flote mixte - motoare ultra performante pe benzina si motorina . Ulei de camion e Delvac. Am incheiat subiectul.

                            Comment


                            • Bati campii, ca de obicei
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • @ Octavian - Nu obtin aprobare din cauza HTHS-ului. Una impune HTHS mic (A5) iar ca sa primesti aprobare de W40 si A3/B4 trebuie sa ai HTHS mare, deci automat se bat cap in cap. Poti sa faci 0W40 cu sulf si fosfor putin (nu te opreste nimeni) dar nu ai cum sa faci cu HTHS de 3.2 de exemplu fiindca atunci nu ar mai fi W40. Am explicat foarte clar acum cateva posturi. Norma A5 e fuel saving deci automat trebuie uleiuri foarte fluide. Asta este singurul lucru care impiedica alte uleiuri in afara de cele cu 30 la cald sa obtina A5/B5. Oricum am plecat de la ceva si am ajuns la altceva.

                                ACEA A5/B5 oils are Upper Mainline lubricants. They are designed for use in high performance gasoline and light duty diesel engines that are specifically designed to use a low viscosity oil. These oils may be unsuitable for use in some engines.

                                ACEA A5/B5 oils are typically low HTHS (≤3.5cP) SAE 5W-30 based on API Group III base oils. The main physical and chemical requirements for ACEA A5/B5 are shown below
                                Tu te referi la uleiuri LOWER/LOW SAPS pentru DPF, alea sunt cu normele C3/C4 nu cu A5/B5.
                                Last edited by Shakar; 24 September 2012, 20:45.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google