Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by IancuMIC View Post
    Si eu am aceiasi parere; invers, adica ce e pentru benzinare nu merge pentru toate dci-urile, ar fi oarecari probleme, mai ales la cele cu filtru de particule.
    Exista si Edge destinat motorizarilor pe benzina
    doar pt cele cu filtru de particule. daca intri pe site castrol uk si dai cautare in functie de producator si motorizare
    o sa vezi ca pentru logan 1,5dci eu4 (cred ca si eu3 dar eu cautam pe mine)
    ei iti recomanda castrol edge, NU castrol edge turbo diesel. ala cred ca e pentru cele cu filtru...

    Comment


    • Daca tot ai postat, era corect sa-i dai o sugestie colegului, la speta sa; nu eu am nedumeriri vizavi de utilizarea uleiului Castrol.
      Originally posted by djovidiu View Post
      Bidonul de Castrol Edge 5W-40 la 5 Litri scrie pe el Turbo Diesel cu norme care merg si la benzina. Este vreo problema daca bag asa ceva in motorul meu ?
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • care sa fie problema? au spus toti inaintea mea ca e ok. normal ca n-are nimic..
        ce spuneam eu, e ca nu prea este cum crede lumea cu turbo diesel.
        nu zic ca tuseste loganul, dar sunt concepute pt diesel cu filtru de particule.

        Comment


        • @Ovidiu...Din moment ce exista pt fiecare tip de motor diesel/benzina cate un tip de ulei ,zic ca in benzinar sa bagi ulei specific lui.
          Asa ca nu are rost sa te complici pe banii tai si sa faci experimente.

          Pt explicatii mai multe ii las inginerii in uleiuri de pe aici sa se pronunte Restul ce va urma o sa fie Can Can...

          Comment


          • Originally posted by Octavian View Post
            Mie in carte imi recomanda tot ce inseamna de la 0W30 pana la 5W50.

            Am bagat si 5W50 un schimb de proba, a mers foarte OK cat l-am tinut (aprox 12000 km), nu l-a mancat (la altii cica a mai consumat cu 5W50) si indubitabil motorul era mai "linistit" in turatii mari decat cu 5W30.
            Doar am facut proba, nu am avut (si inca nu am) de gand sa merg numai pe vascozitatea asta, dar e chiar ok.
            Dar nu si 10W60, cum foloseste Cobra. Ala o fi bun in tarile cu clima extrem de calda, chiar si pentru Franta, pe coasta sudica.

            Comment


            • Salutari , am si eu niste intrebari sa zicem asa Am 64000km si pana acum am folosit Castrol Magnatec 10w40, si vreau sa trec pe MOTUL 8100 XCESS , vroiam sa stiu parerea cuiva care a folosit acest ulei. Initial cine mi-a recomandat 10w40'u mi-a zis ca este recomandat la motoarele noi . Ce mi s-a parut un plus la Castrol fata de Dacia Oil(2000km am mers cu Dacia Oil , de la 2000km pana acum doar Castrol) , a fost faptul ca inainte se auzea un tacanit in motor , care de cand folosesc Castrolul a disparut , in rest cam atat .
              PS: 1.5dci 85cp , In concluzie ce alt ulei imi recomandati sau daca recomandati motul ?

              Comment


              • Daca esti multumit de Castrol, de ce sa-l schimbi? Mai degraba treci la Castrol Edge Turbodiesel.

                Comment


                • @nimeni
                  eu unul sunt foarte multumit de elf evo sxr pe diesel. e f silentios.

                  Comment


                  • Auzisem pareri bune despre Motul si vroiam sa vad daca este chiar asa de bun , precum este laudat . De Castrol sunt multumit , o sa trec pe edge si sa vad cum se comporta .
                    B997NDL unchiul meu foloseste elf si e multumit , dar parca motorul are tacanitul ala care il avea cu Dacia Oil (sau sunt eu tacanit ) )

                    Comment


                    • mie mi se pare superok. sunt multi care zic. acum nu se va auzi niciodata ca un motor electric

                      Comment


                      • Mobil1 0W-40 rullz. Vrea careva sa duca la analiza o mostra de ulei rulat cca 16.000 km din care aproximativ jumatate cu pedala intre faruri pe autostrazile din tarile vecine unde curge apa calda la robinet ?
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by mr.K View Post
                          Dar nu si 10W60, cum foloseste Cobra. Ala o fi bun in tarile cu clima extrem de calda, chiar si pentru Franta, pe coasta sudica.
                          Sinteticele nu mai au nici o treaba directa cu clima.
                          N-ai sa vezi in nici o masina de strada (de familie)cu umplere din fabrica 5W50 sau 10W60 oricat de cald este.
                          Nici in Dubai unde dimineata la ora 07:00 sunt 30 grC nu se baga marmelade, tot 5W30 sau 0W40 se foloseste.

                          Comment


                          • Castrol Edge 5W-40 pentru benzina nu gasesc.
                            Cred ca o sa ma bag pe 5 Litri de Castrol Magnatec 5W-40 nemtesc ..............

                            P.S.: Am un prieten care imi tot recomanda sa bag ulei Eurolub. Aveti ceva idee despre acest tip de ulei ? Este mai ieftin decat Castrol Magnatec

                            Comment


                            • daca intrebi 20 de useri aici vei primi 20 de recomandari diferite. pe care il crezi ? ca toti au motorul mai silentios ca celalalt...

                              Comment


                              • Despre acest ulei este vorba: http://timar.ro/index.php?route=prod...roduct_id=1396

                                5 Litri costa undeva la 120-130 lei. Este ieftin deoarece il ia direct din Germania.
                                La noi in tara nu prea s-a auzit de el, dar in alte tari cica este foarte cunoscut.
                                Practic uleiul + filtru de ulei + filtru de aer costa sub 200 lei; foarte ieftin pentru o revizie de 54.000 km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google