Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by SYL40 View Post
    Sotia are Clio Symbol 1.5 dCi euro 3 (motorul de 82cp), iar in carnetul de garantie sunt recomandate uleirui cu vascozitatile 5Wx/ 10Wx/ 15Wx cu xW40/ xW50, norma B3 sau B4. NU sunt recomandate uleiuri 0Wx si nici xW30...presupun ca si la Logan dCi euro3 (si probabil euro 4) sunt recomandate aceleasi tipuri de uleiuri. Se recomanda schimbarea la 15 mii, respectiv 10mii km, functie de conditiile de mers.
    Acum are in motor Elf 5W40 si il schimb la 10mii km, pt ca masina merge aproape numai in oras, drumuri scurte, etc.
    Originally posted by mr.K View Post
    Poti pune un scan dupa carnet?
    Uite asta am reusit sa scanez, sper ca e ok:
    Attached Files

    Comment


    • Deci vad recomandate 5/10/15 w40 sau 5/15 w50 cu respectarea ACEA B2, B3 sau B4 sau API CF.
      Mobil1 0w40 turbodiesel
      According to ExxonMobil, Mobil 1 Turbo Diesel 0W-40 is of the following quality: 0W-40
      API CF
      Mobil 1 Turbo Diesel 0W-40 meets or exceeds requirements of the following industry specifications:
      ACEA A3/B3
      ACEA A3/B4
      Eu spun ca indeplineste cerintele.

      Comment


      • carnetul ala de intretinere recomanda uleiurile cu aprobarile respective dar si cu vascozitatile alea;
        adica recomanda un ulei ce are si norma si vascozitatea scrisa de el

        parerea mea e ca un ulei mai subtire la rece nu va face niciodata rau unui motor
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • Pai tot asa si la benzina, nu apare vascozitatea 0w40. Si imi e foarte greu sa cred ca nu e potrivit pentru benzinar, un 0w40.

          Uleiul Mobil 1 0W-40 are o gamă extrem de largă de protecţie la temperaturi scăzute cu 0W până la temperaturi înalte cu 40 si este recomandat pentru a fi folosit in loc de orice 5W-40
          Totusi, e o limitare:
          Aprobat pentru VW Turbo Diesel Intercooled si orice motor TDI care nu necesita un 5W-30 sau 0W-30
          Last edited by mr.K; 3 July 2013, 11:54. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • sau scris 333 de pagini si tot nu se stie ce ulei sa se foloseasca la motor,este foarte bine

            Comment


            • Am vrut si eu la un moment dat sa bag Mobil 1 0W40 TurboDiesel, dar cand am vazut ca nu e recomandat 0W40, am renuntat.

              Referitor la benzinare, in carnetul de la Logan e recomandat printre altele si 0W30, 0W40.

              Precizez ca Loganul e euro 5 (iunie 2012), iar Symbolul e euro 3 (noiembrie 2005), deci posibil sa difere recomandarile si functie de norma euro/ generatia motorului.

              PS. Daca folosesti Mobil 1 0W40 T.D. sa ne spui si noua impresiile tale.

              Comment


              • Referitor la benzinare, in carnetul de la Logan e recomandat printre altele si 0W30, 0W40.
                Si Loganul nu are acelasi motoare benzinar ca la Clio, unde nu apare la recomandari 0w30 si 0w40, conform scanului pe care l-ai atasat?

                PS. Daca folosesti Mobil 1 0W40 T.D. sa ne spui si noua impresiile tale.
                Eu am benzinar si folosesc Mobil1 0w40 standard,dar uite ce zice colegul FLR pe pagina anterioara.

                eu am acum 0w40TD in DCI si nu sughita deloc
                La urmatorul schimb raman tot la mobil1 0w40 sau Motul.
                Last edited by mr.K; 3 July 2013, 12:59. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  Pai tot asa si la benzina, nu apare vascozitatea 0w40. Si imi e foarte greu sa cred ca nu e potrivit pentru benzinar, un 0w40.
                  ................................
                  Depinde de editia de editare a carnetului ))
                  La mine e trecut si 0W40 (e 5W30, 5W40, 5W50, 0W30, 0W40, 10W40)

                  Originally posted by SYL40 View Post
                  Am vrut si eu la un moment dat sa bag Mobil 1 0W40 TurboDiesel, dar cand am vazut ca nu e recomandat 0W40, am renuntat.
                  ....................
                  Nu scrie niciunde ca nu e recomandat.

                  Spre exemplu in unele editii (la mine spre ex) spune clar ca NU se baga 15W40 in bezinare, la tine in carnet apare ca se poate baga...
                  Last edited by Octavian; 3 July 2013, 13:01. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by SYL40 View Post
                    Referitor la benzinare, in carnetul de la Logan e recomandat printre altele si 0W30, 0W40.
                    Da' va intelegeti nu gluma .

                    Si Loganul nu are acelasi motoare benzinar ca la Clio, unde nu apare la recomandari 0w30 si 0w40, conform scanului pe care l-ai atasat?
                    Sa fie din cauza uleiului?
                    Last edited by IancuMIC; 3 July 2013, 13:03.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • Tavi, ai dreptate. Eu ma refeream strict la ce a scanat si postat colegul SYL40, de la carnetul de intretinere pentru Clio. Probabil si acolo difera tot de la editie la editie.

                      Comment


                      • Dupa 10.000km. cu Elf Evo 5w40, astazi am decis sa incerc si mult laudatul ulei Mobil1 New Life 0w40.
                        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                        Comment


                        • De ce ai tinut Elf-ul doar 10mii km ?...presupun ca i-ai facut in mai putin de un an.

                          Comment


                          • Elf-ul, Evo 5w40, a fost un ulei perfect, din punctul meu de vedere, chiar eram decis sa continui cu el, dar am primit oferta cu Mobil-ul asta si am zis ca na, hai sa-l schimb; oricum eram decis sa scurtez nr. de km. la care sa fac schimbul (ultimul a fost facut dupa ~15.000km).
                            Da, am facut in ~8 luni, 10.000km.
                            Last edited by IancuMIC; 3 July 2013, 22:47.
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Momentan am in motor Ravenol VSI 5W40, care pare ok. Strict intre el si Elf Evo 5W40, pe care sa merg la urmatorul schimb?

                              Comment


                              • Elf Evo 5w40; este uleiul pe care il voi recomanda intotdeuna pentru motoarele de pe Logan, in special la 16v.
                                Eu l-am schimbat pe Mobil, doar din pura curiozitate.
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google