Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nici eu nu am schimbat acea garnitura niciodata si nu am nici o problema.
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • Sunt unii care nici uleiul/freonul/lichidul de frana nu l-au schimbat si nu au probleme, insa nu despre asta e topciul.
      Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

      Comment


      • A cam venit timpul sa schimb si eu uleiul.
        Ce imi puteti recomanda pentru un Logan 1.4 MPi (75 CP, K7J 710)? Pana acum s-a facut schimbul de ulei numai in reprezentanta Dacia si totul a mers bine, masina avand la ora actuala ~152700 KM.

        Comment


        • Pai vrei ieftin/scump?
          5 pagini de citesti aici te lamuresti sau nu mai stii ce sa crezi, una din doua.
          Personal ti-as spune:
          -mai ieftin: Mobil Super 3000 5w40
          -mai scump: Mobil1 0w40

          Poti sa mergi in continuare si pe DaciaOil, daca nu iti plac schimbarile.

          Comment


          • eu as merge si pe aral 5w40, schimbat la 10.000 km este un ulei foarte bun pentru cerintele motorului, indiferent de kilometrii motorului
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • decat mobil super 3000 cred ca e mai bun elf evo sxr. fiecare e subiectiv.
              dar vad ca si nenea Iancu e destul de incantat de el.

              Comment


              • Si eu am fost incantat de Mobil 3000 5w40. Pana cand am pus Mobil1 0w40.

                Comment


                • Am si eu o mica intrebare pentru cei care au trecut de la 10w40 la un ulei mai subtire, ati avut probleme de genul mananca uleiul?

                  Comment


                  • Am si eu o mica intrebare pentru cei care au trecut de la 10w40 la un ulei mai subtire, ati avut probleme de genul mananca uleiul?
                    Nu mananca nimic. Eu nu mai bag decat 3 litri la schimb, am ajuns la concluzia ca arunc banii pe al 4-lea litru ce ramane mare parte nefolosit.

                    Comment


                    • Bine, eu am facut trecerea de curand de la 10w40 la 5w40 si nu am sesizat inca o modificare a nivelului , sper sa nu am nici mai tarziu probleme , tot 3 litri am pus si eu .

                      Comment


                      • Masina mea a mers 60 de mii cu elf 10w40, apoi un schimb cu motul 5w40 si un schimb cu mobil1 0w40. Inafara faptului ca motorul e plin de mizerie pe interior din cauza depunerilor, la un regim de mers normal nu consuma ulei. Eu am gpl si orice masina pe gpl consuma ulei daca-i dai in goarna, pe probate.
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • De ce ar consuma ulei orice masina ce merge pe gpl?

                          Comment


                          • La turatii foarte mari consuma ulei, cam peste 4 mii de ture nu stiu ce se intampla insa il consuma, ori ca se evapora pentru ca temperaturile sunt mai mari decat la functionarea pe benzina, nu stiu.
                            Intr-un cernavoda-bucuresti la viteza mare si schimb la 6000 rpm mi-a consumat 1 litru ulei, ce-i drept putin uzat, avea 8 mii km, e vorba despre motul 5w40 x-cess.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Am bagat Castrol Edge 5W-40 FST. Masina toarce, cred ca cel mai bun ulei pe care l-am avut pana aduc dupa Magnatec, Mobil si Elf.

                              In cutia de viteze am bagat Motul. Merge acum de nu se poate, intra in viteaza impinsa cu un deget, brici.

                              Chiar daca unii spun ca nu se schimba lichide si uleiuri decat la km, este de luat in calcul si timpul si factorii care ii influenteaza peformantele. Consider ca la 4 ani ar trebui schimbati lichidul de frana, antigelul. Iar la 5 ani uleiul din cutia de viteza si posibil cel de servo. Dupa schimbare se poate sesiza usor o diferenta in exploatare.

                              Am bagat Castrol Edge 5W-40 FST. Masina toarce, cred ca cel mai bun ulei pe care l-am avut pana aduc dupa Magnatec, Mobil si Elf.

                              In cutia de viteze am bagat Motul. Merge acum de nu se poate, intra in viteaza impinsa cu un deget, brici.

                              Chiar daca unii spun ca nu se schimba lichide si uleiuri decat la km, este de luat in calcul si timpul si factorii care ii influenteaza peformantele. Consider ca la 4 ani ar trebui schimbati lichidul de frana, antigelul. Iar la 5 ani uleiul din cutia de viteza si posibil cel de servo. Dupa schimbare se poate sesiza usor o diferenta in exploatare.
                              Last edited by Winnie; 20 June 2013, 11:05. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Multumesc de raspunsuri. O sa merg pe Mobil Super 3000 5W40 sau Mobil 1 0W40.
                                Mai am o intrebare. Daca schimb uleiul nu trebuie sa schimb si filtrul de ulei?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google