Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai uleiul recomandat de producator nu e tot pe banii nostri? Ca gratis nu e.
    Eu cred ca merge si 1.000.000 de km motorul de Logan, cel putin benzinarul. Pica de pe el tablele, mult mai devreme.

    Comment


    • Originally posted by vieru7 View Post
      care este diferenta si care este m-ai bun dintre Excellium NF 5W40 si Evolution SXR 5W40?
      Evo 5w40 are omologare Renault; NF-ul nu are.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Originally posted by sanduploiesti View Post
        Cat vreți sa mergeți cu loganul?1000000km?Folositi uleiul recomandat de producător si nu mai faceți teste pe banii vostrii!
        Chiar aseara ma uitam la CB si daca prin absurd as ajunge la 1 mil km, nu ar avea unde sa scrie. Este loc doar pt 6 cifre...

        Comment


        • Sandu ... daca esti un utilizator care ajunge des la 5000+ rpm, iti cam trebuie un ulei care sa faca fata...
          sigpic

          Comment


          • Sandu daca mergem pana acum cu uleiul de fabrica "dacia oil" pai aveam motorul la ora actuala in punga . Nu cred ca rezista uleiul ala la turatii asa ridicate. Eu prefer sa merg inainte cu Motul-ul meu 5w40 8100 xcess, sunt multumit de el.
            Last edited by Christnacht; 21 February 2013, 15:29.
            Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

            Comment


            • Motulul meu avea 8000 de km, dupa astia 8mii i-am pus capac cu un drum cernavoda-bucuresti cu 170, treapta 4 si 5 schimb in 6500. Cand am ajuns in Bucuresti de la aproape de maxim cat imi indica pe joja acum era la minim, mancase vre 6-7 sute de grame. Motorul nu mananca ulei, mi-a aratat asta urmatorul schimb de oloi. Cred ca motulul ala l-am crezut prea "racing" si saracul nu a rezistat prea mult, oricum 7-8 mii km de 4-6000 rpm i-ajung.
              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

              Comment


              • Originally posted by Christnacht View Post
                Sandu daca mergem pana acum cu uleiul de fabrica "dacia oil" pai aveam motorul la ora actuala in punga . Nu cred ca rezista uleiul ala la turatii asa ridicate. Eu prefer sa merg inainte cu Motul-ul meu 5w40 8100 xcess, sunt multumit de el.
                Adevarul e ca la cat de "racing" mergi tu, merge si Argus.
                sigpic

                Comment


                • E si uite-l pe Yrman ca imi raspunde ))) Unde umblii ca pe mess te-am mai contactat
                  Crede-ma ca nu o menajez deloc. In oras da, sunt linistit, nu intotdeauna dar sunt. Acum o menajez putin ca trebuie sa intre la mecanic pentru o verificare amanuntita

                  Chiar daca mergeam batraneste si tot nu pupa ulei de 2 bani. Tin prea mult la masina ca sa-mi bat joc
                  Last edited by Christnacht; 21 February 2013, 19:39.
                  Facebook: https://www.facebook.com/CrisGarage

                  Comment


                  • Nu va contrazic,eu nu trec de 3000 de rotatii.Fac schimbul la trei luni si nu ma ajuta un ulei foarte scump.

                    Comment


                    • 1)3000 rpm la diesel e suficient de mult.
                      2)la 10k/ 3 luni implica folosirea masinii pentru a face niste bani, ca nu se plimba nimeni 100-150 de km /zi pe degeaba.
                      3)fiecare face cum stie, dar un diesel mai degraba reclama un ulei bun decat un benzinar aspirat

                      Comment


                      • am tot bagat elf evo si am fost multumit, mai putin ultima data, de cand mi se pare putin mai zgomotoasa. ori din cauza frigului, desi si anul trecut a fost iarna, ori fiindca uleiul o fi fost cam vechi. eu asta suspectez.
                        am vreo varianta mai buna decat elf evo ? sau sa-i schimb uleiul cun un evo nou, desi l-am schimbat in decembrie ? ce ziceti ?

                        Comment


                        • Mobil1 0w40 Turbodiesel.
                          Asta e in dieselurile de la munca. Unele masini fac 10k pe luna.

                          Comment


                          • Originally posted by IancuMIC View Post
                            Evo 5w40 are omologare Renault; NF-ul nu are.
                            Nu stiu care este mai bun dintre Evolution 5w40 si Excellium 5w40, probabil o cercetare amanuntita a fisei tehnice ar arata castigatorul. Pe mine chiar nu ma deranjeaza ca Excellium nu are omologare Renault atata vreme cat eu l-am luat pt. norma A3/B4 (ceruta de cartea masinii) si un TBN de 10.1 (in special la diesel).
                            Din cate stiu nici nu se mai fabrica de ceva vreme.

                            PS: intrebam pe pagina trecuta unde gasesc si eu Elf Excellium NF 5w40 la 1L.
                            Pt. cei interesati pot spune ca la Baumax era 45RON bidonul 1L in Carrefour era "doar" 187RON bidonul de 5L(la 1L nu este), iar la Bras(concesionar Renault) am gasit cu 30RON bidonasul, deci asa mai vii de-acasa. Probabil ca ceea ce se mai gaseste in magazine e ce a mai ramas pe stoc, iar unii (Carrefour&Baumax) nu inteleg cum sa vanda un produs care nici macar nu se mai fabrica.

                            Comment


                            • @mr.K
                              dar ala nu e pentru cele cu filtru de particule ?

                              @lord_wader
                              e clar mai bun evo, pt Loganuri. pentru altele o fi excellium,

                              Comment



                              • Nu zice nimic de filtru de particule.


                                Cica MOBIL 1 5W-40 ESP FORMULA M ar fi pentru motoarele cu filtru particule.
                                Last edited by mr.K; 22 February 2013, 13:14.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google