Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pai eu 10W-40(tot elf) care l-am scos acum din motor avea fix 7.543 de km si deja era maronit destul de bine, tata schimba pana in 3.500 rar, 4000 RPM, ce a vazut de la mine cateva forje, in oras nu am circulat prea mult, deci parerea mea ca s-a maronit prea repede, acum sa vad cum se comporta si asta.

    Comment


    • Salutare colegi,o intrebare,din gama elf cam ce ulei bun mi-ati recomanda pentru un logan 1.5 dCI(85 cp),este al finului meu,a iesit acum din garantie si vrea sa-i schimb eu uleiul?
      Mentionez ca pana acum in garantie i-a bagat doar dacia oil(aia ii bagau aia din service).
      o zi buna.
      KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

      Comment


      • Ceva cu 5W40 si diesel in denumire ar trebui sa fie ok.
        Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

        Comment


        • La service ii bagau dacia oil 10 w40,deci as baga un elf 5 w40 sxr.
          KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

          Comment


          • dupa mine e superbun evo sxr. toarce motorul.

            Comment


            • Ok,multumesc de lamuriri,atunci asta este,evo sxr,tot asa ceva are si benzinarul meu.
              KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

              Comment


              • Duminica am trecut de la Mobil 1 5W30 la Elf evolution SXR 5W40 (e bun pretul la 30 lei litrul? In Auchan era 175lei bidonul de 4l dar pare scump).
                Nici o diferenta notabila de la volan.
                Last edited by einstein1984; 17 June 2013, 10:22.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Originally posted by einstein1984 View Post
                  Elf evolution SXR 5W40 (e bun pretul la 30 lei litrul?
                  E bun, eu am dat cam 35lei / litru in urma cu vreo 3 luni.

                  Comment


                  • Si eu care sunt foarte aproape de a cumpara 4+1l de Mobil 1 5w30. Ciudata dilema, mai ales ca motorul "toarce" ca un motan cu Evo 5w40, desi am ~10. 000cu el; muult mai bine decat cu Castrol 5w40.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Multumesc. Pentru cine are nevoie, la Norauto, 3 l din uleiul mai sus mentionat, filtrul Norauto (20 de lei), saiba de la buson si manopera fac 162 de lei.
                      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                      Comment


                      • Eu nu am schimbat saiba la ultimul schimb si vad ca nu curge pe acolo.

                        Comment


                        • Nici eu nu o schimbasem dar a trebuit sa restrang busonul ca sa nu curga. Au racait-o baietii cu surubelnita de pe baie, ca nu a cazut cu busonul.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Originally posted by einstein1984 View Post
                            Multumesc. Pentru cine are nevoie, la Norauto, 3 l din uleiul mai sus mentionat, filtrul Norauto (20 de lei), saiba de la buson si manopera fac 162 de lei.
                            Uite oferta la reprezentanta Dacia Arad (sila magazinele Dacia Arad): ulei Evo 5W40 la 30 lei litrul, filtru ulei orighinal Purflux 20 lei, manopera gratis(sa dci bonul), deci 110 lei, si-ti pune si stampila in carnet si iti face si o inspectie vizuala la masina (o ridica pe rampa, trage de roti, etc).

                            Filtru Norauto nu stiu ce poate fi...si 42 lei pt manopera mi se pare mult.

                            Comment


                            • Filtrul se pare ca e wix (american, mann nu aveau in stoc), si nu am platit 16 lei saiba de la buson.
                              Am auzit ca sunt si dealeri Dacia cu preturi bune la uleiul asta, dar pana la arad nu ma duc si ma indoiesc sincer ca ofera manopera gratis. Oricum, multumita unei reprezentante Dacia am ajuns sa schimb uleiul (au uitat joja scoasa dupa ITP si am mers 50 km pana sa aflu....) deci prefer sa nu ma duc la ei daca pot evita.
                              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                              Comment


                              • Originally posted by AdryanMarius View Post
                                Eu nu am schimbat saiba la ultimul schimb si vad ca nu curge pe acolo.
                                N-am schimbat-o niciodata de cand fac eu schimul de ulei, adica de vreo 6 schimburi.
                                Nu curge/transpira.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google