Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ca sa te linistesti cu norma renault Dar poate s-a mai modificat intre timp cum si alte uleiuri care au avut norma RN nu o mai au.
    Este posibil ca acest domeniu să fie de vânzare!

    Comment


    • S-a mai spus: Normele specifice constructorilor se pun pe ambalaj si in functie de zona/piata de desfacere a produsului. Sunt uleiuri care au trecute norme ce nu exista in Romania. In Italia, ca exemplu - M1 ESP Formula nu are norme Fiat la noi, in Italia, da. API/ACEA sunt de baza!
      Last edited by darksid3; 26 September 2012, 12:42.
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Unii inca vor uleiuri cu RN 700/710 iar singurul care le mai are cred ca este elf
        Eu nu ma mai uit de mult dupa norme renault, decat dupa ACEA.

        Comment


        • Eu tocmai mi-am comandat Castrol Edge 5w40.
          Acum am in motor Motul 8100 X-cess. Ca si altor colegi care au postat pana acum, si mie mi se pare ca e un pic mai zgomotos motorul cand uleiul se apropie de 10.000 de km.
          E o parere personala
          Attached Files
          sigpic

          Comment


          • Un pret te rog daca se poate si eventual sursa achizitiei; in acet moment am tot Edge in motor,(~12.000km) iar peste ceva timp vine revizia de 4 ani; oscilez intre Castrol si Elf.
            Da' nu inteleg de ce ai luat 5l, sau nu e poza cu bidonul tau?
            Last edited by IancuMIC; 26 September 2012, 12:56.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by darksid3
              Ce mi se pare interesant e ca BMW recomanda tocmai...Castrol
              A fost luat de la o firma mare dar nu bag mana in foc pentru el

              Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

              Comment


              • @Iancu: Am luat 4L, poza e de pe net
                Lucrez la un magazin de piese auto
                Bidonul de 4L il vand cu 140 lei. Cel de 5L este 160 lei.
                sigpic

                Comment


                • Nu are ca nu a vrut sa il ia ;)

                  Cam cate reno-uri crezi tu ca se plimba prin Japan?
                  sigpic

                  Comment


                  • Salut.
                    Am un 1.4 mpi din 2007, 30.000 la bord. Ce tip de ulei sa pun si ce marca? As prefera totusi un full sintetic. In niciun caz nu vreau Motul sau alte exotice, ma gandeam la Castrol, Mobil 1, Texaco etc dar nu stiu la ce cifre/litere sa ma orientez. Il schimb o data pe an in sep-oct. Anul trecut i-am pus Mobil1 5w40.
                    Va multumesc si astept sfaturile voastre.

                    Comment


                    • La o medie de 6 mii pe an crezi ca are importanta? Ramai la M1.
                      [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                      Comment


                      • Eu as baga Mobil 1 0W40. Mi-a placut cum merge masina lui vitriol cu uleiul asta.
                        If it ain't broke, don't fix it!

                        Comment


                        • Am eu o banuiala ca n-a folosit Mobil 1, ci Mobil Super 3000 5w40.
                          Attached Files
                          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                          Comment


                          • Originally posted by mitosu View Post
                            eu unul nu am inteles nimic,de cand motul e mai bun fata de castrol sau mobil.

                            fane cerceteaza nitel pe net sa vezi ce prost a iesit motul in unele cazuri,daca in alta parte nu ai unde.

                            p.s. sigur nu esti dan viteza???????????
                            De cand a facut alessandro un clasament al uleiurilor folosite de el; si el , si Blackstone au pus Motul in fata Mobil 1 5w40 si 0w40 (ambele USA).

                            Nu stiu cum ramane cu celalalt laborator ''mobil'' de testare al uleiurilor - ''Octavian''- el spune ca Motul e sub Mobil, dar sortii ii sunt impotriva 2-1 pt. Motul(alessandro si Blackstone), imi pare rau octavian...

                            Pe alessandro trebuie sa-l credeti ca doar ati facut front comun impotriva mea.

                            Originally posted by vitriol View Post
                            Am eu o banuiala ca n-a folosit Mobil 1, ci Mobil Super 3000 5w40.
                            Vai, ce ulei prost..., o mai fi si facut in Turcia..., cu uleiul asta cred ca o mai si impingea iarna , ca ingheta la doar -39 de grade si daca o mai si calca vara sigur i se rupea pelicula pt. ca nu e ulei nobil....

                            Originally posted by alessandro View Post
                            iar aia care au bagat 1 singur tip cum isi pot forma macat o parere cat de mica si obiectiva daca un ulei este mai bun ca altul ?

                            eu recunosc ca am bagat pana acum 7 tipuri de ulei si am chiar un clasament...subiectiv bineinteles

                            1. ELF Moto 4 Campione 10w60 de departe
                            2. Eneos 0w50 la egalitate cu 3
                            3. Motul 300v 20w60
                            4. Elf SXR 5w40
                            5. Motul 8100 xcess
                            6. Mobil 1 0w40 USA
                            7. uleiul de fabrica
                            A uitat sa puna Casrol pe locul 8
                            Last edited by fanoil; 26 September 2012, 23:03. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Esti dus, mai rau ca noi.

                              Uite eu iti recunosc public ca Motul 8100Xcess 5W40 e cel mai bun ulei de pe piata, bate tot, la toate testele de hartie, practice, etc etc, numai sa nu-ti mai aud tampeniile.

                              Comment


                              • Originally posted by fanoil View Post
                                Vai, ce ulei prost..., o mai fi si facut in Turcia..., cu uleiul asta cred ca o mai si impingea iarna , ca ingheta la doar -39 de grade si daca o mai si calca vara sigur i se rupea pelicula pt. ca nu e ulei nobil....
                                Amice, eu sunt responsabil doar pentru ce spun, nu si pentru ce intelegi tu.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google