Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by alessandro View Post
    la mine cu Motul 8100 xcess se stingea becul odata cu prima invarteala a motorului dar culbutorii rontaiau de zici ca ieseau prin capota
    Fuk. Deci inteleg ca nu e prea bun, ce (Elf sau altceva) recomandati atunci in cazul meu?
    Laureate albastru Egee.

    Comment


    • daca vrei ceva care sa mearga 100% bine in 16v iti recomand cu cea mai mare siguranta Elf Evolution SXR 5w40...e fix ce trebuie

      Comment


      • Eu am 1.4 8v. Vreau sa bag ceva de mai calitate pentru ca merg mai mult prin oras si probabil nici n-o sa-l schimb la timp. Forje nu-i dau decat rar, dar merg destul de repede.
        Laureate albastru Egee.

        Comment


        • Are 1.4, pune ma linistit motulul, e foarte bun ca ulei si il schimbi la 10 mii. Nu-ti face probleme inutil.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Originally posted by djovidiu View Post
            Pana la urma ce bag in motor de 1,6 16V faza I: Mobil 1 ESP Formula 5W-30, Castrol Edge 5W-30 sau Eneos 5W-30 ?
            Trei schimburi am mers pe Dacia Oil 5W-30.
            Originally posted by ludovic6 View Post
            Fuk. Deci inteleg ca nu e prea bun, ce (Elf sau altceva) recomandati atunci in cazul meu?
            Baieti eu nu vreau sa va influentez decizia dar eu unul am doua motoare 1.6 16V in care am pus numai Castrol 10w60. Am verificat si intr-un catalog cu tipurile de uleiuri recomandate de producatori pentru diferitele tipuri de condus iar asta(10w60) era recomandat de Renault la stilul "sportif".
            Cu Loganul am depasit 85.000km(facuti inclusiv la competitii) si nu am avut nici cea mai mica problema, indiferent de anotimp. Schimburile le-am facut tot timpul la 19-20.000km.
            Aici aveti o oferta zic eu foarte buna.
            Decizia va apartine oricum dar nu uitati daca inlocuiti marca/tipul de ulei sa folositi un produs de curatare inainte cum ar fi asta. Testat personal si curata exceptional(uleiul a curs ca apa din motor).
            :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

            Comment


            • Originally posted by Cobra7 View Post
              nu uitati daca inlocuiti marca/tipul de ulei sa folositi un produs de curatare inainte cum ar fi asta. Testat personal si curata exceptional(uleiul a curs ca apa din motor).
              Eu nu stiu de ulei am acum, o sa schimb la un service, banuiesc ca au ei acolo ceve gen 'engine-flush'. Se intampla ceva grav daca nu folosim produsul de curatare?
              Laureate albastru Egee.

              Comment


              • Da, risti sa o segmentezi.
                Decat sa te bazezi ca au ei mai bine iei tu si le duci o sticluta din aia. E ~20lei sticluta de 330ml.
                :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

                Comment


                • Originally posted by ludovic6 View Post
                  Eu nu stiu de ulei am acum, o sa schimb la un service, banuiesc ca au ei acolo ceve gen 'engine-flush'. Se intampla ceva grav daca nu folosim produsul de curatare?
                  Nu foloseste nimeni niciun engine-flush.
                  Se da drumul la ulei si se baga altul. Cred ca-ti faci prea multe griji.

                  Baieti eu nu vreau sa va influentez decizia dar eu unul am doua motoare 1.6 16V in care am pus numai Castrol 10w60. Am verificat si intr-un catalog cu tipurile de uleiuri recomandate de producatori pentru diferitele tipuri de condus iar asta(10w60) era recomandat de Renault la stilul "sportif".
                  N-am vazut in cartea de la 1.6 16V recomandat uleiul asta.
                  Cat despre motor, e a dracului de "sportif".

                  Comment


                  • Orice ulei de motor are si proprietati de curatare, iar daca te hotarasti sa pui un ulei bun, e indicat sa-l lasi pe el sa-si faca treaba decat sa folosesti tot felul de mizerii, cum ar fi "engine flush-ul" ala.

                    Originally posted by Cobra7 View Post
                    Testat personal si curata exceptional(uleiul a curs ca apa din motor).
                    Te intreb: ce ungere crezi ca a avut motorul tau in alea 5-10 minute de mers cu engine flush-ul ala, daca zici ca a curs ca apa din motor?
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • @Mr. K
                      Eu am patit-o cu pusul Castrolului peste Elf la prima masina fara curatare si am ajuns sa o segmentez. Eu doar am spus fiecare face ce vrea si nu intru in detalii.
                      Nu am spus ca scrie in carte ci in catalog de uleiuri recomandate. Si nici nu am spus ca e un motor sportiv ci am spus ca e recomandat la stilul sportiv. E o mica diferenta...
                      Tu ce intelegi prin "sportiv"?

                      @Vitriol
                      A mers conform instructiunilor, cu uleiul vechi in motor. A mers la relanti si uleiul era deja incalzit deci nu cred ca a suferit foarte mult. Oricum curatarea nu o faci de fiecare data. Eu am facut-o pentru ca masina era SH si i-am schimbat toate consumabilele.
                      Si orice ulei isi formeaza propria pelicula din cate stiu...
                      Last edited by Cobra7; 17 October 2012, 14:05.
                      :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

                      Comment


                      • Eu am patit-o cu pusul Castrolului peste Elf la prima masina fara curatare si am ajuns sa o segmentez.
                        Ce masina, ce tip de Castrol si ce tip de Elf?

                        Masinile se intretin dupa manual, nu dupa stilul de condus.

                        Aici vorbim de uleiuri, de sportivitate vezi pe la modele RS.

                        Comment


                        • Puneti doar ulei in sistemul de ungere; un ulei bun stie sa faca si ...curatenie.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Fii serios. O masina poate fi condusa in 1000 de feluri, de la soferul de duminica pana la Porcisteanu. Nu cred ca in manual mi-a scris sa schimb uleiul la 20.000km daca merg numai in 6.500RPM sau schimb in 2.000RPM.
                            De ulei vorbeam si eu ca nu a aparut inca Logan RS in lista de pret.(desi mi-as dori )

                            Masina cu pricina a fost o SuperNova la care am inlocuit Elf Excellium LDX 5w40 cu Castrol Edge 5w40 dar nu cred ca asta are vreo relevanta...
                            :P::U::S::H: :T::H::E: :L::I::M::I::T::S: :excl:

                            Comment


                            • Tu fa cum crezi, nu-i mai induce in eroare si pe altii.
                              Supernova aia a crapat din alte cauze, nu de la schimbul de ulei.

                              Comment


                              • Ok, am inteles-o pe asta cu mersul sportiv, dar nu pot sa inteleg de ce segmentezi motorul daca nu-l cureti cu engine flush, atunci cand schimbi marca/tipul de ulei. Vreau un argument verosimil.
                                sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google