Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oricum noile intervale de revizii la 20.000 de kilometri mi se par cam mari, mai ales la Diesel !
    Şi cum la motoarele Diesel echipate cu filtru de particule mai apare şi fenomenul diluţiei uleiului în cazul excesului de motorină din timpul regenerării DPF-lui, atunci intervalul este chiar "criminal" de mare !
    Eu de exemplu îl schimb în jur de 15.000, maxim 16.000 de kilometri şi asta în condiţiile în care cca 60% din kilometri îi fac în regim Extraurban !

    La un regim de mers preponderent urban l-aş schimba la maxim 12.000 de kilometri !

    Comment


    • la diesel e 15 000 km intervalul de schimb.

      Comment


      • Originally posted by Octavian View Post
        Unde ati vazut voi in benzinare ca baga DaciaOil 10W40? In reprezentante ma refer.
        Poate la dizal.
        5W30 baga.
        In 2005-2006 Dacia Oil 10w40 imi puneau aia de la reprezentanta, acum nu stiu.
        Au facut aia un munte de bani vanzand 10w40 la pret de sintetic.

        Eu nu pot tine un ulei 20k in motor, poate sa fie si Mobil1. Vara in oras, in trafic, motorul e vai mama lui, viteza medie de 17 km/h.

        Comment


        • Originally posted by crull View Post
          la diesel e 15 000 km intervalul de schimb.
          Nu şi la Euro 5 !

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            In 2005-2006 Dacia Oil 10w40 imi puneau aia de la reprezentanta, acum nu stiu.
            .
            In perioada 2004-2010, la ambele motorizari, 1.4 si 16v, in reprezentanta mi-au pus in motor doar Dacia oil, 5w30. Curios cu acel 10w..., in acea perioada.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Unde am facut eu reviziile la doua masini (Meridian Vest) avem de ales intre Dacia Oil 5w30/10w40 sau Efl 5w40/5w30/10w40. Asta se intampla intre 2005 si 2010.

              Chiar mi-au trecut pe cartea de service, la prima revizie, ca au pus Elf 10w40, desi mecanicul mi-a pus Elf 5w40.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • buni baietii aia una pune in motor si alta scrie pe carte

                Comment


                • Da, sigur nu contest; asa cum am mai spus, in primii ani cand a iesit Loganul stiu sigur ca in reprezentanta din Galati se vorbea doar de 5w30; chiar imi aduc aminte ca prin 2006 am vrut sa aduc eu uleiul si nici n-au stat la discutie; altceva nu aveau ca alternativa la Dacia Oil.
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    In 2005-2006 Dacia Oil 10w40 imi puneau aia de la reprezentanta, acum nu stiu.
                    Au facut aia un munte de bani vanzand 10w40 la pret de sintetic.
                    ........................
                    Nu fac bani pe ulei pt ca e cel mai ieftin sau printre cele mai ieftine (5W30 sau 10W40 DaciaOil)

                    Comment


                    • In 2006 Dacia Oil 10w40 in reprezentanta costa cat un 5w40 mediu la magazin. Stiu ca ma uitam pe factura si facem comparatia cu ce puteam umple ru motorul de banii aia.

                      Restul de ulei mi l-au dat odata intr-un bidon de 1L de Mobil pentru diesel.

                      Comment


                      • eu am intrebat zilele trecute intr o reprezentanta Dacia cat ma costa revizia ( ulei si 2 filtre )

                        460 lei. 240 costa uleiul Elf Evo SXR 5w40 5 litri - inuman

                        Comment


                        • Asta poate la Iasi.
                          Am Logan din 2005 (primul a fost al fratelui), uleiu de Dacia era cel mai ieftin, 5W30 sau 10W40 in comparatie cu Elf, Mobil etc.
                          Vreo 18 lei litrul la vremea aia daca imi aduc bine aminte.
                          Si acum e 22-25 lei litrul (5W30)

                          Originally posted by alessandro View Post
                          eu am intrebat zilele trecute intr o reprezentanta Dacia cat ma costa revizia ( ulei si 2 filtre )
                          460 lei. 240 costa uleiul Elf Evo SXR 5w40 5 litri - inuman
                          Ia intreaba-i tu NUMAI schimb ulei si filtru.
                          Pretu asta este pt o revizie la care se uita sa vada de ce functioneaza masina (parte electrica, frane, etc).
                          Last edited by Octavian; 7 October 2012, 10:48. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • am intrebat cat costa uleiul...240 lei. restul reviziei nu mai conteaza

                            Comment


                            • Cam 85-90 de lei costau 4 L de Dacia Oil 10w40 in 2006. de banii astia cumperi dupa 6 ani de inflatie Dacia Oil 5w30. Pierderea mea, castigul lor.

                              Comment


                              • Originally posted by alessandro View Post
                                am intrebat cat costa uleiul...240 lei. restul reviziei nu mai conteaza
                                Am sunat saptamana trecuta sa iau un pret manopera distributie si am intrebat si de manopera ulei +filtru ulei + filtru aer; cam 100lei.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google